Tech & Time

Tvorím web… základy HTML a CSS na workshope od Czechitas

25.11.2014

Po nedávnom workshope zameranom na tvorbu loga som mala možnosť ďalšiu sobotu navštíviť workshop, ktorý organizuje Czechitas. Tento bol zameraný na tvorbu webu a 40 účastníčok tak získalo základy HTML a CSS. A keďže sa konal v Prahe a mne sa nechcelo ráno skoro vstávať, do Prahy som išla už deň predtým a pozrela som tak dlho očakávanú filmovú novinku Interstellar na najväčšom kinoplátne v ČR, čo vám rozhodne tiež odporúčam, film mal síce svoje chyby, ale dosť dobre sa naň pozerá a na plátne 25 x 14 m to vyzerá predsa len o niečo monstróznejšie. Ale späť k workshopu.

Začínalo sa o deviatej ráno v start-up a podnikateľskom priestore TechSquare (web) v Prahe 5. Príjemne prostredie sa zaplnilo pomerne rýchlo. Pri každom stole sme boli tri a vždy jeden kouč. K nám sa ešte pred začiatkom dostal Honza a už pri nás ostal. I vďaka nemu bol celý workshop zábavnejší a veľa som sa naučila.

HTML5 CSS3 Logos

Zdroj: bobbyberberyan.com

Po privítaní a predstavení koučov (bolo ich okolo desať, možno i viac) začali prezentácie o základoch HTML a CSS a následne o layoute HTML a CSS. Aby to nebola iba suchopádna teória, všetko sme si hneď skúšali na stránke codepen.io. Nešlo sa nijak rýchlym tempom, takže bolo dostatok času na vyskúšanie si všetkých tagov a selectorov, prediskutovanie nejasných vecí i na pýtanie sa otázok. Tento doobedný blok bola časť, kedy sme sa naučili najviac.

Aby sme ale nerobili iba v codepen.io a pokročili na vyššiu úroveň 🙂 , slečna z firmy JetBrains nám prišla predstaviť nielen firmu, ale najmä program WebStorm, v ktorom sme mali vytvoriť náš prvý projekt. A aby sme ten program vôbec vedeli ovládať, prvý mužský prednášajúci nám ukázal ako sa v programe pohybovať a čo všetko budeme potrebovať.

No a mohli sme začať. Czechitas si pripravili jednoduchú stránku o Kryštůfkovi Robinovi, postave z rozprávky Macko Pú. Prešli sme si rozloženie, kde sa čo nachádza, čo na vytvorenie podobnej statickej stránky treba, ako postupovať a pustili sme sa do práce. Teda do kódovania, aby som bola presnejšia. V skupinkách s pomocou koučov sme dali dohromady naše stránky. A to sme ešte pred pár hodinami nevedeli prakticky nič.

Na záver, aby naše stránky mohla obdivovať i rodina či známi, prešli sme si ešte nahranie na server. Niektoré potom už odchádzali, ale kto chcel, mohol ešte ostať, stránku dolaďovať, alebo sa len pobaviť s ostatnými. Okolo šiestej večer som odchádzala i ja, aby som stihla autobus do Brna.

Workshop bol zadarmo, ale opäť nechýbala možnosť zakúpiť si tričká (ktoré majú fantastický dizajn), placky a náušnice. Organizátorky dohodli s jednou reštauráciou aj dovoz obedu, takže na obednú prestávku nebolo nutné nikam chodiť, jedlo prišlo za nami. Stačilo si vybrať z ponuky piatich jedál. Kaviareň Králik v rádiu (fb) nám dokonca pripravila quiche a cheesecake. Po organizačnej stránke nemám čo vytknúť a všetko bolo na jedničku s hviezdičkou.

Workshop bol pre mňa osobne obrovským prínosom, hoci HTML časti som rozumela pomerne dobre a moje znalosti sa ukázali byť lepšie, ako som si pôvodne myslela. Ale CSS bolo pre mňa dovtedy záhada o ktorej som vedela iba toľko, že vďaka tomu stránky vyzerajú krajšie. Teraz už ale viem aspoň upraviť template vo WP a môžem sa pustiť do kurzu na khanacademy.org, kde získané znalosti prehĺbim.

Celú stránku, ktorú som vytvorila na workshope si môžete pozrieť cez tento odkaz. No a najbližšiu sobotu sa teším na brnenské Rails Girls, kde snáď preniknem do tajov programovania v Ruby on Rails. A aby som nezabudla, Czechitas budú mať čoskoro už majú okrem blogu a facebooku aj vlastnú stránku, tak ich určite sledujte a ak vás IT zaujíma, nebojte sa na nejaký pripravovaný workshop prihlásiť. Alebo 21.12 skočte na vianočný CzechitXmas večierok.

tvorim_web_workshop

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Dada 28.11.2014 na 21:25

  Ty ma tááák motivuješ k tomu tiež sa na nejaký workshop pozrieť! Hoci vieš, že s Rail Girls mi to teda nevyšlo…

  • Odpovedať Orvokki 30.11.2014 na 08:00

   S tými Rails Girls je to fakt škoda, že ti nevyšli, ja už mám brnenské za sebou a bolo to síce náročné, ale obohacujúce a dosť ma to bavilo. Akurát workshop mohol byť kľudne aj v nedeľu, ani zďaleka sme nestihli prebrať všetko a ešte by sa mi real-time pomoc od koučov hodila 😀 . Uvidím, ako sa mi bude dariť doma, mám v hlave jeden projekt, ktorý by som chcela dokončiť. Ale snáď na ďalšie RG ti to vyjde. Alebo iný workshop.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.