Tech & Time

Športové hodinky Suunto T1c Black Pattern

22.3.2012

Dostalo sa mi možnosti vyskúšať športové hodinky a napísať moje skúsenosti s nimi. Priznám sa, že športové hodinky som nikdy nemala. Už roky nosím iba jednoduché elegantné strieborné hodinky od priateľa. Na beh mám sadu Nike+ do iPodu a v mobile program Endomondo na ostatné športy. Preto som bola na hodinky Suunto veľmi zvedavá a ak by som mala celé skúsenosti skrátiť do jedného slova, tak aj nadšená.

O hodinkách

„Sofistikovaný merač tepovej frekvencie, ktorý je presný, ľahký na ovládanie a v krásnom kabáte. Ideálne pre fitness, chôdzu, nordic walking, turistiku, spinning, aerobic, cyklistiku a ďalšie športy.“

Športové hodinky T1c Black Pattern fínskej značky Suunto sú plastovo-oceľové s plastovým remienkom a strojčekom Quartz. Ich hmotnosť je približne 55g, hrudný pás má 61g. Ide o unisex typ a hoci mne prídu na moju ruku trochu veľké, vyzerajú fakt dobre. Každopádne na exkurzie a výlety sa hodia viac ako tie strieborné.

Tréningové funkcie zahŕňajú vydané kalórie, srdcový tep v reálnom čase, alarmy pre limity srdcového tepu, 3 užívateľom definované zóny tepovej frekvencie, stopky, čas začiatku a dĺžka tréningu, priemerný a maximálny srdcový tep (i pre každé kolo), dobu trvania každej tepovej zóny, 30 medzičasov. Dáta sa uchovávajú 2 mesiace, pamäť má kapacitu 64 kB.

Z čoho som nadšená, je zobrazovanie tepu a spálených kalórií v základnom tréningovom móde. Okrem číselnej informácie sa zobrazujú aj graficky okolo displeja. Tretím údajom na displeji sú stopky. Pri tréningu ani nič viac nepotrebujem. Čo poteší za tmavých zimných nocí je podsvietenie displeja.

Čo ma moc neprekvapilo je zistenie, že môj priemerný srdečný tep v pokoji je trošku vyšší ako sú udávané priemerné hodnoty.

Hodinky sa ovládajú piatimi tlačítkami (Start/Stop, View Back, Lap +, Mode, Light -) a majú dva módy – Time a Training.  V časti Personal si nastavíte svoju výšku, váhu, pohlavie, dátum narodenia, maximálnu srdcovú frekvenciu (počet úderov za minútu) a klasifikáciu pohybových aktivít (1-10). Súčasťou balenia je zrozumiteľný návod, ale mne hodinky zobral priateľ a všetko nastavil za mňa. Chvíľu mi ale trvalo naučiť sa ich pohodlne ovládať.

Hrudný pás v praxi

Súčasťou balenia je hrudný pás Comfort Belt pre presné meranie tepu s dvoma plochami kontaktov, ktoré je potreba pred použitím navlhčíť gélom alebo vodou. Popravde som čakala že bude väčší. A nepohodlný a nepraktický. Nič také. Po nasadení som veľmi rýchlo zabudla, že ho vôbec na tele mám, nijak sa nezošmykoval a pevne držal. Mohla som s ním behať, bicyklovať sa, korčulovať, cvičiť v posilovni alebo len tak sa prechádzať. Pri žiadnej činnosti mi neprekážal a neobmedzoval ma.

Vodotesnosť

Samotné hodinky majú vodotesnosť 30m, hrudný pás 20m. V skratke: nie sú vhodné na plávanie, ale riady s nimi umývať môžete. Čo je trošku škoda, celkom ma lákalo ich vyskúsať aj pri plávaní.

Video

Na suunto.tv je okrem iného aj video „Learn how to get started and how to put your personal settings to t1 and t1c.“

Ako som už spomínala, hodinky vyrába fínska spoločnosť Suunto. Trochu som ju predstavila na mojom na Fínsko orientovanom blogu finliki.eu. Za poskytnutie hodiniek ďakujem online predajni www.mojehodinky.sk. K obchodu len toľkoto: výborná komunikácia a rýchle dodanie až pred dvere.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.