Tech & Time

Do tabletu pre najmenších

7.6.2018

Áno, ja viem, tablet ani mobil deťom do ruky nepatria, deti majú čítať knihy, hrať sa s drevenými hračkami a behať po vonku. Kto ma pozná vie, že Adamko je v roku väčší čitateľ, než kdejaký dospelák, plastové hračky u nás nemajú šancu, chodíme plávať, cvičiť a vonku sme tiež takmer denne, TV nemáme a hoci sme IT rodina, s mobilnými zariadeniami sme uňho opatrí. Veeeľmi opatrní.

Ale let do USA je výnimočná situácia, niekoľko hodín zavretí v lietadle bez možnosti väčšieho pobytu a s obmedzenými možnosťami zábavy, preto sme spravili výnimku a ak by bolo treba, tablet bol nachystaný. Bolo treba.

Už pred odjazdom som sa ponorila do skúmania hier, ktoré uznám za vhodné. Čiže mi išlo o zábavu, z ktorej on nedostane epileptický záchvat a nám zo zvukov nepraskne hlava. Na učenie farieb alebo počítania má zatiaľ čas, pexeso ešte nepochopí, jemnú motoriku radšej nech trénuje s reálnymi vecami, než ťahaním prstu po obrazovke. Hľadala som hry so zvieratkami, príjemnými zvukmi, pekné grafikou.

Nechcelo sa mi naslepo skúšať platené aplikácie, takže som išla po tých zadarmo. A tam totálne bez úspechu. Ani jedna hra nezodpovedala mojim požiadavkám, buď boli graficky nepekné, pre staršie deti, príliš farebné, blikajúce alebo s divnou hudbou (alebo všetko dohromady). Vyskúšala som ich niekoľko desiatok, prezrela všetky možné zoznamy s odporúčaniami, ale postupne som jednu za druhou z tabletu vymazávala.

Nakoniec som vybrala tri aplikácie, ktoré už poznám.

Jedna je knižná a zvyšné dve vytvorili môj manžel a brat. Knižnú aplikáciu Booko som objavila len nedávno, ona je sama o sebe novinkou a sú to e-knihy pre deti s drobnými animáciami. V ponuke sú aj knižky, ktoré máme v papierovej podobe, takže Adamko ich pozná. Aplikácie Animal Train a Safari Train vytvorili už pred pár rokmi a stále majú úspech. Tak nimi aj začnem.

ANIMAL TRAIN

Jedna lokomotíva a šesť vagónov. Vo verzii zadarmo sú odomknuté len prvé dve časti, čo na vyskúšanie a krátke zabavenie stačí.

Každá obrazovka predstavuje jeden vagón na ktorom sú rôzne zvieratká a tie po dotyku vykonajú drobnú činnosť sprevádzanú zvukom. Psík zamáva, zo suda zdvihne hlavu hus a pohryzie mačku za chvost, spoza ovečky vybehnú malé, za dverami sa náhodne objavujú hospodárske zvieratá, jašterica prebehne okolo stromu, vo vagóne sa zasvieti, žaba vyskočí.

To je len malá ukážka, po jednom z každej obrazovky. Prvkov je vždy viac, ale nie prehnane veľa, aby to deti nemiatlo a nerušilo. Aktívny je aj obláčik, ktorý spustí búrku a slniečko, ktoré sa vymení za mesiac a nastane noc. A keď budete rýchlejšie tapať na komín, vlak naberie rýchlosť.

Do toho príjemná hudba, ktorá sa dá ale kedykoľvek vypnúť.

Adamka zatiaľ nenechávame hrať sa samého, na to mi príde ešte maličký. Vždy som pri ňom ja alebo manžel a rozprávame si, čo na obrazovke vidíme a aká akcia sa udiala. Keď zamáva psík, môžeme mu zamávať späť, opakovanie zvukov je tiež obľúbené. Adamko zatiaľ ani nemá nejak snahu do obrazovky ťukať prstom. Stačí, že mu o tom rozprávame a vymýšľame si, čo sa so zvieratkami deje.

Rovnako funguje aj Safari Train, len je vláčik zasadený do afrického prostredia a s exotickými zvieratami. Ďalšie aplikácie z dielne Yomio nájdete na yomioapps.com, tiež už sú ale pre trošku väčšie deti. O oboch aplikáciach som písala aj krátko po ich vydaní:

BOOKO

Booko je elektronická knižnica detských kníh z dieľne nakladateľstva Albatros Media. Obľúbené detské knihy pre najmenších dostali ľahko animovanú formu a sem-tam i interaktívne prvky. V ponuke sú klasické i moderné príbehy a stále pribúdajú nové. Môžete si nastaviť ponuku kníh podľa veku (2-4, 5-6 a 7-10). Niektoré knihy sú zadarmo, no môžete vyskúšať predplatné a prvých 7 dní je tiež zadarmo.

Naša zatiaľ najobľúbenejšia kniha je Veselá zahrádka, ktorú máme i v papierovej podobe. Pre staršie deti sú po dočítaní e-knihy na konci malé hry.

Môžete si zapnúť funkciu čítania textu a ten sa bude zvýrazňovať. Alebo ho môžete vypnúť a čítať dieťaťu vy, je to len a len na vás. Mňa bavia práve tie pohyblivé časti, ktoré nie sú priveľmi rušivé.

Booko beriem ako prijateľnú detskú alternatívu ku Kindle. Na dovolenku som zobrala Adamkovi aj pár knižiek a nejaké mu tu kupujem, ale batoľatá ešte nevydržia dlho sedieť pri jednej strane a i Adamko rád skáče z príbehu do príbehu. Brať jeho obľúbené knihy by zabralo jeden kufor a o váhe ani nehovorím, tie pevné strany sa sčítajú. Takže takto máme so sebou oveľa viac kníh v peknom formáte.

Opäť, ako u Animal Train, ani e-knihy nenechávam Adamka čítať samého, vždy som s ním, buď mu čítam ja, alebo zapnem predčítač a ja iba potom doplňujem, čo sa na obrazovke ukazuje, toto je banán, citróny, jahody (Veselú záhradku ideme fakt často). Kto znakuje, dá sa pritom dobre znakovať. Takže aplikácia splnila očakávania a budeme ju veľa využívať.

Máte aj vy obľúbené hry na tablet pre batoľatá na podobné núdzové situácie akým je celodenná cesta na dovolenku?

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať Roadtrip s batoľatom – čo do auta – Orvokki's blog 22.6.2018 na 18:07

  […] sme vytiahli aj tablet, o hrách, ktoré som pre naše batoľatko uznala za vhodné som písala v tomto článku. Jedlo mávame pri sedačke spolujazdca, schované v tieni a tak, aby naň fúkal studený vzduch. […]

 • Odpovedať Ako zabaviť batoľa v aute a ako zvládnuť dlhé hodiny na ceste – Orvokki's blog 27.6.2018 na 19:34

  […] Tablet s hrami (článok: Do tabletu pre najmenších). […]

 • Odpovedať Užitočné aplikácie na dovolenku – Orvokki's blog 28.6.2018 na 04:54

  […] A aplikácie vhodné i na zabavenie batoliat už poznáte z článku Do tabletu pre najmenších. […]

 • Odpovedať O tom, ako vzniklo Booko i ako prebieha tvorba a výber kníh – Orvokki's blog 7.11.2018 na 07:05

  […] došlo. A stále si vystačíme s dvoma aplikáciami o ktorých som vám písala v článku Do tabletu pre najmenších. Vláčikom Animal train a s detskými knihami v aplikácii […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.