Behám Tech & Time

Behám s iPod Nano

22.11.2010

Prečo som začala?

Prvý impulz mi dala kniha O čem mluvím když mluvím o běhání od výborného japonského spisovateľa Haruki Murakami. Ale definitívne rozhodnutie padlo, keď som dostala nový iPod nano šiestej generácie ktorý má v sebe krokomer. Pôvodne som chcela len viacej chodiť, čo som začala tým, že som výťah nahradila schodmi (bývame na šiestom poschodí). Lenže keď si brat aj priateľ kúpili botasky a sadu Nike+, začala som to brať vážne i ja.

Ako som začala

V minulosti som nebehala nikdy, bola som skôr na vodné športy (plávanie a vodné pólo). Preto som pre začiatok zvolila program Walk to Run (nikerunning.nike.com). Prvé dva-tri týždne som sa ho snažila držať čo najviac, teraz, keď zabehnem 10 minút bez toho aby som dušu vyplula, behám podľa nálady. Ale viac menej sa snažím neklesnúť pod navrhnuté limity.

Samozrejme pokračujem aj v chôdzi. Chodím viacej a častejšie. A trochu upravujem aj jedálniček.

Čo ma motivuje pokračovať?

Kondička. Cítim sa lepšie, a po každom behu mám úprimnú radosť že som zabehla čo i len o minutku dlhšie.

Pamätám si na svoju prvú 5-minutovku. Počúvala som The Other Half (Of Me) od Within Temptation (live verzia s George Oosthoek) a povedala som si, že vydržím celú pesničku. A vydržala som, aj keď potom som bola na konci svojich síl. Tešila som sa z toho týždeň.

A hudba je presne to, čo ma posúva ďalej. Vždy si poviem, že vydržím do konca ďalšej pesničky. Keďže mi občas skočí niečo dlhšie (čo je pri metalových skladbách normálne), prekonávam sa každý deň.

V neposlednom rade mi priateľ k Vianociam slúbil sadu Nike+.

Ako to vidím do budúcnosti?

V januári, pred odjazdom do Španielska na Erasmus by som mala skončiť s Walk to Run. V Španielsku chcem začať s programom 5k a určite zdokonaliť svoju techniku. Pretože behám fakt hrozne. Cítim to na sebe, viem že zle dýcham, zle došlapujem, ale neviem ako to zmeniť, a čo je správne, tak stále hladám, ako behať/dýchať/chodiť čo najlepšie a najprirodzenejšie.

Určite by som raz chcela zvládnuť aspoň pol maratón a chcem beh zaradiť do každodenného programu, ale nie je mojím cieľom mať skvelé časové výsledky alebo sa dať na ultramaratón.

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať Erik 2.10.2014 na 16:22

  Na začiatku sa počítá každý meter 🙂 Áno, áno. A radosť vždycky zaslúžena. Tiež som sa čiastečno dostal k behaní cez Murakamiho. Rozpísal som sa o tom v článku na blogu:
  http://kniznisvet.wordpress.com/2014/08/31/o-cem-mluvim-kdyz-mluvim-o-prazdninach/

  • Odpovedať Orvokki 2.10.2014 na 16:41

   Presne tak, každý meter sa počíta, ale na začiatku je skvelé, že pokroky vidíš pomerne rýchlo. A počase zistíš, že bez behu nemôžeš byť. Aj keď občas prestaneš, po pár týždňoch sa k nemu vrátiš.
   Vďaka za odkaz na tvoj článok. Radioactive od Imagine Dragons mám v aktuálnom bežeckom playliste 🙂

 • Odpovedať Erik 2.10.2014 na 17:02

  Tiež pravda! 😀 Potom je to aj trošku frustrujúce, keď človek nemože vidieť také znateľné zlepšenie ako na začiatku. Nie je zač :D, nemáš mi niečo odporučiť aj ty?

  • Odpovedať Orvokki 2.10.2014 na 17:12

   Myslíš hudobne? No ja prevažne behám na metal, to neviem či by ti šlo do noty (Moonspell, Catamenia, Eluveitie, Sonata Arctica, WIntersun…). Ale okrem toho tam mám Marinu and the Diamonds, Justina Timberleaka, Katty Perry a občas nejaké starši hity. A keď cvičím tabatu, tak si púšťam Can’t Hold Us od Macklemore, to mi tak dobre vychádza.

   Inak okrem Murakamiho je inšpirujúca i taká klasika ako Born to Run, alebo knihy ultrabežcov, ktoré vydáva Mladá Fronta – Běhání s Keňany, Život bez hranic, Hledání ultra, Běhej nebo zemři… To tiež pekne človeka nakopne.

   A až budeš mať niekedy cestu na Slovensko okolo Piešťan, krásne sa behá okolo Sĺňavy a pri Mŕtvom ramene a po Kúpeľnom ostrove. Tam ani hudbu nepotrebujem, tam len bežím 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.