Tech & Time

BarCamp Ostrava

21.11.2010

Čo je to vlastne BarCamp?

„BarCamp je mezinárodní síť otevřených konferencí a workshopů, obyčejně se zaměřuje na nové trendy v internetových aplikacích, webdesignu, nových technologiích, médiích, reklamě, podnikání a dalších souvisejících oborech.“

www.barcampov.cz

A keďže v programe boli prednášky zaujímave aj pre mňa (neprogramujem, nerozumiem webdesignu a vlastne ani počítačom) rozhodla som sa ísť. A môžem povedať – bola som nadšená.

Do podnikatelského inkubátoru (PI), ktorý máme 3 minútky chôdze od kolejí kde bývame, sme s priateľom dorazili asi pol hodinku pred začiatkom. Zapísali sme sa, dostali sme tričko (mne je aj to S-ko trochu veľké) a odznačik a asi do 10:15 sme pozerali obrovský zápal pri práci s vešaním reklamných bannerov. Verím tomu, že každý z dole prizerajúcich mal nápad ako to spraviť lepšie, než ako to v skutočnosti partia asi troch-štyrcoh mladíkov robila 🙂

Po úvodnom privítaní a predstavení sponzorov, podnikateľského inkubátora a projektu Microsoft BizSpark som išla na prvú prednášku. Keďže nerozumiem problematike ani jednej ani druhej, išla som s priateľom na LAMP, kde som aspoň vedela, čo to znamená. Ale hodnotiť nebudem, len toľko že prednášajúci bol v pohode.

Druhá prednáška s jemne provokačným názvom „Nazvite svoj startup hovno.com“ bola asi tá najlepšia. @andrejdwin predstavil svoju pripravovanú aplikáciu pre facebook, požiadal nás aby sme ho followovali na twitteri ale hlavne sa venoval tomu, ako vytvoriť dobré meno pre váš StartUp.

Na obed sme dostali bagetu a výborný koláčik, a keďže priateľ chcel ísť na posedenie o Nette, ostali sme viac-menej v PI. Zatiaľ som vyskúšala funkčnosť Wifi a prezerania webových stránok na Kindle 3. Po obede som sa checkla na 4sq, bohužiaľ na swarm nás bolo málo.

Nasledovala interaktívna prednáška „Kam kráčíš etiko v marketingové komunikaci?“ kde sme priamo hlasovali v ankete na stránke www.etikavmarketingu.cz. Po počiatočných problémoch so slabou WiFi to išlo aj mne na Kindle z čoho som mala úprimnú radosť. Inak prednáška bola veľmi podnetná.

V ďalšej prednáške „Super týmy – Jak vytvořit super tým a udržet pohromadě“ sa Ladislav Martinčík venoval dôležitosti dobrých vzťahov v teame. Škoda že časovo ju nestihol dokončiť, ale aspoň som si odniesla niekoĺko tipov na knihy (Managing the Design Factory a Born to Run) a opäť som zaznamenala pojmy agility a scrum, ktoré som prvý krát zachytila počas WebExpo a celkom ma zaujali.

Predposledná prednáška bola od majiteľa firmy netdevelo Petra Svobodu: „Úspěšní své podnikání nevaří podle kuchařek“. Myslím že pre niekoho kto sa chystá podnikať veľmi podnetné, ale niečo si v tom určite našli aj tí, čo už podnikajú.

V poslednom bloku prednášok som nevedela, na ktorú z nich ísť. Nakoniec vyhrala tá od Michala Berga „Vášeň jako byznys model“. Asi by som ju zaradila ako druhú najlepšiu, a jeho prezentáciu si určite pozriem znova.

Afterparty som sa už nezúčastnila, naviac som bola som hladná. Celý BarCamp hodnotím vysoko pozitívne, organizácia bola zvládnuta výborne, prednášky zaujímavé, koláčiky moc dobré (pri odchode boli tiež k dispozícií) a ak sa niekedy uskutoční ďalší ročník, rada sa ho zúčastním znova. Trošku ma zarazil nízky počet žien, myslím že som ich narátala osem (vrátane mňa, vrátničky a jednej holky čo bola zjavne v organizácii). Chápem že IT je doménou mužov, ale polovica prednášok bola prínosná aj pre neIT obory.

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

  • Odpovedať Barcamp Brno 2011 | Barbora Miklášová 16.10.2011 na 18:38

    […] Fakulty informačných technológií VUT, konal Barcamp. Pre mňa druhý, pred rokom som bola na ostravskom. Registrácia prebehla takmer bez čakania, podobne ako na Webexpo bola rozdelená podľa mien. […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.