Tech & Time

Adobe Digital Editions na Ubuntu

10.3.2011

Martinus.sk dal do 15.4 päť e-kníh zadarmo na 30 dní. Skvelý krok ako ukázať ľudom že takéhoto čítania sa nemusia báť. Keďže som stále v Španielsku a času mám viac než dosť, rozhodla som sa pre download, veď knižku som schopná prečítať za jedno popoludnie. Lenže!

Na linux (mám ubuntu 10.10) neexistuje žiadna verzia Adobe Digital Editions (ďalej už len ADE). Na to som si už za tie roky s rôznymi distribúciami Linuxu zvykla. Po dlhej dobe preto znovu inštalujem Wine (sudo apt-get install wine) a počas toho si registrujem Adobe ID.

Chvíľu trvalo než som našla priamy download na .exe súbor ADE, pretože na ofic. stránke som sa dozvedela len že nemôžem inštalovať z dôvodu nepodporovaného systému. Verziu mám 1.7.1 (je aj novšia). V nastaveniach Wine dám Windows 7, v inštalačke ADE zaškrtnem „Povolit spuštení souboru jako programu“ (executable) a dám otvoriť cez Wine. Dlho sa nič nedeje, ale nakoniec predsa len vyskočí očakávané inštalačné okno.

Inštalácia prebehla bez problémov, nakoniec si vypýtal moje Adobe ID, autorizoval notebook a navrhol aktualizáciu. To vážne nepotrebujem, naviac to ani nefungovalo. Odkaz na ADE nachádzam na mojej inak čistej ploche, takže dvojklik a čakám. Funguje.

Prekvapená že všetko ide nad očakávania otváram moju knižnicu na martinus.sk a na skúšku ťahám Polnočný denník ktorý som už čítala ale nebavil ma. Stiahlo mi dokument v .acsm formáte. Čo s ním?

Dozvedám sa že je to nejaká súčasť ochrany DRM. Nie je to ebook, len akési info ktoré sú v pozadí a komunikujú s programom. Moc múdra z toho nie som. Možnosti ako „Drag and drop the .acsm file“, otvoriť v ADE cez library, ani pravým klikom a vyhľadať ADE cez skryté súbory nefungujú. Iba v poslednom prípade sa dozviem „Sorry, the file you are attempting to open cannot be opened by Digital Editions.

Skúšam, mením, nastavujem, hľadám… a nič.

Samozrejme keby to nejde, článok nepíšem. ADE pravdepodobne nejak sám v pozadí bez môjho vedomia súbor URLLinkc.acsm spracoval, inak si neviem vysvetliť prečo sa po poslednom zúfalom kliknutí na download .EPUBu Strážcovia Varadína knižka do ADE nahrala. A potom aj ďalšia. Dokonca tam ostali aj po reštartovaní Wine. Tak som si stiahla všetky, náhodou si to ten program rozmyslí 🙂

Nakoniec musím poďakovať martinusu za rýchlu radu na twitteri, nech napíšem na eknihy(zavinac)martinus.sk; a zároveň za rýchlu odpoveď na email, aj keď mi medzitým knižky do ADE načítalo. Robia tam vážne skvelí ľudia.

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

  • Odpovedať Angry Animals | Barbora Miklášová 17.4.2011 na 03:26

    […] skúsim v blízkej budúcnosti rozbehať Win verziu cez Wine, ktorý mám nainštalovaný od čias e-kníh z martinus zadarmo. Takže nakoniec už len galéria obrázkov pre […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.