O mne

Fínskom posadnutá | na Moleskine závislá | vášnivá čitateľka | príležitostná cestovateľka

Milovníčka divadla, melodického metalu a filmového festivalu Cinematik.

Kontakt

 barbora@stefkovic.com

Kto som

28 ročná Slovenka žijúca v Brne, pracujúca ako QA testerka (Kiwi.com, Sygic Travel), zamilovaná do Fínska, kníh, poznávania, cestovania a ďalších životných radostí.

Blog som začala písať v roku 2010 na zaznamenanie vtedajších zážitkov, ako každoročne filmový festival Cinematik, Erasmus pobyt v Španielsku, občasné výlety a dovolenky. V súčasnosti je zameraný najmä na literatúru. Nebudeme to hneď nazývať recenzie, ide skôr o moje názory na prečítané knihy a občas výpisky z tých inšpirujúcich.

Odjakživa som čítala veľa, ale až na univerzite som to začala preháňať. Preferujem severské detektívky a thrillery, fínsku literatúru a súčasné spoločenské romány, ale i aktuálne bestsellery. Na oddych aj YA, fantasy a ženské romány. Milujem knihy z vydavateľstiev HOST, Kniha Zlín, Premedia či Paseka, ale nebránim sa ani ostatným. Rada objavujem neznámych i českých spisovateľov, občas siahnem po poviedkach.

Uprednostňujem elektronické knihy, ale moja knižnica svedčí o tom, že som nezavrhla ani papierové. Mojou slabosťou, najmä u detektívok je, že ešte v prvej polovici knihy si prečítam ako sa skončí. Nijak mi to nekazí dojem, práve naopak, kniha ma baví menej, keď neviem ako dopadne. Milujem spoilery (i u filmov)!

Okrem kníh milujem filmy a filmové festivaly, bavia ma snímky menej známych režisérov aj americké akčné trháky. Nevadia mi staršie filmy, nevyhýbam sa žiadnym žánrom a snažím sa vidieť čo najviac z fínskej kinematografie (čsfd). Každý rok som na MFF Cinematik v Piešťanoch.

Voľný čas okrem kníh trávim pohybom, na cestách a najmä s mužom, s ktorým sme sa do roka a do dňa od zásnub zobrali v zámockej knižnici na Kačine. Tento rok očakávame narodenie nášho prvého syna.

Baví ma paleo životný štýl, aj keď ho neberiem úplne prísne, som veľký optimista, väčšinou sa stále usmievam, len tak ma niečo nevytočí, mám obrovskú trpezlivosť a radosť mi dokážu spraviť aj maličkosti. Inšpiruje ma severná Európa a jednoduchosť, ale minimalizmus vo svojom živote zaviesť nedokážem.

Mám slabosť pre Fínsko, takže vediem aj facebook stránku zameranú na fínsku hudbu, literatúru, filmy, dizajn, rôzne akcie konajúce sa u nás. Nebojte sa ju sledovať, Fínsko je úžasné.

. . .

„Věci mají cenu jen tehdy, když mají příběh.“

Harri Nykänen – Cesta černých ovcí

Orvokki_logo_700px

7 thoughts on “O mne

 1. britain_xx says:

  Finsko je krásné. I když je fakt, že o zemi jako takové toho úplně moc nevím, ale je to krásná země. Byla jsi tam? 🙂 Já tam byla asi před…7 (?) lety. Fůha, to je doba. A opravdu se mi tam líbilo, ráda bych se tam vrátila. Z měst jsme viděli „jen“ Helsinki, jinak jsme trávili čas v těch krásných lesích a u jezer. 🙂

  • Ja som bola vo Fínsku pred piatimi rokmi. Tiež mi to príde strašne dávno. Ale chystáme sa tam aj budúci rok v lete, opäť road trip, ale z opačnej strany, najprv Fínsko, po západnom pobreží, na Nordkapp a cez nórske západné pobrežie na juh a domov. Uvidíme ale, ako to vyjde, toto sú zatiaľ len plány. Ja osobne by som tam chcela ísť ešte niekedy v zime, na 3-4 týždne, iba do Laponska, pozerať polárnu žiaru, zažiť metre snehu, – 30 °C a ohrievať sa s čajom a dobrou knihou pri krbe 😀

 2. Michal says:

  Wau. Váš blog je úplne skvelý, ja mám finsko tiež veľmi rád a na rok 2017 si chcem prečítať nejaké tie fínske knihy a začnem lesnimi liskami. Určite v tomto blogu pokračujte. Dokonca ma tento blog motivoval aby som som si aj ja založil blog. Ďakujem

  • Ďakujem za príjemný komentár, mám radosť, že inšpirujem 🙂
   S blogom držím palce. Určite plánujem pokračovať, len teraz sa mi to mení viac na materstvo, ale na knihy hádam stále ostane veľa času, fínskych tiež nevychádza málo, takže verím, že tu nájdete ešte veľa dobrých tipov na čítanie. Napríklad nedávno som dočítala fínsku detektívku Kolibřík od Kati Hiekkapeltovej a fakt som z nej nadšená. 😉

 3. Zuzana says:

  Dobrý podvečer ☺. Prelúskala som sa Vašim blogom. Niekde som sa dočítala, že by Vás potešili recenzie kníh pre deti a mládež. Zaujímavé môžete nájsť u pani profesorky Zuzany Stanislavovej z UNIPO (potrebné nájsť na internete). Dobré nápady však nájdete aj na stránke uletsknihou.sk . Prajem Vám veľa pekných chvíľ pri čítaní a vyberaní toho najlepšieho. Zuzana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *