O materstve Pekné veci

Predvianočné tipy na hračky pre staršie batoľa

23.11.2019

Aktuálne a už dlhšie najobľúbenejšie Adamkove hračky. Kvalitné, drevené, niektoré i lokálne a všetky rozvíjajúce. Pre deti od dvoch rokov. Takže ich prinášam takto pred Vianocami, ak by ste hľadali darček pre dieťa, ktoré ešte neoslávilo tretie narodeniny.

Drevené vláčiky. Minulé Vianoce dostal Lego Duplo, ktoré bavilo asi polroka, no potom začali výrazne dominovať drevené vláčiky. Tie mal už i predtým a postupne ich rozširujeme. S týmto sa dokáže hrať i hodinu, sám alebo s nami. Mňa baví stavať, jeho jazdiť. Našťastie naša obývačka je veľká a s minimom nábytku, iba skrinka, gauč a stôl, filmy pozeráme cez projektor na stenu. Takže zvyšok zaberajú Adamkove hračky, vrátane skrinky na dráhu a samotnej dráhy, ktorá je rozložená 90 % času. Niektoré koľajnice sme kúpili (väčšinou v Ikea a Lidl), niektoré dostal, sem-tam dokúpime doplnok v brnenskej modelovom svete (najnovšie výhybky a depo).

Nákladné auto s malými autíčkami. Adamkov narodeninový darček, ktorý baví deti aj dospelých. Fakt, ktokoľvek príde a vidí to auto, tak ho chváli a chvíľku sa zahrá. Adam si vo svojej detskej fantázii robí po byte servis, parkovisko i depo a jazdí a jazdí. Nákladiak je značky Melissa & Doug, ale už som ho videla u mnohých ďalších výrobcov. Ani po ôsmich mesiacoch, čo ho má, ho neomrzel.

Mandelinka kolíčková. Tiež narodeninový darček, ktorý si Adamko vybral sám, keď sme boli v Place Baby. Vkladačka, ktorú vyrobili v chránenej dielni V růžovém sadu, nájdete ju aj na fler.cz. Ak už vaše dieťa nemá tendenciu všetko dávať do pusy, tak odporúčam. Na rozvoj jemnej motoriky, fantázie a pre rodičov ako ukludňujúca mandala. Kolíčky sú maličké, preto narazíte na odporúčanie od troch rokov. Adam si ale užil ochutnávacie obdobie dosť dlho a tak už od tých dvoch rokov nemal tieto tendencie. Spočiatku som ju mávala v skrini a hrával ju len v prítomnosti dospelého, ale rýchlo sme spozorovali, že nebezpečenstvo nehrozí a tak ju má už voľne prístupnu vo svojej izbe. Ale väčšinou ma aj tak vždy zavolá, aby som zostavovala niečo s ním.

Spoločenské hry. Naše top trio sú Králičci od Djeco, 8arvy od Z neznáma a krtečkové pexeso. Berieme ich na cesty, hrávame po večeroch. Viac tipov nájdete v článku Spoločenské hry pre deti od 2,5 rokov. Králíčci sú spoločenská hra v tom pravom slova zmysle. Na 5-10 minút a pravidlá sú naozaj jednoduché. Takže keď vás omrzia rozprávky, môžete si spolu zahrať. 8arvy pomáhajú s farbami a rozvojom slovnej zásoby. Dajú sa hrať rôzne i so staršími deťmi. A pexeso netreba nejak zvlášť predstavovať. Adam si v kníhkupectve vybral pexeso s Krtečkom, ktorého má veľmi rád. Dvanásť párov s jednoduchými obrázkami na pevných kartách a za fajn cenu.

Lekárska sada. Adamkovi sme kúpili menšiu drevenú od Plan Toys. Tlakomer, injekcia, teplomer, kladivko a stretoskop. Vyšetruje nás i plyšákov. Dá sa doplniť alebo rovno zostaviť zo skutočných predmetov, ak chcete investovať trošku viac. Nám prišla táto akurát, pretože sme vopred vôbec nevedeli, či ho zaujme. Bol to trochu risk, ale u Adama mala našťastie rýchlo úspech. Keď je niekto doma prechladnutý alebo keď ochorie plyšák, Adam môže vyšetrovať a my sa s ním môžeme rozprávať na túto tému.

Hudobné nástroje. Od približne druhého roka môžete u deti pozorvať senzitívne obdobie na hudbu. U Adamka je to ešte podporené školičkou, kde jeho obľúbená lektorka hrá na gitaru. A vášeň je tu. Na gitaru a klávesy hráva najčastejšie, v tesnom závese idú bicie.

Gitaru dostal od môjho brata a jeho priateľky k druhým narodeninám. Je značky Little Dutch a čo ma milo prekvapilo, doteraz na nej neroztrhol struny. Samozrejme nevydáva na 100 % reálny zvuk, ale na prvé zoznámenie mi príde fajn. Za to klávesy nie sú žiadna hračka, manžel ich kúpil v hudobninách, keď išiel raz z práce. Ide o Casio SA 47, sú to detské klávesy, menšie, takže Adamovi sa dobre prenášajú. A bicie sme kupovali koncom leta, je to moja obľúbená značka Plan Toys. Mali sme z knižnice požičaný aj africký bubon (djembe), ale na ten ho veľmi nebavilo hrať. Na bicie sa ale zabúcha rád.

Aké hračky plánujete kúpiť na Vianoce deťom vy?

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.