O materstve

Potrebujem režim

2.11.2017

Foto: Artem_Apukhtin | pixabay.com

Potrebujem režim. Ja aj Adamko. O sebe to viem určite u Adamka si to myslím.

Vždy som bývala veľmi organizovaný človek. Veci majú svoje miesto, udalosti sú zapísané v zdieľanom kalendári, nákupný zoznam v papierovom diári. Mám rada, keď je môj týždeň rôzny, nikdy mi nevadila nepravidelnosť, iba musela byť zapísaná v kalendári. Čím rôznorodejší môj program bol, tým som bola spokojnejšia.

Rada som chodila cvičiť, ale pravidelné cvičenie v stredu o piatej mi po čase vadilo. Otvorené lekcie sú moja šálka čaju. Bežecké tréningy stroskotali vždy na opakovaní. Skrátka, bývali doby, kedy som milovala rôzne dni. Každý deň iný, každý týždeň odlišný. A prvý pol rok s Adamkom mi to vyhovovalo tiež. No začínam narážať.

Začalo to s príkrmami. Kojenie je úžasne jednoduché a nevyžaduje čas naviac. Pri kojení som mohla čítať, pracovať, učiť sa, sledovať film, volať s manželom, písať blog… Dusenie zeleniny je proces vyžadujúci moju prítomnosť. Očistiť, podusiť tak akurát, mrkvu dlhšie, cukety a dyňu len krátko. Máme čas? Byť pri Adamkovi a dávať pozor, aby sa nezačal dusiť, keď sa kŕmi sám. Nemáme čas? Pomačkať tak akurát a kŕmiť ho lyžičkou. A máme hodinu naviac len na jednej miske zeleniny. Dvakrát denne. Čo budem robiť, keď sa pridá mäso, žĺtok, ryba, jogurt…?

Potrebujem režim…

 • aby som pripravila jedlo na celý deň, pre mňa i pre Adamka.
 • aby som stíhala pracovať, pretože k práci sa chcem vrátiť.
 • aby som si zopakovala angličtinu, pretože ju zabúdam.
 • aby som stihla starostlivosť o domácnosť, pretože čím je Adamko pohyblivejší, tým viac mi záleží na tom, aby sa zem vysávala aspoň dvakrát týždenne a raz umyla.
 • aby som sa mohla aj naďalej venovať blogu.
 • aby som mohla vymýšľať a tvoriť Adamkovi ďalšie podnetné hračky a vytvárať mu bezpečné Montessori prostredie.
 • aby som stihla aspoň niektoré výstavy a autogramiády, ktorých je v Brne dostatočne.
 • aby som na a z jógy chodila v kľude a bez ponáhľania.
 • pretože mám pocit, že času mám viac ako dosť, len ho neviem efektívne využiť (a FB za to nemôže).
 • pretože Adamko si prešiel obdobím, kedy akýkoľvek režim bojkotoval až do súčasného obdobia, kedy potrebuje spať raz doobeda a raz poobede, v kočíku alebo šátku, a aj večer už začína spávať približne v rovnakom čase.
 • pretože manžel chodí dietologičke, chudne, varí si doma a ja ho chcem podporiť, variť mu, vymýšľať zdravé a dobré jedlá na každý deň.
 • pretože zanedbávam cviky od fyzioterapeutky a pritom na ne stačí 15-30 minút denne.

A zároveň potrebujem tento režim občas nabúrať, aby som nemala pocit, že celé moje materstvo sa točí okolo každodennej všednosti. Tej, ktorej som sa chcela vždy vyhnúť.

Potrebovala by som vedieť, že v pondelok doobeda upracujem, že každé ráno musím nachystať jedlo, že manžel sa vráti o piatej, takže o štvrtej začnem robiť večeru, že o desiatej musím ísť na prechádzku, aby sa Adamko vyspal, že o tretej ho musím naviazať do šátku, aby sa znova vyspal a popritom môžem pracovať, že o siedmej ho okúpem, o ôsmej spí a ja mám dve hodiny, než pôjdem spať tiež… Znie to jednoducho, ale prečo je tak ťažké to dodržiavať?

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.