O materstve Tehotenstvo

Postrehy z prvého trimestra

13.11.2016

Po včerajších zápiskoch, aký bol prvý trimester, mám v poznámkach ešte pár postrehov, ktoré som si priebežne zapisovala.

O plochom brušku

Zo skupinových cvičebných lekcií je gravid jóga (jóga pre tehotné) jediné, kde nebudete schovávať a sťahovať bruško. Práve naopak. Obzvlášť keď tam začnete chodiť sotva v druhom mesiaci, budete vďačné aspoň za ten malý faldík. I tak sa ale popri ostatných ženách s pekne guľatým bruškom, kolísavou chôdzou a neschopnosťou posadiť sa inak ako bokom, budete cítiť menej tehotná.

Foto: Ryan McGuire | gratisography.com

Foto: Ryan McGuire | gratisography.com

Nehovoriac o nevoľnostiach, ktoré vás ešte trápia ale ich už nie.

Typické odpoludnie tehotnej ženy

“Chce sa mi spať a je mi zle.”

O ranných nevoľnostiach

Ranné nevoľnosti trvajú celý deň.

Prvý UTZ

Môžete byť drsňačka aká chcete, prvý ultrazvuk vás aj tak dostane. Aj ten druhý. A vlastne celý ten stav, pretože hoci to ešte nikto nevidí (okrem partnera, ktorý si väčšie prsia zaručene všimne skôr ako vy), vo vás sa dejú také zmeny, že sa nad tým nejde nečudovať.

O nečakanej zmene

Týždne trpíte, ako je vám zle, ale ak príde deň, nedajbože aj druhý po sebe, kedy nemáte ranné nevoľnosti, okamžite vás zachváti panika, že čo sa deje a netrpezlivo očakávate, kedy vám zase zle bude. Pretože to je normálny stav. Ktorý síce preklínate, ale aspoň viete, že je to normálne.

Raz to prísť muselo

Ten moment, kedy tie elegantné kostýmové šaty, ktoré som pred dvoma mesiacmi ešte nosila, teraz už neoblečiem.

O hormónoch a jedle

Už viem, prečo tehotné ženy hovoria, že musia jesť za dvoch. Nemusia. Ale chcú. Lebo hormóny.

Je jasné, že to pár milimetrové niečo, čo mu len nedávno začalo biť srdiečko a váži… nie som si istá či už vôbec niečo vážilo; toho nepotrebuje ešte veľa. Ale v skutočnosti je to dosť dobrá výhovorka na to, aby som si objednala predjedlo, polievku, dva chody a dezert. A zmrzlina po ceste domov? Nádhera. A že to bolo štipľavé? Wow.

No a potom nastalo to obdobie, kedy som bola rada za každé zjedené jablko alebo inú drobnosť, ktorá aspoň trochu zasýti a nepodráždi ten večne napätý žalúdok.

Mohlo to byť kedysi moje najobľúbenejšie jedlo, mohla som sa na ten obed tešiť už od rána, mohla to byť najlepšia reštaurácia v meste… keď na to prišlo, maximálne som vypila vodu a zjedla trochu ovocia (v lepšom prípade i zeleniny).

Neočakávaná odpoveď na očakávanú otázku

”A kedy budete mať dieťa vy?“
„V apríli.“

K cestovaniu treba viesť odmalička

Ešte sa ani nenarodilo a už má za sebou päť ciest lietadlom. Zvládlo to lepšie ako ja.

O hodinách na Pintereste

Až v tehotenstve som pochopila, ako úžasne inšpiratívna stránka je Pinterest. A koľko hodín sa tam dá stráviť. Naše bábätko bude mať pravdepodobne vlastnú izbu už čoskoro. Síce v nej pravdepodobne nebude nikdy spať, pretože najprv bude moc maličké na to aby, som ho dávala na noc preč a potom sa stejnak presťahujeme, ale aspoň tam môžem preniesť všetky tie nádherné obláčikové inšpirácie a chodiť si tam čítať, keď bude spinkať.

A o tom to je

Ale inak je to super. Neuveriteľné stresujúce, lebo je prvé, lebo veľa nového, lebo furt je tam riziko, takže akákoľvek zmena je hneď panika, ale inak super. Najmä keď dostanete tehotenský preukaz, za sebou tie tri mesiace a potvrdenie od doktorky, že všetko prebieha v poriadku. Pridajte k tomu tehotenské hormóny, pripravte si krabičku servítkov a nechajte emócie tiecť slznými kanálikmi.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.