O materstve Tehotenstvo

Postrehy z druhého trimestra

22.1.2017

Druhý trimester už je nejaký ten piatok za mnou, ostáva posledných pár týždňov do pôrodu. Akurátny čas na ďalšie postrehy.

O motýlích krídlach

Celé týždne čakám na ten “pohyb motýlích krídiel”, ako sa opisujú prvé pohyby bábätka v brušku, a ono je to nakoniec kopanec. Taký malý, jemný kopanček od môjho bábätka. A o pár týždňov som nechápala, kde to ani nie kilové stvorenie berie takú silu. Ako ono to občas fakt bolí.

O prekvapení

Takmer všetci, vrátane mňa, si mysleli, že to bude dievčatko. No nebude. Hlavne, že som mala vybraných asi päť dievčenských mien, ale žiadne chlapčenské.

zdroj: jeremychin.com

Aj tak ho milujem

Pohyby bábätka v brušku sú úžasné do chvíle, kedy si to malé stvorenie povie, že tri hodiny ráno sú najlepšia doba na poriadne kopance do plného močového mechúra a okolitých orgánov. A ešte ako dlho sa tým dokáže zabávať!

O rýmičke

Rýmička v tehotenstve je ako rýmička u chlapa. Ale nech, od jari si už taký luxus, akože celý deň preležať v posteli, spať alebo si čítať, už nedoprajem. No poviem vám, imunitný systém tehotnej ženy je fakt žalostný. Celý rok som nebývala prechladnutá, teraz mi stačia tri-štyri dni v práci a na víkend odchádzam rovno do postele. Med, čaj, kľud a teplo.

Vyšši level je, keď čaj varím päťkrát denne, pridávam rakytník, zháňam skorocelový sirup, poznám kompletný sortiment Vincentky a jem chlieb s cibuľou. #pregnancy-friendly

Tehotná knihomoľka

Poznáte tie knihomoľské problémy, keď sa rozhodnete prečítať celú knihu na jeden záťah a už po hodine netušíte, ako máte sedieť/ležať/stáť aby sa vám dobre čítalo? Tak v tehotenstve, to je ešte len ta pravá výzva, najmä ak vezmete do ruky tisíc stranový historický román od Folletta. Prechádzam na krátke knihy a Kindle. Folleta dočítam na materskej. Snáď.

O jedle…

To je tak úžasné nemyslieť zrazu iba na pravidelný prísun jedla, jablko každú hodinu. Môcť sa naraňajkovať neskôr, vydržať cestu na Slovensko bez malých občerstvení, mať opäť chuť na mäso.

… a častých tehotenských zmenách

To je tak hrozné myslieť stále na jedlo. Ja by som stále jedla. Fakt stále. Mávam dvoje raňajky, svačinku pred aj po obede, večeru v práci, večeru doma a pred spaním si tiež niečo pripravím. Ešte o pol jedenástej večer som jedla guláš a o tretej sa zobudila na hlad. Na hlad!

O Vianociach…

Ísť na test na tehotenskú cukrovku pred Vianocami je také dvojsečné. Buď mi ju potvrdia a ja nebudem môcť jesť všetky tie sladkosti, alebo nepotvrdia, ja budem môcť jesť čokoľvek, lenže to mi zas vyskočí váha, lebo ja by som jedla najradšej stále.

… a s tým spojenej výhovorke

Na týchto Vianociach je skvelé, že to môžem prehnať s cukrovím a prírastok na váhe zvalím na pokročilé tehotenstvo.

O láske k oblečeniu…

Tehotenské nohavice sú najúžasnejší kus oblečenia. Ever.

… a potrebe ho stále dopĺňať

Asi budem potrebovať aj tehotenské plavky a kabát. Nezmestím sa do polovice mojich šiat. A i tie trička a košele začínajú byť nejako tesné. Ešte minulý týždeň som ich mala na sebe! Asi jem trošku viac ako by sa hodilo.

O večeroch

Večerné čítanie pred spaním vystriedalo večerné ležanie na ľavom boku a „komunikácia“ s bábätkom. Neviem sa toho nabažiť. Vydržím tak aj hodinu a pošťuchujeme sa navzájom.

O nočnom vstávaní

Myslím, že už v tehotenstve ma bábätko pripravuje na svoj príchod. Každú noc sa budím o tretej-štvrtej a som hodinu-dve hore, než zase zaspím. Tak pracujem, čítam, periem a inak užitočne využívam čas. Pokúšať sa zaspať nemá význam, na to som prišla rýchlo. A môžem si dať nulté raňajky. Nulté raňajky sú vlastne skvelé.

O tehotenských chutiach

Myslela som si, že tehotenské chute idú mimo mňa, ale keď som si po mesiaci uvedomila, že na raňajky jem iba müsli s gréckym jogurtom a medom a na druhú večeru striedam najmä krupičnú kašu s grankom alebo opekané zemiaky s maslom, pohárom čerstvého plnotučného mlieka a miskou domácej kyslej sudovej kapusty, došlo mi, že toto budú tie chute.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

  • Odpovedať StandyB 26.1.2017 na 08:34

    gratulujem ku chlapčekovi 🙂

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.