Denník z MD O materstve

Na materskej | týždeň trinásty

30.5.2017

Sobota

 • Na víkend sú u nás svokrovci, do Brna prichádzajú krátko pred obedom. Adamko je najedený, odpočinutý, dávame ho do vajíčka a vyrážame autom na priehradu. Tam si ho naväzujem do šátku, o pár minút nám odchádza loď. Ideme na food festival Ochutnej Česko na hradě Veveří.
 • Adamkova prvá plavba! Okrem severského štýlu oblečenia mu kupujeme aj námornícky, veľmi mu pristane. A o dva-tri roky by sme chceli zopakovať dovolenku na jachte. Len by už mal vedieť chodiť a nebáť sa vody. Dovtedy aspoň loď na priehrade a časom i ten bazén pre kojencov nájdem a začneme s vaničkovaním.
 • Na Veveří som prvýkrát videla zmrzlinu Božský kopeček bez fronty. Na Zelňáku je občas čakačka i štvrťhodinu. Na dobré sa ale oplatí počkať.
 • Vždy ma pobaví, keď niekto vidí Adamka spať v šátku, ako stíši hlas, snaží sa nerobiť hluk. Dokonca aj keď im poviem, že naozaj nemusia, on tvrdo spí, o chvíľu je to znova. A ja musím šponovať uši aby som počula, čo mi hovoria. Adamko keď spí, tak spí. A keď sa zobudí a začne plakať, tak je hladný (alebo tlačí do plienky, ale to hneď znova zaspí). Ticho, kľud a tmu dodržujeme iba večer, cez deň je naučený spať aj za svetla a pri bežnej prevádzke. To by ste mali počuť, aký hluk sa mi občas podari spraviť keď upratujem a s ním to ani nehne. Šalina ho tiež ešte nikdy nezobudila.

Nedeľa

 • V noci sa budí každé dve hodiny. Návštevy mu asi stále nesedia.
 • V Björnsonovom sade sa koná Restaurant Day. Počasie je znova nádherné, Adamkovi musím dať i krém s SPF 30, pretože mi je jasné, že slnku sa občas nevyhneme. Park je plný, pod stromami sa piknikuje, na najväčšie dobroty sa čaká, niekto má už vypredané, atmosféra je príjemná a letná.
 • A aby toho jedla nebolo málo, podvečer ešte grilujeme na záhrade. Mať jarné dieťa je dokonalé.

Pondelok

 • S látkovými plienkami to ide dosť dobre, ani mi to nepríde ako starosť naviac. Periem každý tretí deň, nežehlím, len hľadám najvhodnejší program na pranie. Namiesto aviváže pridávam ocot. A novosklad už skladám ako Baťa cvičky. Aj manžel hovorí, že mi to ide akosi od ruky. No bodaj by nie, keď je vždy okolo tridsať plienok. Desať minút a mám poskladané.
  • Už chcem začať látkovať aj mimo domov, takže tento týždeň objednám typ AIO, ktorý sa na von a cestovanie hodí viac ako klasické štvorce.
  • Za dobrú cenu nachádzam AIO na plenkybobanek.cz. 10 ks by do začiatku mohlo stačiť.
  • Neviem si vynachváliť záhradu. Teraz, keď je tak slnečno, prípadné nevyprané škvrny to krásne vytiahne. A plienky rýchlo schnú. Ak by sme bývali v paneláku, asi by som do toho nešla, ale na dome, to je iná.
  • A čo sa týka skladovania pred praním, rovno sme začali s metódou na mokro. Kúpili sme veľký uzatvárateľný plastový smetiak, do vody pridávam ocot (dezinfikuje a znižuje zápach) a pár kvapiek čistého levanduľového oleja. V kúpeľni to nie vôbec cítiť, naviac je v nej veľké okno, takže keď nie je zima, ventilačka je otvorená stále.

Utorok

 • Začínam uvažovať o ďalšom šátku. Dostala som tip na slovenskú značku Sestrice a vzory i farby som si okamžite zamilovala. Šátkovanie milujem a Adamko očividne tiež, takže druhý šátok potrebujeme obaja. Ring Sling kúpený na festivale mini som skúšala, ale vrchnú časť neviem dotiahnuť tak, aby Adamkovi pevne držala hlavička. Takže k nemu sa vrátim o mesiac-dva, až bude Adamko držať hlavičku sám.

Streda

 • Ideme na Slovensko. Prvýkrát. A iba na otočku. Cesta trvá štyri hodiny, namiesto dvoch, ale s tým tak nejak rátame. Najprv ostal hladný už za Brnom, ale než sme našli vhodné miesto na zaparkovanie, zaspal po asi dvojminútovom cmúľaní môjho malíčku. Za hranicami sa ale dožaduje svojej porcie mliečka, našťastie rýchlo nachádzame odpočívadlo.
 • Keďže je najedený a do Piešťan ostáva polhodina, ideme rovno na políciu, kde robia pasy.
  • Vskutku zaujímavé zaistiť, aby sa sedemtýždňové polospiace bábätko ktoré samo nesedí a ešte veľmi neudrží hlavičku pozeralo s otvorenými očami do objektívu. Obzvlášť v kabínke, kde sa im pokazí systém a musí sa fotiť odznova. Ale zvládli sme to, Adamko bude mať pas.
  • Pred dvoma týždňami som spomínala, že k slovenskému rodnému listu som dostala aj Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa. Taký ten na 820 €. No tak presne ako som si myslela, nemám naň nárok, bola som sa pýtať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Tiež by si úradníci mohli zosynchronizovať informácie.
 • Na dve hodiny sa zastavujeme u mojich rodičov. Adamko si potrebuje oddýchnuť, najesť sa, prebaliť… ja s Majom potrebujeme obed. Moja mamina je na školení, ale tatino prišiel z práce skôr, aby sa s nami stretol.
  • Ďalšie knižky pre Adamka od maminy a suseda mu uháčkovala bielu deku. Teraz na leto ju využijeme často.
 • Cesta do Brna opäť štyri hodiny. Spal iba chvíľočku, v polovici cesty chcel jesť, takže zastavujeme a poslednú polhodinu pred Brnom plakal. Iba v autosedačke. Keď zastavujeme a máme ho na rukách, je v kľude. Jesť už nechce, plienka čistá. Len nechce byť vo vajíčku. Keby to ide, vrátili by sme sa do Brna na druhý deň, ani mne nie je príjemné, že v nej musel byť tak dlho. Našťastie ďalšia návšteva na Slovensko bude na dlhšie, takže v aute nebude tak dlho za jediný deň.

Štvrtok

 • Po dlhej dobe sa mi s bývalými kolegyňami z kníhkupectva podarilo stretnúť. Žiaľ, nie so všetkými, ale prišli sme štyri zo šiestich. A tri už máme deti. Tak sme sa poprechádzali Lužánkami, tam som ešte nikdy nebola. Adamko dostal nejaké darčeky, vrátane knižky Muminek a narozeniny, ktorú som mu ešte v ten večer prečítala. A celé to v šátku tradične prespal.
  • Vedeli ste, že v Lužánkach sú prasiatka?

Piatok

 • Prišiel dopis z VZP, že nemajú nejakú nejasnosť v mojom poistení v novembri 2015. Tak idem na pobočku, rovno s potvrdením o očkovaní. VZP na očkovanie prispieva. Nejasnosť sme si objasnili, dokonca tam mám preplatok za dva mesiace, tak mi prídu nejaké peniaze od nich. Poteší.
 • Na námestí sú Slavnosti dobrého jídla, ale s manželom sme sa minuli a on už je na ceste domov. Zájdeme cez víkend. Idem aspoň do obchodu nakúpiť nejaké dobroty, mám chuť na ovocie so šľahačkou a čokoládou.
 • Tento týždeň je na knižky slabý. Adamkovi som prečítala Muminek a narozeniny a Včely. Z beletrie iba Neviditelný od C.D. Payne, čo ma celkom sklamalo, pretože iné autorové sólovky ma bavili. Neviditelný začal sľubne ale koniec bol prehnaný. A dočítala som Zdravé těhotenství, přirozený porod, už mi chýbali iba posledné kapitoly. Čítala som postupne, podľa obdobia v ktorom som sa nachádzala. Ak by ste si v tehotenstve mali prečítať jedinú knihu, nech je to táto. Dala mi zo všetkých najviac, hoci môj pôrod nakoniec nebol prirodzený.
 • Z filmov som videla The Boss Baby (fakt hrozný animák, ale možno tak na mňa pôsobil iba preto, že mám malé dieťa), The Fate of the Furious (že to bude blbosť som vedela v priebehu prvých troch minút a naozaj to tak bolo), Hacksaw Ridge (wow, výborná vojnová dráma podľa skutočného príbehu, osoby Desmonda Dossa) a Hell or High Water (ďalšia vydarená dráma so štyrmi nomináciami na Oscara a trmi na Zlatý Glóbus).
  • Pozrela som si prvý diel American Gods, ale moc ma to nezaujalo, tak som začala pozerať 13 Reasons Why. Knihu som čítala pred mnoho rokmi a už si nespomínam presný dej.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať StandyB 1.6.2017 na 09:25

  chválim ekologické plienky 🙂 samozrejme ak boh dá a budem mať drobca 🙂 som tiež rozhodnutá nekupovať jednorázovky……hlavne keď vidim koľko odpadu zanechavaju po sebe moje neterky ….

  • Odpovedať Orvokki 1.6.2017 na 10:21

   Odpadu je z toho neúrekom, najmä prvé týždne. A na tie citlivé detské prdelky to tiež nie je ideálne. Dnes už sú látkovky na inej úrovni ako kedysi a najmä je mnoho druhov a možností. Ja som ešte v tehotenstve bola na kurze, aby som sa v tom zorientovala. A teraz už mi to nepríde ani ako práca naviac, dokonca i manžel si zvykol okamžite a vie pracovať aj so štvorcovými plienkami. Takže za nás odporúčam. 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.