Denník z MD O materstve

Na materskej | týždeň štrnásty

10.6.2017

Sobota

 • Manžel nebol kvôli vybavovačkám okolo auta celý týždeň v práci, takže bude v kancelárii cez víkend. Eh, tak žiaden výlet nebude. Aspoňže v centre sú Slavnosti dobrého jídla, takže na obed dávam malého do kočíku a ideme za ním.
 • Rovno Adamkovi kupujeme v Lindex klobúčik na hlavičku. Slnko začína byť veľmi prudké, nechcem spoliehať iba na opaľovací krém, ktorý aj tak nemažem vždy a do šátku sa tiež nedá vždy schovať. Pod klobúčikom bude viac krytý.
 • Adamkov režim sa mení. Ale nie veľmi, akurát v noci sa už nebudieva dvakrát, ale iba raz. Najprv spí 5-6 hodín a potom ešte štyri.
  • Ak sa náhodou začína budiť už okolo štvrtej, stačí ho z postieľky prehodiť medzi nás do postele a ejhľa, ešte si do šiestej pospí. Náš budíček potom vyzerá tak, že Adamko kope nožičkami, máva ručičkami a triafa nás do tváre. Rana do oka, to chceš. A on sa na tom smeje. Vlastne lepšie ako keby nás budí jeho plač.
 • Brat sa vrátil z Poľska, kde bol na konferencii a priniesol mi Malého princa (pol. Mały Książę). Zbieranie pokračuje.

Nedeľa

 • Do Brna prichádza moja mamina, chodieva s pár známymi na predstavenia do Bobycentra. Hneď prvý deň mojej materskej som s ňou bola na Angelike, čo ma ale vôbec nebavilo. Dnes idú na Deti ráje. Opäť majú voľné lístky, ale tak dlho by Adamko v šátku nevydržal, kojiť sa mi ho tam nechcelo, hoci by bolo prítmie a naviac ten hluk.
 • Ale pred predstavením sa na dve hodiny stretávame a ideme na obed. Čaká ma na Špilberku, kde boli na prehliadke. Nevadí mi chodiť s Adamkom tri hodiny vkuse, ale kopec, to dáva zabrať. Obzvlášť v tomto horúcom počasí.
 • Keďže sa blížil deň detí, od maminy dostáva veľa nového oblečenia. Si ho hýčkajú, ale popravde sa moc nedivím, pre mojich aj manželových rodičov je to prvé a na veeeľmi dlho aj posledné vnúča.
 • Adamko už celkom pekne pasie koníkov (na Slovensku vraj barančekov). Už pritom ani neplače, len samozrejme musí mať dobrú náladu. Dnes tak bol štvrťhodinu a pozeral doľava-doprava na leporelo. Ani ma nepotreboval.

Pondelok

 • Pondelky mám upratovacie. Adamko vstane o šiestej, nakojím a položím ho naspäť k manželovi. Manžel spí, Adamkovi ráno stačí naša prítomnosť, smeje sa, máva ručičkami-nožičkami, vydáva spokojné zvuky. Toto robí aj hodinu a bohato mu stačí, že je aspoň jeden z nás pri ňom.
 • A ja ráno stíham teplý čaj, sprchu, umyť riady (večer sa mi už nechce) a v pondelok i veľké upratovanie. Povysávať, upratať kúpeľňu, vyleštiť sporák, oprať látkovky, umyť zem…
 • Deväť hodín, manžel vstáva a ja mám hotovo. Šikovná žena. Celý deň mám voľno a môžem s Adamkom chodiť na prechádzky. Maximálne dám ešte ďalšie pranie, na slnku to schne rýchlo, tak stíham otočiť aj dve-tri pračky.

Utorok

 • Whohoo, Adamko má nové AIO (all in one) plienky, prišla objednávka z bobanek.cz. Sú skvelé!
 • Ďalšie plienky kupujem cez známu, veľkú AI2 (all in two) sadu od Bamboolik. Nie sú úplne nové, ale použila ich párkrát a aj to iba niektoré. Takže látkovacia výbava je bohatá, kompletná, na celé prebaľovacie obdobie a ideálna aj na cestovanie. Klasické štvorce pomaly vyradím, síce ich skladanie mi ide od ruky, ale čím je Adamko väčší, tým menej sa novosklad hodí a moderné látkovky sú skrátka jednoduchšie. No neuľahčím si to, keď môžem?

Streda

 • Blíži sa deň detí, Adamkov prvý. V meste sa zastavím aj v kníhkupectve a kupujem mu ďalšie čiernobiele leporelo. Počítání 123 – Rozkládací knížka pro nejmenší od Davenport Maxine. Nedávno som si všimla, že už ho naskladnili. Od autorku má už Zvířátka a rád na obrázky pozerá, Počítání 123 je viac farebné, ale stále kontrastné.
 • Mám prvú trošku negatívnu skúsenosť s reakciou okolia na nosenie v šátku. Čakám na zástavke a nejaký postarší pán, pozerá na náš a krúti hlavou. Pýta sa, koľko je malému. „Poučil“ ma, že šátkovanie je dobré a pohodlné akurát tak pre mňa (tak určite) a že malému iba škodím. Tak som mu vysvetlila ako to je, nožičky do M (dobré na kýčle), chrbátik do C (hlavička netlačí na chrbátik), cíti maminku atď. No pán krútil hlavou a stále si naďalej tvrdil to svoje, že mu škodím. Tak som nad ním mávla rukou a išla si na spoj.
  • Ak mi niekto rozumne vysvetlí, prečo nosenie v šátku škodí, rada si vypočujem všetky dôvody, nechcem Adamkovi ulížiť. Ale obyčajné konštatovanie že mu škodím a som iba pohodlná (pán asi nikdy nenosil, síce už ma chrbát nebolieva a vydržím dlho, ale že by to bolo úplne dokonalosť sa nedá ešte povedať), s takým odmietam strácať čas.

Štvrtok

 • Budeme vaničkovať! Konečne som našla lektorku, ktorá sa tomu venuje. Vaničkovanie je plávanie s bábätkom vo vani, ideálne v domácom prostredí, čo bude aj náš prípad. Začať sa môže od šiestich týždňov, Adamko bude mať na prvej lekcii v utorok 9. týždňov. Od vaničkovania si sľubujeme to, že Adamko sa nebude bát vody, naučí sa ponoriť pod vodu a keď prejdeme od polroka na bazén, bude pripravený na prvé pokročilejšie lekcie. Príde k nám lektorka z hastrmanci.cz.

Piatok

 • Je krásne, keď dieťa zaspí o ôsmej večer a zobudí sa na kojenie až o druhej. No hrozí, že po šiestich hodinách spánku bude vyspinkaný a to je ideálna doba na hodinový smiech. Ale potom sa Adamko zobudil až pred siedmou, najedol a spal aj o deviatej, kedy som priniesla raňajky do postele.
  • Fascinuje ma, ako sa dokážu zosynchronizovať s manželom a spia rovnako. Už som ich tak nejedenkrát nachytala, v úplne rovnakej póze. Adamko je skrátka celý po manželovi.
   • Aby sa nepovedalo, po mne má materské znamienko na ľavom stehne. Jupííí, aspoň dačo.
  • Inak návod na skvelé raňajky. Jogurtový základ, ovocie, vanilková zmrzlina a Granko. Jahody domáce, ráno odtrhnuté na záhrade, na to ostatné je tu Lidl.
 • Do deviatej opäť stíham úplne všetko, čo mám na tento deň naplánované (na víkend prídu rodičia), takže keď manžel odchádza do práce, ja mám zrazu veľa voľného času.
 • Film som videla iba Anthropoid (prekvapivo dobré), dopozerala som 13 Reasons Why a rozpozerala The OA.
 • Z kníh tento týždeň iba Dům myšek: Sam a Julie v divadle Adamkovi a ja komiksy Batman Detective comics 3: Imperátor Penguin a Vincent.
 • Denne nachodím okolo 13 000 krokov, čo vychádza okolo 10 km.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať B. 12.6.2017 na 10:33

  Šátek nemám, jen nosítko a nejčastější reakce je: Ten se má nejlíp 🙂 Jednou se mě pán ptal, jestli se nebojím, že zakopnu a spadnu na dítě.
  Jinak z čeho mám já obavy ohledně častého nošení je: velká vedra, zpocené mimino, strach aby se nepřehřálo. A pak jsem se taky bála kvůli správnému vývoji, přemýšlela jsem, jestli prcek třeba není „pomalejší“ kvůli tomu, že nemá tolik příležitostí se otáčet, atp., jestli proto se vším nezačal trochu později a moc se mu do žádného pohybu nechtělo.

  • Odpovedať Orvokki 13.6.2017 na 07:57

   Tiež mám väčšinou len pozitívne reakcie a podobné tým tvojim, že mu je pri mamine dobre a ako krásne spinká. Sú prekvapení, že na mne dokáže spať aj 3-4 hodiny. S tým zakopnutím má o mňa obavy len manžel, vždy mi prízvukuje, aby som si s Adamkom dávala väčší pozor. Ale moc dobre vie, prečo to hovorí, ja som schopná vraziť aj do otvorených dverí. 😀
   Prehriatia sa práve moc nebojím, naopak si myslím, že mu je tak lepšie, než v kočíku, tam vie byť pekne dusno (najmä keď niektoré mamičky dávajú plienku, to je tam hotová sauna). Aj nožičky keď má vonku. Len si medzi jeho tváričku a seba dávam niečo bavlnené, nech nemá a líčkach potničky.
   Ale s vývojom som mala tiež nejaké obavy, no Adamko býva každý deň pár hodín aj na tvrdšej rovnej podložke, spočiatku na posteli, teraz už má „ihrisko“ aj v izbe na koberci. Pohyblivý nám k svojmu týždni príde dosť, tak snáď sme naozaj nič nepodcenili. 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.