Denník z MD O materstve

Na materskej | týždeň pätnásty

11.6.2017

Sobota

 • Tento víkend máme na návšteve mojich rodičov. Pôvodne sme plánovali ísť už na Slovensko, ale nevyšlo to. Tak sme ich pozvali k nám s tým, že dnes pôjdeme do ZOO, tak nech sa na to pripravia.
 • Brnenská ZOO je na kopci, to sa mi kočík nechce tlačiť, radšej šátok. Ale horko je riadne, takže Adamko dostáva klobúčik a hoci vidím, že by spinkal až do návratu domov, v polke ZOO ho budím na kojenie, lebo dehydratáciu u tak malého bábätka fakt nepotrebujeme.
 • ZOO sme neprešli celú, ale to ani nebolo v pláne. Mne stačí sa len pár kilometrov poprechádzať a naviac od budúceho leta tam budem s Adamkom tráviť viac času.
 • Podvečer je už našťastie príjemné, tak sa presúvame na záhradu. Adamko si spokojne leží v korbičke kočíku, potom som si ho dala na deku a pozerali sme na stromy. Dokonca som jeden komiks stihla prečítať.
 • Už nám dozreli ďalšie výborné jahody na záhrade. Sú veľké, sladké a môžem ich zjesť aj za misku, Adamko nemá žiadnu alergickú reakciu ani bolesti bruška. Tak sa mi to páči.

Nedeľa

 • Adamko má dva mesiace!
  • Režim si upravuje len mierne, jedno nočné vstávanie a cez deň mu stačí menej spánku, takže začal spávať nie po desiatej, ale až okolo dvanástej.
  • Miluje kúpanie, nosenie v šátku, kontrastné predmety a zvuk rozprašovača. Nemá rád dávanie do autosedačky, ale potom v nej zaspí.
  • Z veľkosti oblečenia 56 vyrástol na 62, väčšie potrebuje aj ponožky.
  • Ide 100 % v látkových plienkach a stále nemá dudlík. Moje malé osobné víťazstvo.
  • Ani jeden jediný problém s kojením. Možno ma dokonca trošku mrzí, že už mu to ide rýchlejšie (no ale stále to nie menej ako 20 minút, to iba veľmi výnimočne).
  • Plač? Väčšinou hlad. Ak je po kojení, tak buď chce suchú plienku alebo si ešte potrebuje odgrgnúť. Ak je všetko splnené a plače pri hraní sa, tak už ho to nebaví a stačí zmena prostredia. Z izby do kuchyne, z chrbátika na bruško, z ležania na nosenie…
  • Usmieva sa i v spánku a pri kojení, pretože vie, čo je dobré, pasie koníky, je zvedavý, prekvapuje novými zvukmi, dokáže si uchytiť plienku, občas sa snaží opakovať grimasy (akurát neviem, či zrovna vyplazovanie jazyka je vhodné ho učiť) a nedávno objavil, že má ruku, ktorú si môže dať do pusinky a cmúlať (alebo si prisunúť plienku a cmúlať tú ?). Sám sa vie zabaviť i hodinu, len potrebuje stále nové podnety a prostredie.
 • Na prechádzku ideme do Mariánskeho údolí. Predpoveď hlási dážď a vskutku, v okamihu kedy zájdeme do reštaurácie Kadlcův mlýn na obed, spustí sa lejak. S obedom teda nijak neponáhľame a podnik má u mňa malé plus, pretože vedľa reštaurácie je chodba so sedačkami, kde sa dá relatívne v súkromí kojiť.

Pondelok

 • V pondelok sa už tradične púšťam do väčšieho upratovania v dôsledku čoho si nestihnem spraviť obed (nie že by som sa o to vôbec snažila). Takže na obed Adamko do šátku a vyrážame do centra za manželom. Nie úplne najlepší obed, naviac s dlhým čakaním, si dávame v Charlie’s street.
 • Odtiaľ ideme do predajne Rieker, manžel má ostruhu na nohe, tak okrem liečby od doktorky hľadá vhodnejšiu obuv. A s Rieker máme už z minulosti dobré skúsenosti.
 • Dnes znovuotvárajú Bránu k dětem, tak sa zastavujeme nájsť nejakú novú závesnú hračku pre Adamka. A vidím stojan so šátkami. Dokonca aj so zanosenými a o 40 % lacnejšími. Prisahám, že som ich chcela iba pozrieť, ale keď tam na mňa doslova žiaria Slncia od Sestrice, jeden kus, moja veľkosť a za nádherných 1800 Kč, tak i manžel povedal, nech si ich kúpim, však o tom, že chcem šátok od Sestrice, nikoho iného, ale práve Sestrice, hovorím už dobré dva týždne minimálne. Tak mám nový šátok.
  • A viete čo? Budem mať ešte jeden. Manžel priznal, že ako som chcela zrovna šátok od Sestrice, tak sa nekúpil len preto, lebo vysnívaný Herbs Autumn Sky with Merino nemajú moju veľkosť. A ja som sa nevedela rozhodnúť medzi troma ďalšími vzormi. Ale vôbec. Tak som ich poslala manželovi, nech na to pozrie a pomôže mi vybrať. On nie iba vybral, ale rovno aj objednal a šátok Herbs Mint je už na ceste ku mne.
 • Normálne mi ani nevadí, že Adamko sa znova budí v noci už o tretej a opäť nahadzuje ten svoj hodinový smiech, než sa rozhodne ísť opäť spať. Koniec koncov, on je tak rozkošný keď sa usmieva, že ma vlastne i baví byť hore a sledovať ho.

Utorok

 • Celkom náhodou zisťujem, že kúsok od bydliska bude stáť Pasta Truck, malá dodávka, v ktorej pripravujú výborné čerstvé cestoviny. Tri druhy cestovín, tri druhy omáčok. Jednoduché. Manžel musel ráno doktorke, tak ostal na home-office, ideme tam preto spolu. Ja si beriem ešte limetkovo-bazový cheesecake, po ceste domov si v Kofi-Kofi kupujem po dlhej dobe kokosovú čokoládu a to všetko si prinesieme k nám na záhradku. Adamko odpočíva v šátku, my si užívame slniečka a ani sa nám nechce odísť. Ako dezert domáce jahody. Ja tuším začnem mať leto aj rada.
 • O štvrtej prichádza lektorka na vaničkovanie. Najprv prejdeme motoriku, ukáže nám správne držanie bábätiek aj ako trénovať pasenie koníčkov. Adamka pochváli, že sa prirodzene otáča na obe strany, nepreferuje iba jednu, hlavičku má pekne guľatú a jeho motorika je výborná. Dáme napúšťať vaňu a medzitým nám vysvetlí, čo budeme robiť a ako Adamka začneme trénovať na budúce ponorenie.
  • Spočiatku sa Adamkovi náramne páči, takže sa naučíme to najdôležitejšie. Plač spustí nečakane a nejde utíšiť. Ta ho zabalíme do osušky, oblečieme a dám kojiť. Medzitým sa ešte s lektorkou pobavíme, ako trénovať a čo všetko sa učí potom u nich na kurzoch, čo môžeme očakávať atď. O mesiac si ju zavoláme znova, s lekciou sme boli spokojní a ja mám radosť, že Adamko bude zrejme plavec po mne.

Streda

 • Tento týždeň si nejako dopriavam. V centre otvára Mlsná holka svoj donut shop. A sladké, to ja môžem. Tak si zapíšte adresu Kozí 2, tam totiž malú predajňu s veľkými dobrotami nájdete.
 • V Brne bývame tri roky a začíname tretiu grilovaciu sezónu na našej záhrade. Aspoň raz za mesiac sa u nás stretnú známi. Tento rok sme sa rozhodli povýšiť na vyšší level a gril na brikety meníme za plynový. Úžasná vec, najmä na grilovanú zeleninu. S Adamkom v kočíku alebo časom na mäkkej deke budeme tráviť na záhrade veľa večerov. A zdravá strava bude tiež jednoduchšia, zajtra kúpim lososa a budeme grilovať aj rybičky.
 • Prišiel šátok Herbs Mint od Sestrice a je ešte krajší, ako na obrázku. A príjemný na dotyk, myslím, že ani zanášať ho nebude dlho treba. Nie ako môj prvý Babylonia BB Slen, s tým sa až tak po mesiaci lepšie pracovalo.

Štvrtok

 • Dlho som nebola vo firme pozrieť. Adamko zaspal nejak sám pred obedom, tak ho opatrne dávam do kočíka a vyrážame. Pochodíme tam dve poschodia, pokecám s kolegami, dostal podbradníček z Barcelony (to sa teraz hodí, začal veľa slintať). Stihnem ísť dokonca nakúpiť do Lidl aj Sklizeno a zobudil sa až kúsok od domu. Po štyroch hodinách spánku. Dokonalé dieťa.
 • Dnes mi došlo, že až vďaka Adamkovi spoznávam všetky funkcie mojej práčky. A to som ich aj dovtedy používala dosť, pretože periem zvlášť aj športové a vlnené veci, zvlášť voľba na uteráky a povliečky, rýchle pranie a tak ďalej. Kvôli Adamkovi poznám naviac všetky bavlnené režimy, odstraňovanie škvŕn a konečne som objavila, kde sa dáva extra plákanie. Pretože býval na hrudi vyhádzaný, tak možno kvôli zbytkom gélu na pranie (a to má Lovelu sensitive). Doktorka poradila pridať ocot a extra plákanie.
  • Akurát zároveň sme prestali používať aj Weledu, máme kojeneckú měsíčkovú sadu a niektoré detičky sú vraj na měsíček (po slovensky asi nechtík lekársky) alergické. Tak jedno z toho zabralo.

Piatok

 • Ideme na Slovensko. Neplánovane a do utorka. Adamkove veci zaberajú polovicu kufra v aute, ani kočík sa nám nezmestí. A to sme ešte zabudli vaničku a prenosný prebaľovací pult.
  • Ale nevadí, budeme aj tak len navštevovať rodinu a sem-tam nejaké krátke prechádzky, takže dva šátky budú stačiť. Aspoň mi ho nikto nebude v kočíku moc chytať, objímať a nedajbože brať do náruče. Ja som na to ešte veľmi háklivá a aj našim rodičom ho dávam do rúk a kočíkovať len občas. No vlastne takmer vôbec.
   • Asi si tým kompenzujem ten pôrod a chýbajúci bonding. Teraz si Adamka užívam maximálne a iba u manžela mi nevadí, keď si ho berie do náruče. U ostatných vždy pozorne sledujem a som rada, keď mi ho vrátia a to aj keď je iba v kočíku.
 • V Bučoviciach znovu otvorili mrazený jogurt, tak sa zastavujeme odpočinúť. Brno je zas rozkopané, takže trvalo hodinu, než sme sa dostali von. Pritom sme išli mimo najväčšiu špičku.
 • Adamko napodiv celú cestu prespal, len v Brne chvíľu plakal, keď sme stále v zápche. Ale keď bolo auto v pohybe, Adamko spinkal. A to som mu o štvrtej ráno odstriekala plnú fľašku mlieka, keby náhodou vyhladne po ceste a nemáme zrovna kde zastaviť. Večer som ho mohla vyliať, najedol sa až v Topoľčanoch, keď sme prišli k manželovým rodičom.
 • Prečítané tento týždeň: komiks Iron Man: Extremis, poviedky českej autorky Ivany Myškovej Bílá zvířata jsou velmi často hluchá, Denníky z Rakky – Útek z „Islamského štátu“ a dočítala som ďalšiu skvelú českú prvotinu Rekviem za pluto od Adama Chromého.
 • Filmy žiadne, ale dopozerala som seriál The OA.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.