Denník z MD O materstve

Na materskej | týždeň dvadsiatydruhý

15.8.2017

Sobota

 • Po viac ako dvoch mesiacoch nadišiel čas vytiahnuť Ring Sling, ktorý som kupovala v máji na festivale mini. Už som ho skúšala dávnejšie, ale Adamkovi sa v ňom nepáčilo a ani mne sa dobre nenosilo. Teraz? Nádhera. Adamko drží hlavičku, takže je to úplne iné, ako pred pár týždňami. Páči sa mu tak veľmi, že v ňom rovno zaspáva. A spinká krásne dve hodiny.
  • Nevýhoda je, že ide o jednostrannú záťaž, takže na dlhé nosenie to nie je. Ale keď pôjdeme doktorke, do obchodu, na poštu, povešať prádlo na záhradu… ideál. Oh a ten materiál je naozaj príjemný. Mám Inception 018 od Omnifera, s prímesou ľanu a bambusu.
 • Máme dieťa za odmenu. S manželom ideme von, že na rande, do Butcher’s. Adamka pekne do kočíka, snáď zaspí. Nezaspal. Ale kým večeriame, hrá sa v kočíku s látkovým štvorcom od Rosa Mitnik. Ani nezamrnčal, len sa usmieval. Tak sme si kočíkovali, v reštaurácií sa v kľude najedli, po okolí poprechádzali a vraveli si, že máme nenáročné dieťa ideálne pre prvorodičov.

Nedeľa

 • Film tento týždeň iba jeden, slabší The Circle s Emou Watson a Tomom Hanksom v hlavných úlohach. Z kníh som prečítala Ako oslobodiť potenciál vášho dieťaťa a z knižnice si doniesla pár komiksov a kratších kníh, z ktorých som stihla za dva dni Murakamiho Útok na pekárnu a komiksové stripy Bezceler – život bez zeleniny a Maaičin deníček.
 • Whohooo, osem hodín bez zobudenia a potom ešte dve. Adamko nám dopraje.

Pondelok

 • Zaujímavý článok: 10 mýtů o Montessori: Tomuhle už nikdy nevěřte. Jaká je pravda?
  • Posielam rodičom aby mali predstavu, do čoho sa s Adamkom púšťame.
 • Neviem, čo to Adamka pochytilo, ale vždy, keď ho naviažem do šátku, tak sa úplne prevesí a pozerá dole. Vyzerá tak trochu obesene, ale bráni sa, keď sa ho snažím vycentrovať. Robí to doma aj vonku. Všetky kachličky, dlaždice a asfaltku v okolí má zmapované. Občas naňho musí byť divný pohľad.
 • Svoju akčnosť dokazuje aj na hracej podložke. Položím ho a o pár minút je niekde inde nejako inak. Dokáže sa posúvať stále rýchlejšie.
 • A je celkom ukecaný, bez problémov sa polhodinu rozpráva sám so sebou. Alebo s hračkou. Najčastejšie s látkovým mývalom zavesenom na hrazdičke.

Takto prebieha ponáranie kojencov počas vaničkovania. Foto: vanickovani.cz

Utorok

 • Adamko sa v  noci zobudil dvakrát. Na to nie som zvyknutá. Už ani nechodím spávať zároveň s ním ako prvé mesiace, takže v noci som prestala čítať e-knihy na Kindle, ale radšej som sa naučila kojiť v ľahu. Prvé týždne som to skúšala, ale nebolo to to pravé orechové. Teraz nám to už ide oveľa lepšie a dokážem si pritom aj odpočinúť.
 • Cez deň sa mi po veeeeľmi dlhej dobe podarilo dosiahnuť inbox-zero. Mám vybavené všetky maily, odpovedané všetky komentáre, archivované dôležité správy. Odkedy som na materskej, nedarí sa mi ani odpovedať do maximálne 24 hodín. Kedysi som si na to potrpela. Je mi jasné, že tento stav dlho nevydrží, ale na dnes ma to mimoriadne teší.
 • Keďže doma nevarím, maximálne ľahšie jedlá ako batátové hranolky alebo zeleninovú polievku, v utorok chodievam neďaleko do Pasta Truck. Nejakú dobu tam kvôli otváraniu bistra Pastificio neboli, ale od dnes sú späť na svojej zástavke Purkyňova 97A.
 • Adamko sa ponára! Podvečer prichádza lektorka na vaničkovanie. Adamka pochválila, pretože na naučený signál reaguje okamžite, oči zatvorí, vody sa nenadýcha. Takže nám ukázala, ako s ním máme „plávať“ ďalej a najmä ako sa ponárajú bábätka. Malý si to užíval, ponorenie zvládol na výbornú a nerada to priznávam, ale končiť sme museli kvôli mne, pretože ohýbať sa nad vaňou a držať pritom dieťa je naozaj náročné. Som naňho hrdá.

Streda

 • Po takmer piatich týždňoch idem fyzioterapeutke na kontrolu. Adamka nechávam u manžela v práci spolu s materským mliekom z mrazničkových zásob. Už na druhej zástavke mi príde divné, že Adamko nie je so mnou. A je mi za ním smutno. Lenže fyzioterapeutka je na druhom poschodí bez výťahu a za tú hodinku by som sa malému aj tak nemohla venovať. Už som kedysi bola chvíľu bez neho, ale to len keď som šla doktorke a do obchodu ani nie 5 minút od domu. Teraz idem do inej mestskej štvrti a nebudem s ním takmer dve hodiny!
  • No ale deti sú statočnejšie ako my, takže Adamkovi moja neprítomnosť až tak nevadila, koniec koncov, na manžela je zvyknutý. Síce vraj vyžadoval viac pozornosti a aj to mlieko si vypil, ale srdcervúci plač nebol.
   • Na takéto prípady používame fľašku Medela Calma. Tekutina z nej netečie sama, ale bábätko musí vynaložiť silu. Takže menšia šanca, že by sa pokazilo kojenie. Na občasné dokrmovanie je to skvelá a jednoduchá pomôcka.
  • U fyzioterapeutky všetko v poriadku, pochválila pokrok, prešla so mnou staré cviky, pridala pár nových a zatejpovala mi jazvu aj brucho. Tejpy na brucho dostávam aj domov, takže každý týždeň môžem lepiť.
  • 1. septembra ďalšia, dosť možno i posledná kontrola.
  • Už som to tu spomínala, ale opakovanie matka múdrosti a naviac som s ňou spokojná. Ak hľadáte fyzioterpaeutku zameranú na popôrodný stav, ale i tehotenstvo či posilnenie panvového dna, tak Martina Crhová na Vranovskej.
 • Adamko sa otočil na bruško aj cez druhú stranu, ktorá mu doposiaľ nešla. Ale nevyzerá, že by to chcel opakovať, takže šlo skôr o náhodný pokus, ktorý vyšiel. Dáme tomu pár dní a uvidíme, či si to zopakuje.

Štvrtok

 • Na dnešok sa veľmi teším, poobede ideme aj s Marekom na BLW kurz. BLW je metóda zavádzania prvých príkrmov pre bábätka. Od dvojhodinové kurzu si sľubujeme, že sa dozvieme ako začať, prečo BLW, na čo si dať pozor a či je možné to kombinovať s klasickými príkrmami.
  • BLW = „baby-led weaning“
  • Pri klasických príkrmoch ako ich poznáme, dostávajú 4. až 6. mesačný (záleží, kedy kto začína) kojenci prvé jedlo (najčastejšie mrkvička, prípadne dyňa, zemiaky, brokolica…, následne ovocie, mäso atď) vo forme kaše. Proste všetko rozmixované. U BLW dostane dieťa jedlo v celku. Prípadne na hranolky, skrátka aby si ho samo chytilo. Neočakáva sa, že polročné bábätko pochopí, ako tú mrkvičku, maximálne jemne na pare pripravenú, hneď zjesť. Ide skôr o zoznámenie sa s jedlom, postupné „obhryzkávanie“ a ocucávanie, až časom k plnohodnotnému jedeniu. Ale jedlo mu nie je podávané rozmixované a lyžičkou.
  • Dôležité je podotknúť, že v tomto prípade nehrozí odstavenie kojenca od materského (či umelého) mlieka v tom pol roku, pretože minimálne prvé týždne nebude schopné zjesť takú porciu, aby ho zasýtila a bolo možné jedno kojenie cez deň vynechať. Ale Adamka by som rada kojila približne do roka (možno i dlhšie), takže v tomto smere nám to nevadí.
  • Viac na stránkach Jídlo do tlapky.
 • Adamko dokáže tak strategicky obsadiť posteľ. Ešte pôsobivo roztiahne ruky aj nohy, aby dal najavo, že on je tu pán. Naviac, postieľku má ako balkón k našej, takže aj keď ho dáme spať tam, tak už sa dokáže občas prehodiť do našej. Ani hniezdočko, v ktorom stále spáva, mu v tom nezabráni. Proste pri rodičoch je najlepšie a na ich mieste ešte viac.

Piatok

 • Adamko sa smeje nahlas! Blbnem s ním na prebaľovacom pulte, to dieťa miluje byť bez plienky. Manžel sa vedľa vo vani sprchuje, to dieťa miluje zvuk vody. Smiali sme sa všetci nahlas, Adamko vykopáva nožičkami, usmieva sa a zrazu ho počujeme. Hlasný smiech. Úprimná detská radosť. Normálne ma to rozplakalo.
 • Večer sme mali naplánované rodinné minifotenie, ale počasie sa akosi pokazilo, tak sme sa s fotografkou dohodli na august a my balíme veci.
 • Ideme víkendovať do Rakúska. Manželov tatino tam pracuje, tak ideme navštíviť. Býva v malej dedinke ani nie hodinu za Viedňou.
 • Piatkové dopravné zápchy spôsobia, že Adamko v aute nedokáže zaspať. Plače intenzívne až za Brno a potom ešte posmrkáva dobrú hodinu. Taká fajnová autosedačka, ale i tak mu je tam nepohodlne.
 • Rakúsky vidiek je nádherný. Plánovali sme v auguste dovolenku v Alpách, ale kvôli manželovej práci to nestihneme. Tak aspoň takto.
 • Začínam byť dobrá v balení. Adamka zbalím do jednej a aj to celkom malej tašky, mňa s Marekom do druhej a do kufra dáme s prehľadom aj kočík. Ešte dve-tri cesty a budem v tom profesionál.
 • Adamka prihlasujeme na plávanie. Bude chodiť od 11. októbra k Hastrmánkom.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať B. 17.8.2017 na 10:15

  Můžu se zeptat na to tvé nevaření? Nebaví tě to? Nejde ti to? Manželovi to nevadí? Jsi asi jediná matka, o které vím. Já jsem na to levá, nejde mi to a ani mě to nebaví. A všichni mi říkají, že když mám dítě, tak se to prostě musím naučit a je to samozřejmost. Zajímalo by mě, jak se k tomu stavíš ty 🙂

  • Odpovedať Orvokki 17.8.2017 na 21:39

   Tak niečo uvariť viem, ale ani zďaleka tak dobre a chutne ako manžel. A moc ma to nebaví, ja po ňom radšej upracem. 😀 Teraz v lete ani nemám veľmi chuť jesť cez deň nejaké väčšie jedlá. Raňajky sú u mňa základ už roky, bez nich deň nezačnem. Cez deň mi stačí niečo ľahšie, teraz hoc aj trocha zeleniny, mozarella s rajčinami, batátové hranolky… A na večeru už varí manžel.
   Funguje to tak u nás už roky, manželovi to nevadí, v podstate to je jeho jediná „povinnosť“ v domácnosti (no dobre, občas ho pošlem vysypať smeti :D). Nikdy sme neboli domácnosť, kedy by som ho čakala s teplou večerou.
   Adamko je zatiaľ plne kojený, takže jemu variť nemusím, prvé príkrmy tiež nebudú vyžadovať mimoriadne kuchárske zručnosti. Nemyslím si, že matka by mala byť tá, čo musí variť. Jasné, nejaký základ je fajn vedieť, ale tie detské jedlá moc náročné nie sú. Takže u nás bude hlavný kuchár aj naďalej manžel. Baví ho to viac a varí fakt dobre. 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.