O materstve

„Maminky najlepšie vedia, čo ich dieťa potrebuje“ – materské klišé, ktoré mi vedia zdvihnúť tlak

10.9.2018

Sú frázy, ktoré používame dnes a denne. Automaticky a bez rozmýšľania. Niekedy nimi argumentujeme a myslíme si, že nimi potvrdzujeme nejaký fakt. Nikdy ma nenapadlo ich viac vnímať a sama som ich používala. Ale keď prišlo na materstvo a výchovu, zistila som, že veľa z nich, aj keď sa tak na prvý pohľad netvária, nie sú úplne prospešné.

A tým nemyslím iba prehnané chválenie typu „ty si ale šikovný“ za každú maličkosť. Pri Adamkovi som začala byť alergická na argument: „Aj za nás sa tak robilo a žijeme“, spojenie „selský rozum“ a frázu:

Maminky najlepšie vedia, čo ich dieťa potrebuje

Naozaj? Naozaj si niekto myslí, že to maminy vedia? Príde mi, že naviac sa tým oháňajú maminy, ktoré sú na materských fórach a diskusiách najaktívnejšie. V zakladaní nových dotazov. Žiadna matka učená z neba nespadla a nie je hanbou si priznať, že niečo nevieme. Všetko v živote sa učíme. Chodiť, variť, rozprávať, hrať na hudobné nástroje, záhradkárčenie, medicínu, lietať do vesmíru…

Prečo by materstvo malo byť výnimkou? Ja by som kľudne zaviedla vysokú školu materstva, stačila by na rok na dva, kde by sa prebrali najnovšie a overené poznatky z oblasti kojenia, ako uľaviť od prdíkov, prvých príkrmov, kedy plašiť a utekať lekárovi alebo kedy ostať doma, o prvej obuvi, prečo Estevillova metóda nie je vhodný spôsob, ako naučiť dieťa spávať, o možnostiach vzdelávania, ako dieťa zabaviť prirodzene a bez zbytočných hračiek a desiatky ďalších tém. Čím viac sa otázkam výchovy a rodičovstva venujem, tým viac dávam za pravdu Socratovmu „Viem, že nič neviem“.

Rodičovstvo a výchova je tak náročné, že vlastne všetci robíme nejaké chyby. Či už vedome, alebo nevedome. Niektoré maminky si naozaj myslia, že pre ich dieťa je najlepšie chodítko, inak sa nenaučí chodiť, pritom je to už roky vedecky dokázané, že chodítko deti ničí a lekári i ortopédi by ich najradšej zakázali. Ani to aktívne nie je veľká výhra.

Pravda je taká, že maminy naozaj nevedia, čo je pre ich deti najlepšie. Inak by nevychádzali materské časopisy plné rád, Facebook by nebol plný podporných a rádcovských skupín, materské fóra by zívali prázdnotou. Maminy dnes riešia a zisťujú informácie o všetkom, dokonca aj o tých najbanálnejších veciach. Kedy má dieťa teplotu a kedy je to horúčka, prečo plače, je zelená stolica v poriadku? Naozaj môžem kojiť už po hodine? Mám mu dať vodu? Kedy ste zaviedli tvaroh, môžem už dať bielok? Fakt nie je barefoot len módny výmysel? Čo dnes varíte k večeri? Myslíte, že keď je vonku 35 stupňov, mám mu dať i kraťasky? Maminky, chodíte von aj keď je -5 °C, malá má 8 mesiacov. Očkujete? Prečo neočkujete? Môžem ísť s ročným do lietadla? Aké hračky pre dvojročáka?

Tým nechcem povedať, že je to zlé, keď sa maminy pýtajú, práve naopak. Ale keď si prejdete dotazy, mimochodom, stále dookola sa opakujúce, takže po roku už je to celkom nuda, tak zistíte, že maminky naozaj nevedia, čo je pre ich dieťa najlepšie. Vedia, čo im odporúča internet, pediater, reklama, Sunar, internetový obchod s detskými vecami, mamičkovská skupina, svokra, matka, suseda, náhodný okoloidúci, bezdetná kamarátka, bývalá spolužiačka so štyrmi deťmi alebo Instagramová influencerka. Možno niekde tam vo vnútri na ne hovorí aj ich materský inštinkt, ale ten je do veľkej miery ovplyvnený výchovou a okolím. Inak by kojenie nebola tak veľká téma rozdelená na niekoľko táborov.

Samostatnou kapitolou je potom „dám na selský rozum“. Ehm, úplne si nie som istá, či by ten sedliak naozaj šupol dieťa do chodítka, namiesto toho, aby malého nechal batoliť sa po poli. A či by potreboval bambilión kúskov oblečenia z každej veľkosti, samozrejme zladené a doplnkov typu elektrické lehátko, ohrievač fliaš, mixér na príkrmy, svetlo na uspávanie, biely šum v tvare medvedíka, monitor dychu do postieľky, druhý do kočíka, tretí za plienku…, ktoré by nakoniec ani nemal do čoho zapojiť, lebo v stodole toľko zásuviek nebýva.

Občas mám pocit, že keď sa do rady pre maminku dostanú slová ako „veda“, „vedecký výskum“, dlhoročné skúsenosti“ alebo „dokázalo sa“, tak okamžite nastane vlna hejtovania. Čo je zlé na tom, že nejaký odborníci dali hlavy dohromady a pokúsili sa zistiť, či náhodou nerobíme niečo zle a či by sme to nemohli robiť lepšie? A keď sa pomýlili, tak svoje tvrdenie opravili. Ja chápem, že kedysi sa Estevill uznával, ale doba separácie už je dávno preč, fakt nemusíme v určitých intervaloch odchádzať od plačúceho dieťaťa a maximálne ho hladkať po ruke so slovami „neboj, ľúbim ťa, ale teraz už  naozaj spi“, a potom zas na tri minúty odísť, na druhý deň o štyri. Proste tam ostaň s ním, až kým nezaspí alebo choď spať tiež, aj tak sa sťažuješ, že si večne unavená, ten Facebook do zajtra počká a upratať môžeš aj s dieťaťom, vážne, zapoj ho, bude rado.“

Do kolien ma ale dostáva veta: „Za nás sa to tak tiež robilo a žijeme“. Nádych, výdych a keby nekojím, vypijem i celú fľašu vína. Áno, robilo, ale za akú cenu.

Pozrime sa na tú generáciu o pár desiatok rokov neskôr. Na generácie detí, ktoré boli pasívne posadzované, dávané do chodítka a obuté v pevnej obuvi ešte sa na nohy ani nepostavili. Ja vidím dospelákov, ktorých bolieva hlava, nemajú správne držanie tela, sedia v čakárni u lekára kvôli problémom s chrbticou.

Pozrime sa na deti, ktorým dudlík bol namáčaný v mede, Pribiňák s prvým príkrmom a lízatko za odmenu už kojencovi, ty si dobručký, že neplačeš, nech sa páči, a pozri, suseda ti priniesla čokoládku. Ja vidím dospelákov s nesprávnymi návykmi na jedle, závislých na cukre, s pokazeným trávením, bolesťami žalúdka a ďalšími problémami, ktoré sa s nesprávnou životosprávou spájajú (únava, kožné problémy, autoimunitné ochorenia atď).

Pozrime sa na deti, ktoré boli vedené k tomu, že emócie sa neprejavujú, iba tiché deti sú dobré, poslušné deti neplačú, večer zaspávajú samé (že tomu predchádzalo niekoľko nocí vyplakávania radšej zamlčíme), sepáracia už v pôrodnici, mamička, máte zápal prsníka? Tak to dajte Sunar. Ja vidím dospelých, ktorí sa nevedia presadiť, ticho počúvajú autority, vysokú rozvodovosť, nefunkčné vzťahy, ľudí, ktorí spolu nevedia komunikovať, ženy, ktoré sa podceňujú, mužov, ktorí si potrebujú niečo dokázať a novorodenca sa boja dotknúť.

Takže áno, prežili sme chodítka, sladkosti i vyplákavanie, ale za akú cenu? Koľko dospelých si môže úprimne povedať, že sú zo svojim životom, telom i vzťahom spokojní, že majú život, po akom túžili oni sami a nie ich rodičia, že netrpia na žiadne zdravotné problémy, ktorým sa dalo predísť. Ja sa obávam, že ich veľa nebude. Ani ja k nim nepatrím a niektoré šrámy si liečim.

A potom prídu maminy, ktoré vychovávajú intuitívne, prirodzene a s rešpektom, bez väčšiny módnych výstrelkov a hneď sú posmešne škatulkované ako lesany a biomatky.

Teraz nechcem úplne nadávať na maminky, to v žiadnom prípade, sama som predsa jednou z nich. Len by som rada ukázala, že by sme namiesto tých pár popôrodných kíl navyše mohli radšej zbaviť niektorých fráz, ktoré nám tak trošku dosť kazia radosť z materstva.

Prestaňme si klamať, že vieme, čo je pre naše deti najlepšie a radšej sa informujme u správnych zdrojoch, čítajme knihy, rozprávajme sa spolu, kľudne buďme i na mamičkovskom fóre, ale nech to ma nejakú úroveň, gramatickú i odbornú.

Prestaňme sa porovnávať a myslieť si, že keď Aničke zabral Imazol, Janíkovi Weleda a Evičke Indulona, tak nášmu Mirkovi nakombinujeme postupne všetko namiesto toho, aby sme išli k doktorovi a začali spoločne hľadať skutočnú príčinu.

Prestaňme sa nechávať ovplyvňovať a naučme sa počúvať SKUTOČNÝ materský inštinkt. Kamarátky, rodičia, internet, influencerky, blogerky… to všetko je hrozne fajn a ja som za tieto možnosti neskutočne vďačná, ale každý sme iný, každé dieťa je jedinečné, skúsme v prvom rade počúvať jeho a nás samé. Nebojme sa povedať nie, nesúhlasiť s dobre mienenou radou, trvať si za svojím a povedať, že ja to cítim inak.

Nebojme sa vedeckých prác a skúsenosti rodičov, pedagógov a vychovávateľov, ktorí porovnali a sledovali stovky až tisíce detí, robili to roky a vidia aj následky. Nebojme sa priznať si, že asi robíme niekde chybu a skúsme to napraviť. Zamyslime sa, aké následky to môže priniesť o 10, 20 či kľudne i 50 rokov. Pretože v detstve to začína. Iba chodítko vám chrbát nemusí zničiť (ale môže), no keď k tomu pridáte posadzovanie, nesprávnu manipuláciu, pevnú obuv, možno budete potrebovať ortopéda už v škôlke.

Jedna Horalka batoľatu žalúdok nezničí (len možno nebude chcieť večeru), no ono sa to nabalí, a keď dnes povolíte toto, zajtra hento, potom príde babička, suseda, teta, škôlka a bum, ani sa nenazdáme, dieťa ešte ani neprišlo na strednú a už má problémy s váhou a odmieta zeleninu. A že vám nepije vodu? Nuž, ak ste mu dávali ovocné šťavy už s prvým príkrmom a Jupíka pred škôkou, tak sa ani nedivím.

Všetko so všetkým súvisí a to, že to nevidíte hneď neznamená, že sa to nestane. Ale to vám reklama nepovie. To by vám mal povedať ten skutočný materský inštinkt.

Mohlo by sa Vám páčiť

5 komentárov

 • Odpovedať Varjohukka 12.1.2019 na 03:44

  Já to neumím tak hezky podat jako ty, ale opravdu mi mluvíš z duše! Máme dost podobné (ne-li stejné) názory na výchovu atd.

 • Odpovedať Ilijana 17.9.2020 na 23:44

  dobrý deň,

  mám 8 mesačného vnuka, mám 54 rokov, mám výšku 175 a váhu 59-62 kg. Nebolia ma klby, mam rovnú chrbticu a zdravé zuby a tiež sa pokladám za emocionálne plnú a vyrovnanú osobnosť a to aj napriek tomu, že som nebola vychovávaná formou montessori, ale v duchu tradičnej výchovy, kde sa dieťa musí naučiť prijímať pravidlá a rešpektovať svojich rodičov a svoje okolie. V tomto duchu som vychovávala svoju dcéru, ktorá je tiež emocionálne a mentálne vyrovnaná osobnosť a vo veku 32 rokov má 48kg pri výške 165 cm v a má zdravé zuby a primeranú – čiže dobrú fyzickú kondíciu. Vieme fungovať v kolektíve a nenadraďovať svoje momentálne podnety a nálady nad záujmy svojho okolia. To nás naučila tradičná výchova. V čase môjho detstva, kedy vládla tá „hlboká temnota“ sme sa nestretávali (okrem odbornej literatúry) s pojmami ako je detská dysgrafia, detská dyslexia, poruchy správania, poruchy sústredenia, hyperaktivita a ďalšie poruchy a žiadne z detí z môjho okolia nepotrebovalo detského psychiatra. A ako dieťa lekára a pedagóga si dovoľujem povedať, že viem o čom hovorím. A tiež si dovolím tvrdiť, že za tej „hlbokej temnoty“ a za tej doby, keď neexistovali samozvaní odborníci na všetko a na čokoľvek, ktorí bez akýchkoľvek poznatkov a znalostí deformujú všetko čo im ich limitovaná myseľ nedovolí poňať, tak bez týchto odborníkov na všetko a na čokoľvek sme prežívali šťastné detstvo a bez ohľadu na názor internetových samozvaných odborníkov sme vyrástli v zdravé s plnohodnotné osobnosti a to aj napriek tomu čo internetové montesori matky uvádzajú a píšu na svojich blogoch. Možno Vám bolo v detstve ubližované, možno ste vyrástli v prostredí, ktoré z vás urobilo človeka plného zášti a možno len Vaša myseľ má svoje úzke limity, ale degradácia celej generácie a či vlastne degradácie všetkého čo tu bolo pre Vašim „bristkným“ a „neomylným“ umom je prejavom zarážajúcej úbohosti mysle a myslím, že by to ani nemalo biť dovolené, pretože nie že by ste urážali a znevažovali mňa, ale urážate a znevažujete moju matku, môjho otca, mojich starých rodičov a ja si týchto ľudí a ich výchovu vážim a ďakujem im za to kým som sa stala a to napriek tou, že som nemohla revať na verejnosti, aby som neobťažovala svoje okolie, napriek tomu, že som nemohla skákať dospelým do reči, napriek tomu, že som sa musela správať s úctou k rodičom, starým rodičom a všetkým ľuďom okolo seba a že som musela poslúchať a pomáhať a pracovať a to aj vtedy keď sa mi zrovna nechcelo. Ba dokonca som im vďačná za to, že som sa naučila robiť a rešpektovať veci, ktoré sa mi nechcelo už v detstve, pretože život nie je len o tom robiť čo sa mi chce. alebo áno?

 • Odpovedať Ilijana 18.9.2020 na 00:41

  Som milujúca matka a milujúca stará matka, ale a napriek tomu nevyžadujem od svojho okolia aby všetci zdieľali moje materstvo a moje starorodičovstvo a nebudem svoje okolie obťažovať ani svojimi deťmi ani svojimi vnúčatami. Ale ak nastane taká situácia – a to vonkoncom nie som zástanca sladkosť ako prostriedok, urobím všetko pre to, aby som svoje okolie svojimi zásadami neobťažovala a nebudem vyžadovať aby sa oni rešpektovali mňa keď nerešpektujem ja ich. Kde ste na to vlastne prišli, že všetci a v MHD kopec ľudí má rešpektovať Vás. Ako ste k touto postoju dospeli?????? A na základe čoho si to vyžadujete??? Čo Vás k tomu vlastne oprávňuje? Kde je slušnosť, kde je ohľaduplnosť a či si myslíte že ste na svete sama a že všetci okolo sú Vám povinní? A že všetci okolo majú znášať práve tie Vaše správne a jedine správne postoje? Myslíte si, že takto bude ten svet lepší? Vy idete príkladom ako píšete vo Vašom blogu? To Vás treba nasledovať? Takto idete vychovávať budúcu generáciu? UFF. To bude ale nemilý, neohľaduplný, egocentrický svet. Ťažko a zle sa v ňom bude žiť.

  • Odpovedať Orvokki 18.9.2020 na 08:34

   Ďakujem za názor, obzvlášť tak dlhý. Len mám pocit, že sme sa úplne nepochopili.
   Je skvelé že sa vám i vašej rodine darí, naozaj a úprimne si to myslím, lenže podľa jednej rodiny sa nedá zhodnotiť celá populácia. To že vy ste zdraví, mentálne i fyzicky neznamená, že to tak majú všetci vaši rovesníci a rovesníci vašich detí. Že tu máme obrovské percento populácie s nadváhou až obezitou, diabetom, psychickými problémami atď. je fakt. Na to sa stačí obzrieť na ulici. Netvrdím a nikdy som netvrdila že majú všetci nejaký problém. Ale ten nárast je značný a vidí ho aj laik, nie iba lekári a vedci.
   Nie som samozvaný odborník a nikdy som sa zaň nepovažovala. Naopak. Neustále sa vzdelávam, pretože viem, že veľa neviem. Mňa to baví, príde mi dôležité pracovať na kritickom myslení, fact checkingu, slepo neveriť len jedinému zdroju, ale čerpať z ďalších, overovať, premýšľať. Pracovať na sebe.

   Nikdy som nenapísala, že kedysi tu vládla hlboká temnota. Marie Montessori, Zdeněk Matějček, Emmi Pikler, Jan Amos Komenský ale i oveľa ďalej v histórii boli osvietení ľudia, ktorí zdôrazňovali potrebu výchovy, poznania, učili k úcte, tolerancii, rešpektu, jedinečnosti. Tie informácie nie sú žiadne nové výmysly, žiadné moderné výchovné spôsoby, sú tu s nami už stovky rokov. Nemusíme znovu vynaliezať koleso.

   Nebolo mi v detstve ubližované, viem že som mala dobré detstvo, sťažovať si nemôžem. Ale zároveň si uvedomujem, že niektoré veci mohli byť lepšie. No viem odpustiť, mám pochopenie, prečo to tak bolo, neobviňujem, nesúdim. A súčasne s tým si uvedomujem, že ani ja nevychovám dokonalo, pretože nič ako dokonalosť neexistuje. Vychovávam najlepšie ako viem, ale nespolieham sa iba na seba, preto to neustále vzdelávanie. A najväčším učiteľom mi je môj syn.

   Prečo si myslíte, že všetci v MHD by mali rešpektovať mňa? Kde som niečo také napísala, respektíve na základe čoho vy usudzujete, že ja si vyhradzujem nejaké špeciálne zachádzanie? To by ma v živote nenapadlo. Je to sebecké a neohľaduplné, išla dosť zlým vzorom svojmu dieťaťu a proti svojmu presvedčeniu.

   Moje postoje nie sú jediné správne, existuje celá paleta, pretože každý sme jedinečný, dospelý i dieťa. Neexistuje jediná správna cesta. O to viac je dôležité mať poznanie, aby sme si našli každý tú správnu tak, aby sme neškodili a neublížili. Aby sa nám spolu dobre žilo. Aby sme brali ohľad jeden na druhého ale zároveň si zachovali našu individualitu.
   Rešpekt, empatia a ohľaduplnosť je úplný základ, ku ktorému syna vediem. Mimochodom i Montessori pedagogika je veľmi založená na ohľaduplnosti, deti sa od malička vedú k tomu, aby nenarúšali okolie druhých, aby si deti nebrali hračky z ruky, nevstupovali do priestoru druhých, neboli hlučné a ubehané v triede, kde by obťažovali ostatných, nerušili sa navzájom pri činnosti. Učí nás, ako mať slobodu v rámci hraníc. A tie hranice sú nastavené s rešpektom.
   Nejdem vychovať budúcu generáciu, také ambície nemám, vychovávam len a len svojho syna. Nemusí ma nikto nasledovať alebo si môže z mojich názorov vybrať tie, ktoré sú mu blízke a tými sa inšpirovať. A zároveň môže s inými nesúhlasiť. To všetko je v poriadku a ja som týmto názorom otvorená a ochotná s nimi diskutovať. Ja ich nikomu nasilu nepodsúvam, mám svoj malý online priestor, ak so mnou niekto súhlasí, môžeme sa navzájom dopĺňať a inšpirovať, ak nesúhlasí, nájde si svoju skupinu ľudí, s ktorými si bude rozumieť. Ale že by som každého presviedčala o akomkoľvek mojom názore? Na to ani nemám čas, nebudem celý deň vysedávať za notebookom a hádať sa s druhými. Veď ja neviem aká je situácia v tej či onej rodine, ja naozaj nemôžem hovoriť, ako má kto vychovávať, žiť, to si musí každý nastaviť sám, nech si sám zistí, čo a ako, aké sú možnosti, premýšľa nad svojím konaním, uvedomuje si možné následky, zráta si za a proti. Ja sa len podelím o svoje skúsenosti na mojom blogu alebo Instagrame, ale už je na každého slobodom rozhodnutí, či to bude čítať alebo sa tým nejako inšpiruje. Vnucovať nikomu nič neplánujem, vážim si svoj voľný čas.

   Môj svet je milý, ohľaduplný a určite nie egocentrický. Závisť je niečo, čoho som sa už dávno zbavila, nemám komu čo závidieť, ja mám tak krásny a spokojný život, som zaň vďačná, no nespím na vavrínoch, viem že to nie je samozrejmosť. Žije sa nám dobre a krásne. Práve vďaka vedomostiam i ľahko a jednoducho. Mrzí ma, že z vašej strany došlo k nepochopeniu, ale to je vaša skúsenosť, váš názor, máte na to právo a ja ho rešpektujem. Majte krásny deň, život a nech sa i naďalej vám i vašej rodine darí. Je skvelé vidieť, že vám tak záleží na úcte, ohľaduplnosti, rešpekte. Tieto hodnoty s vami zdieľam a predávam ich aj môjmu synovi.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.