O materstve Život s Adamkom

Január s Adamkom

2.3.2018

1. pondelok

Prvý deň nového roka som začala veľmi odhodlane. Odolala som všetkým zákuskom, jedla zdravo, bola na trojhodinovej prechádzke s Adamkom a prešla 10 km, kúpila si lístok do kina, prešla potreby na kurz šitia, zapísala diár všetkými plánmi…

Celkom mi to dodalo radosť a odhodlanie splniť si viacero predsavzatí. Tento rok si ich dávam a nie jedno. Akosi cítim, že ich potrebujem. Ešte by Adamko mohol mať lepšiu náladu a lepšie spávať. Nejaké náročné obdobie má.

2.

Stále je akýsi nevrlý, ale už sa to zlepšuje. Vonku je krásne, vyrazili sme do mesta, najmä teda kúpiť látky a galantériu, keďže mi začal online kurz šitia. Adamka to zaujímalo tiež, lebo po polhodine sa zobudil a nahodil tú svoju typickú zvedavosť. No asi už prejdeme na športiak, hlbokú uskladníme u našich a do Brna sa vrátime len s podvozkom.

Poobede sme zašli na menší hotelový bazén, kde je fajn teplá voda a vírivka. Ale majú to tam veľmi chlórované, takže sme boli len krátko, hoci Adamko si to, ako inak užíval. Už mi písala aj lektorka, ktorá k nám chodila na vaničkovanie a prihlásila som Adamka do kurzu, desiateho začíname. Ekzém mu zmizol, už z toho nemám také obavy.

3.

Chceli sme ísť na Tematín, ale pokazilo sa počasie. Doobeda pršalo, ja nemám vhodné nosičské oblečenie. Tak sme ostali doma, študovali, čo všetko sa dá robiť v MioMate, ktorý som dostala k Vianociam. Využívať ho budem najmä na polievky na večeru, ale dnes skúšame aj rastlinné mlieko. Keby mi rastlinné mlieka chutia, bolo by to skvelé, ale úplny fanúšik (zatiaľ) nie som.

Večer zaspal za 10 minút. Silno podozrivé, kľudne by to mohlo bývať odteraz až navždy.

4.

Adamko má deväť mesiacov (článok tu).

Moji rodičia išli skoro ráno do Bratislavy. Ak by sa Adamko zobudil, išli by sme s nimi, ale on spal dneska dlhšie. My sme išli aspoň do mesta na prechádzku, na brunch do Freshka, malý podnik v uličke medzi hlavným námestím a parkom, kde sme pred pár rokmi bývali. Adamko sa prebudil, zvládol aj moje dlhé skúšanie nohavíc, nakoniec som si kúpila troje. Od pôrodu mám 30 kg dolu, 7 kg menej ako pred tehotenstvom, všetky sú mi buď veľké alebo som ich zničila. Troje nakoniec preto, lebo Adam mi ich stále slintá, občas i poblinká, periem takmer každý deň a nestíhajú schnúť.

Po ceste domov zaspal a spal potom ešte hodinu na terase, psiemu štekotu navzdory.

5.

Ideme na Tematííííín. Vyjasní sa síce až hore, ale celkovo je to fajn nenáročná turistika. Adamko v šatke, občas spí, občas sleduje. Už to dá celkom zabrať nosiť ho do kopca.

6.

Babička mala včera 80 rokov, dnes jej robíme u našich oslavu. Prišla veľká rodina, po dome behá šesť detí vo veku 9 mesiacov až 11 rokov. Torta je nádherná, babička spokojná. Adamko sa našťastie predtým vyspinkal, takže spoločnosť mu nevadí.

Ale zmohlo ho to, večer opäť rýchlo zaspal.

7.

Adamko má šiesty zub. Záhada jeho podráždenosti z posledných dní odhalená.

Po dvoch týždňoch na Slovensku sa vraciame do Brna. Maximálne naložený, pretože pribudlo vianočných darčekov a ide s nami aj môj brat. Hlbokú korbu musíme nechať u našich aj keby nechceme. Vážne by sa nikam nezmestila. Adamko si so spánkom v aute dáva načas, oveľa dôležitejšie mu príde dávať si nohu do pusinky. Zaspal až hodinu pred Brnom, keď sa hral s bratovými hodinkami.

Doma prerábame izby, Adamkovu aj našu spálňu, montujú mi stôl na šitie, potrebujem priestor na stroj. Mamina mi požičala jej, kým si kúpim svoj, mám vyhliadnutý Janome 920, ale zatiaľ sa zdá byť všade vypredaný.

8. pondelok

Mám nový šijací stroj. Ráno sme zašli do servisu, že dáme ten maminin poštelovať. A popýtala som sa aj na Janome 920 (dlhodobo nedostupné, vraj až vo februári). Pani sa pre zmenu popýtala mňa, čo od toho očakávam, čo chcem šiť, aké sú moje predstavy a výsledkom bolo, že priniesla Lucznik 2015 Zofia II, ja som sa zamilovala, manžel zaplatil (predčasný darček k blížiacim sa narodeninám) a odišla som s vlastným strojom. Mamin poslali do servisu.

Doma som zvládla veľké upratovanie, už si to domácnosť zaslúžila. Poobede sme išli s Adamkom do kina, film super, ale dvojhodinový a to bolo skrátka dlho, maximum dá 1,5 hodiny, takže sme odišli pred koncom, trápiť ho tam nebudem. Marek končil v práci, tak sme v Mikrofarme posedeli na večeri a keď sme sa vrátili domov, on si zobral Adamka a ja som sa pustila do skúšania môjho nového stroja.

A športiak celkom super, Adamko v ňom spal, keď je hore, má pekný výhľad, zvykneme si.

9.

Woow, Adamko sa v noci zobudil iba trikrát. To už dávno také nebolo. Dnes sme doma, pretože nám chodí pošta, kuriéri a opraviť kotol. Keď nevyžaduje moju pozornosť, chystám si látky na šitie a organizujem šijací priestor. Som preto strašne nadšená. Poobede vybehneme aspoň na krátku prechádzku a neviem sa dočkať, kedy sa vráti manžel z práce a budem mať chvíľku na šitie.

Adamko sa dokáže takmer celý vopchať do práčky. Mám na 8 kg a to už mal. A má rád avokádo. Samotné, len tak. Dnes zjedol takmer celé.

10.

Odstrojili sme vianočný stromček. Adamko samozrejme pomáhal.

Placky z vajíčka, cukety a mrkve mu chutia. Akurát som ich spravila málo.

Dnes ideme prvýkrát plávať k Hastrmánkom. Lektorka Ivana k nám chodila na vaničkovanie, preto sme chceli k nej. Lekcia trvá polhodinu, bolo nás tam myslím iba päť, bazén má úžasne príjemnú vodu, je tam veľmi čisto. Po lekcii do vírivky a sú tam dve sauny, parná a fínska. S Adamkom po minúte-dvoch skúšam. Nadšená som veľmi, ani mi nevadí, že je to až kdesi v Modriciach. Dnes nás viezol manžel autom, ale máme to o pol štvrtej, to asi nebude môcť každú stredu tak skoro končiť v práci. Adamko si plávanie užil tiež a zaspal sotva sme opustili parkovisko.

Po plávaní som zašla na poštu odoslať jeden balík a v tom mi volali z The Little Gym. Prihlásila som Adamka na skúšobnú lekciu, chceli dohodnúť termín. Budúci štvrtok ideme vyskúšať.

11.

Ooo, prišla kožušinka na kočík. Popravde, ja na tieto dekorácie veľmi nie som, ale manželovi sa to páči. Originál Stokke winterkit vychádza draho, kupovala som preto iba kožušinku u Linda Cube. A vyzerá celkom pekne. Ešte by mohlo poriadne nasnežiť.

Adamko začína byť po mne. Dnes napríklad otvoril dvere a vrazil si ich do tváre. To sa mne stáva úplne bežne. A večer? Číta si knihy. Čítať si o jedenástej večer je moja obľúbená činnosť.

12.

Dieťa sa dá ráno celkom dobre zabaviť svetlom. Napríklad malou čelovkou. #vyskusanezavas

Dnes k nám prišli svokrovci, budú u nás na víkend.

13.

Marekova sestra bude mať stužkovú, tak si išla ich mamina vybrať šaty. Adamka nakupovanie moc nebralo, som s ním kočíkovala vonku, schovávala sa v kojacom kútiku vo Vaňkovke, objednala si jedlo v Bageterie Boulevard a videla snáď všetky výklady. Oni medzitým vyberali jedny šaty. Vtipné je, že keď už boli zaplatené a boli sme dáááávno doma, padla na ne reč a ja som sa pýtala, aké to vlastne vybrali. No a že také trblietavé, to som teda dodala, že trblietky budú v celom aute, viem to z vlastnej skúsenosti, mám trblietavé šaty spred dvoch mesiacov, kedy sme boli na svadbe. No ale že nie, toto sú iné, ešte aj manžel hovoril, že tieto určite padať nebudú. Hahaha a viete čo? Nie sú iné. Sú to navlas také isté šaty, ako mám ja. Dokonca aj veľkosť! A oboje vyberal môj manžel. No tak ich išli vrátiť, lebo načo dvoje rovnaké šaty v rodine.

14.

Adamko sedíííí. Sedí sám a bez opory.

A má novú posteľ. Montessori domčekovú. Mala byť pred dvoma mesiacmi, ale trochu sa to ponaťahovalo. No dnes ráno prišiel pán Adamčík z nene.sk, doviezol ju a vlastnoručne poskladal. V článku Adamkove kráľovstvo si môžete pozrieť fotky.

Keď som večer žehlila, dala som si ho v nosítku na chrbát. A on zaspal. Ohromný pomocník. Manžel tvrdí, že tým mi vlastne pomáha, lebo naňho nemusím dávať pozor. Len by nemusel mať hlavu tak vyklonenú. Manžel bol inak v Prahe, na koncerte Arch Enemy. Takže sme večer zmákli s Adamkom bez neho. Dokonca aj kúpanie.

15. pondelok

Celkom chytré je na posteľ uviazať šatku a spraviť Adamkovi provizórnu hojdačku. Musím to ale doladiť, z tejto vypadával.

Dnes nám prišli opraviť kotol. Zas, odkedy tu bývame, čo sú asi tri roky, opravujú ho ale tretíkrát. Neviem, ako to opravili, lebo večer mi do vane išla studená voda. Som si chcela dopriať relax. Poprosila som manžela, aby mi v Havlíkovej apotéke kúpil balzám na pery. Pomáha mi na pery, už ich mám zničené a prvý balzám som stratila. A on doniesol aj soľ do kúpeľa, vraj nech si oddýchnem. Zákon schválnosti funguje a okrem toho, že nešla tak nádherne horúca voda, ako mám rada, Adamko sa zobudil presne vtedy, kedy som sa do vane naložila. Ale manžel bol skvelý, lebo kým som Adamka znova uspala, vodu dopustil, dokonca správne horúcu, nejako to fixol.

16.

Kaleráb nakrájaný na 3-4 mm hrubé časti je pre Adamka mimoriadne lákavá potravina. Polhodinu ho jedol, ale spokojný maximálne.

Snežííííí. Sneží veľa a stále, je tam zima, vyťahujem na kočík pršiplášť a ideme sa prejsť po Brne. V našom parku neodhŕňajú chodník, takže tam teraz chodiť nebudeme. Zasnežené Brno je krásne Brno.

Pripnúť štipce na prádlo na kýblik a dať to Adamkovi. Zábava na 10 minút.

17.

Ideme kaderníčke. Vlasy mi už neskracuje, popôrodné vypadávanie už dávno skončilo, nechávam znova dorásť. Akurát farbu si už červenú nedávam, lebo na plávaní by som okamžite zafarbila bazén. Takže späť do hneda, tá toľko nepúšťa.

Na plávanie ideme MHDčkou. Je to takmer hodina cesty. Ale je tam super, že mi to nevadí. Síce by sa Adamko mohol vyspať, predtým aj potom, ale to on nespraví. Asi nová cesta ho zaujíma. Inak je zlatý, naučil sa, keď je na štyroch, zdvihnúť zadok vyššie. A vyzerá pritom úplne ňuňuňu.

A kým ja som plávala, prišli látky. Veľa nových objednaných látok. Už len presvedčiť Adamka, že potrebujem šiť.

18.

Ráno máme prvú lekciu v The Little Gym. Kdesi v Slatine, ale cesta tam trvá o štvrť hodinu kratšie než na plávanie. Yay. Telocvičňa je perfektná, moderné a čisté priestory, samozrejme sa tam občas spieva, ale lektorka opäť super a Adamko si to tiež užil. Najlepšie je, že po cvičení máme prístup do parádnej herne, kde je obrovský bazén s gulôčkami. Tam sa nám bude páčiť.

Len čo odtiaľ po dvoch hodinách odchádzame, Adamko mi zaspáva v šatke. V centre sa stretávam s manželom a ideme na obed. V knižnici vo Family Pointe sa naje aj Adamko, chvíľu sa tam zahráme. Potom ideme za manželom do práce, asi na hodinu. Domov sa nám neoplatí ísť, sme dohodnutí s kamarátkami na stretnutí. Adamko potom strávi ešte dve hodiny v detskej čajovni. Keď odtiaľ vyjdeme, unavený okamžite zaspáva. Manžel zrovna končí v práci, tak sa stretávame a ideme pešo domov. Hodinová prechádzka na čerstvom vzduchu len a len prospieva.

19.

Doobedie Adamko prakticky celé prespal. Podozrivé, ale nesťažujem si a naviac včera mal náročný deň. Poobede začína byť akýsi horúci. Do večera 39 stupňov. Eeej, také sme tu ešte nemali. Na noc jeden Paralen dostal, inak odpočívame telo na telo v posteli. Na noc som si aj ponožky musela dať dolu, tak ohrieval. A ja v ponožkách spávam pomaly aj v lete. 40,5 °C mal rekord.

20.

Cez deň pretrvávajú štyridsiatky teploty. Inak mu nič nie je, nekašle, nemá soplík. Dokonca je opäť nezastaviteľný. Aspoň keď má horúčky by mohol zvoľniť tempo, ale on nie. Zrážame mu ich Paralenom. Doma sa mu veľmi spať nechce, takže zababušiť poriadne do kočíka, manžel s ním dá trojhodinovú prechádzku, kde sa poriadne vyspinká a naberie energiu a ja zatiaľ doma vyupratujem celý byť. Už bolo treba. Vezmem to riadne z gruntu, Sanytol lieta všetkými smermi.

Stavím sa, že zajtra mu teplota zmizne a Adamko sa vyhádže. A bude to šiesta choroba. Inak ani jesť nechce, vlastne ani piť, takže som neskutočne rada, že stále kojím. To si samozrejme dá.

A večer som aj šiť stihla, ušila som podušky podľa predšitej látky od Co budu dneska šít?

21.

Hmm, stále ma teplotu a malé červené vyrážky nikde. Buď prídu neskôr alebo to nie je šiesta. Googliť veľmi nechcem, to by som mu diagnostikovala ďalších desať chorôb. Začínam byť ľahko nervózna. Adamko teda bezo zmeny, horúčky mu idú okolo 39-40, Paralen vždy na pár hodín zaberie a inak je to čulé bábätko.

Podvečer sa mi zdá, že mooožno niečo na brušku predsa len naskakuje. Ale kľudne to môže byť alergická reakcia na niečo, čo som zjedla.

22. pondelok

Stále má teplotu, ale aj vyrážky. Doktorke radšej ideme, lebo ani manželovi sa to nezdá. Šiestu potvrdí, vraj to má i s nejakou virózou, preto tá teplota. Dá nám tabletku diazepamu, ak by mu vyskočila znova nad 39, ochrana pred febrilnými kŕčmi. Zajtra má priniesť moč, dostane malé vrecúško na odber a skúmavku.

Do večera sa teplota drží už len okolo 38. To mám radosť, diazepam mu fakt že dávať nechcem.

Podozrivé ticho? Adamko v kúpeľni, toaleťák všade. Zdá sa, že mu chutí. Už potrebujeme ísť von a medzi ľudí. Obaja.Tak som aspoň nepečenú jablkovú tortu spravila. Pre nás, nie preňho.

Tento článok by som chcela napísať ja: Ktože je to biomatka.

23.

Ráno doktorke, nález tam nebol, teplota už ustúpila, vyhádzaný je minimálne. Celý deň sme doma, tak si aspoň môžem pozrieť webinár Tajemství výchovy prvorozených dětí, ktorý vysielala zadarmo Nevýchova.

Načo chodítko? Krabica, stolička, podnožka, taburet… skrátka čokoľvek, všetko tlačí pred sebou a chodí po byte krížom krážom a hnevá sa, keď narazí do steny. Ale už na to prišiel, predmet obíde a tlačí iným smerom. Šikovné dieťa.

Na ulici sme mali záchranku, bolo na čo z okna pozerať, svetielka deti bavia. Suseda odvážali, našťastie živého.

24.

Dnes mám narodeniny. 29 rokov. Staršia si nepripadám. Naviac sme mali s Adamkom krízu. On plakal, netuším prečo. Ja tiež, lebo už mi došli nápady, prečo plače. A nič nezaberalo. Plienka čistá, napapaný, vyspinkaný, kojenie odmietal, nosiť sa nechcel, ale na mne byť chcel. Hrať sa nechcel, nič robiť nechcel. Možno zub? Čo ja viem. Ale po hodine intenzívneho kriku a plaču by bol každý na nervy. Nie pre ten plač a krik, ale pre tú bezmoc, keď mama nevie, čo trápi jej dieťa. A tak sme sedeli v kuchyni na zemi a plakali spolu. Nejako to prešlo.

No konečne sme išli von. Na vzduch a poriadnu prechádzku. Chodník v parku stále neodhrnuli.

25.

Žitný chlieb s mrkvou Adamkovi chutí. Mne tiež. Na rozdiel od neho ale chlieb zjem celý. On nie, on má omrvinky všade naokolo. A ešte tak uličnícky sa pritom tvári.

Sám prišiel do postele, ľahol si a odpočíval. Ten moment, kedy som si povedala, že nízka posteľ mala zmysel. Večer balíme, zajtra ideme na Slovensko.

V meste sme objavili výbornú voňavú sušienkáreň Momenta a v Levných knihách som si kúpila tri knihy z nakladateľstva Plus za 67 Kč dohromady.

26.

Zobudiť sa, najesť sa, dobaliť, popratať a krátko po deviatej opúšťame Brno, smer Slovensko. Ideme k mojim rodičom. Manžel sa zastaví aj za dietologičkou. Dúfam, že mu poriadne prehovorí do duše, lebo posledné týždne diétu fláka a váha mu stagnuje. Po konzultácii ideme všetci na sushi. Keďže Adamko už sám sedí, príjmeme ponuku detskej stoličky. Ale jedlo dostal vlastné, lebo v ich ponuke nič vhodné pre neho nemali.

27.

Na Adamka teraz hľadí viac očí, takže som si k našim priviezla šijací stroj a keď sa s ním hrajú moji rodičia, šijem. Dnes som napríklad prvýkrát vytiahla úplet a do večera z neho boli haremky. Manželovi som pre zmenu z obyčajnej látky spravila jednoduché púzdro na slúchadla.

Pred obedom sme zašli so známymi do kaviarne Villa Vodička. Majú to tam historicky ladené. Akurát ma trochu zarazila pani, ktorá nás obsluhovala. Adamko spal v šatke a keď ho videla, síce reagovala, že je to krásne, ale povedala, že je chudátko. To by ma zaujímalo prečo, ale jaksi som nebola schopná reagovať.

28.

Dostala som k narodeninám tlačiareň. Taká praktická vec, na strihy, ale robí i nádherné fotky. Canon Pixma, ak by ste hľadali kvalitu za rozumný peniaz. No ale čo vymyslel manžel s krabicou z tlačiarne? Dal do nej Adamka a vozil ho po byte. Taká blbosť a toľko zábavy.

Večer som pracovala, takže som išla spať pomerne neskoro. Už i manžel dávno spal. A Adamko? Rozvalený cez celú posteľ. Našu. Čiže spať som mohla ísť akurát tak na zem. Jak to tie deti dokážu, tie malé, zabrať toľko miesta?

29. pondelok

Po včerajšku asi doháňa, doobeda skoro dve hodiny, poobede 2,5 hodiny spánku. Na mne v nosítku. Medzitým sa celý čas hral v izbičke, ja som tam fotila veci na bazár, on sa mi motal pod nohami. Podvečer sme vyrazili na väčší nákup, Mareka sme počkali na zastávke a išiel po práci s nami.

Ani dnes nebolo uspávanie jednoduché, hoci unavený už bol a vykazoval všetky známky spánku. Nakoniec z toho bola opäť show na dve hodiny, kedy sme sa hrali, čítali dve knihy, striedali s Marekom v uspávaní a zvládol aj ďalšie prebalenie a prezlečenie seba i postele. Ja to nechápem.

30.

Adamko vie baran baran buc. A na buc dá celkom ranu do hlavy. Samozrejme sa pritom smeje od ucha k uchu.

Dnes je vonku mimoriadne krásne. Išla som kvôli daniam do práce, podpísať nejaké papiere a zobrať si potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Nastáva obdobie daňových priznaní.

Kolega z teamu má malého psíka s menom Charlie. Keď som prišla, motal sa mi pod nohami a Adamko ho zaujímal. Potom sme dali Adamka na zem a Adamko začal za Charliem stále loziť. To už sa mu veľmi nepáčilo a snažil sa mu utiecť. Ale Adamko sa nevzdáva a chodil za ním veľmi dlho. Tak sme sa tam celkom zdržali, pokecala som s kolegami, popozerala, čo majú nové, vybavila, čo bolo treba a išli sme domov.

Od Anthroposu som to zobrala pešo. Pôvodne som chcela ísť tam do parku, lebo Adamko zrovna v kočíku zaspal. Ale potom som uvidela cyklochodník popri Svratke a povedala som si, že to skúsim. Bola z toho pekná, vyše hodinová prechádzka až domov. Som zistila, že Žabovřesky sú veľmi pekná časť Brna.

31.

Na desiatu som išla zubárke. Spiaceho Adamka v kočíku si zobral manžel. Opravovala mi tri zuby a pobudla som tam dve hodiny. Celkom relax. O dva a pol mesiaca ma objednala na preventívku a prvýkrát pôjde zubárovi aj Adamko. Zároveň som dostala žiadanku na vytrhnutie dvoch osmičiek. Od zubára som išla za manželom, Adamko stále spal, tak sme si dali v Ugo ľahší obed.

On išiel odtiaľ do práce, ja rýchlo domov, najesť sa, zbaliť veci, nakŕmiť Adamka a do Modřic na plávanie. Je to síce ďaleko a cesta v MHD trvá hodinu, ale baví ma to tam strašne moc. A som rada, že Adamko môže navštevovať saunu, myslím, že na imunitu je to len a len dobre. Dnes vyskúšal prvýkrát aj fínsku, doteraz sme chodili len do parnej.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.