O materstve Život s Adamkom

Dokonalo nedokonalé Vianoce

27.12.2017

Tak má Adamko za sebou prvé meniny. A Vianoce. Do 15. decembra sme verili, že sviatky strávime v Budapešti. Nepiekla som, neupratovala, ani sme nemali stromček. No ráno volal tatino, že tento rok pobyty neschvaľujú a tak neostávalo, než vymyslieť náhradný plán. Na tom sme sa s Marekom zhodli okamžite. Ostaneme v Brne a na druhý deň vyrazíme za rodinou na Slovensko.

Nakoniec to boli Vianoce pohodové snáď ešte viac, ako by sa patrilo. Marek mi povedal, že nemá zmysel za týždeň robiť to, na čo je celý advent. Stromček sme vytiahli umelý z garáže, ozdoby rovnaké, ako minulý rok. Upratovanie len zbežné, dala som si síce viac záležať, ale nejedná gazdiná by našla nedokonalosti.

Pár zákuskov z polovičných dávok som spravila, zjedli sa postupne ešte pred Vianocami. Nárazové obžerstvo sa nekonalo, čo bolo vlastne fajn. Darčeky som balila priebežne ako chodili už od októbra, v tomto som poctivka každý rok a nič nenechávam na poslednú chvíľu. Nákupy aj ryby sme objednali cez internet.

Nedeľu sme začali Adamkovými meninami, dostal od nás knižky, kocky Plan Toys a dve drevené hračky. Po neskorých raňajkách sme sadli do auta a vyrazili do ZOO. Adamko chodí o desiatej spať, pravidelne každý deň. V kočíku prespal dve hodiny a tak sme brnenskú ZOO prešli celú. Po obede sme sa vrátili a pustili do príprav. Pri neposednom lezúňovi sme sa zhodli, že nemá zmysel chystať večeru na konkrétny čas. Keď bude Adamko po poobednom spánku, tak vtedy bude ten správny čas. Nakoniec to vyšlo na piatu.

 • Nemali sme trubičky ani oplátky. Vianočnú večeru sme preto nezačali tradičnými oplátkami s medom. Toto mi síce chýbalo, ale v Brne sme ich nezohnali, tak čo sa dalo robiť.
 • Vianočku sme mali kupovanú.
 • Hríbová polievka bola veľmi hustá. Chuťovo výborná, ale lyžica v nej stála.
 • Lososa sme mali s opekanými paprikami, čo je u nás obľúbené a nie veľmi vzácne jedlo. Žiadna výnimočná vianočná príloha sa nekonala.
 • Nemali sme žiadnu vianočnú tradíciu. Šupinka z kapra pod tanier? Prekrojenie jabĺčka? Liatie olova? Ani jednému nám to nič nehovorí.
 • Dokonca aj adventný veniec chýbal, zato svietnikov sme mali pozasvecovaných ako u nejakej bosorky.
 • Darčeky boli pod stromčekom už od rána.
 • Nedržali sme pôst.
 • Večer sme hrali na Playstation Gran Turismo.
 • Keďže nemáme TV, nevideli sme žiadnu tradičnú vianočnú rozprávku. Sám doma, Láska nebeská, Mrázik… fakt nič. Ale celý deň sme počúvali na Spotify Christmas Classics playlist a na večeru sme si pustili Paľka Haberu, pretože veríme, že Svet lásku má.
 • Ani raz sme sa s manželom nepohádali, hoci už v sobotu sme vtipkovali, že by sme si mali nájsť nejakú príležitosť, nech nemáme tie Vianoce tak nudné.

Adamko mal iba tuniaka s batátom. Za hríbovo-smotanovú omáčku by nás jeho bruško nepochválilo. Aj keď poobede veľmi nespal, náladu mal výbornú. Motal sa nám pod nohami, opakoval mammam, čo teraz robí celé dni. Po večeri si zobral jeden darček a s tým zápasil.

Manžel si nedávno kúpil Playstation, tak som mu kúpila hru. K tomu ešte pár športových vecí, ktoré som vyberala z jeho wishlistu. Mať zoznam na dejmidarek.cz ušetrí kopu starostí. Ja som dostala štyri knihy. Dve kuchárky pre deti, Máma v kuchyni a Recepty dětem, z beletrie román Listopadoví motýli od mojej obľúbenej islandskej spisovateľsky Audur Ava Ólafsdóttir a od Knižíška mi prišla Sběrná kniha: Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem. Manžel ma prekvapil novým šátkom na nosenie, modranská od Sestrice a online kurzom šitia. Začínam prvého.

Adamko má novú knižku, oblečenie BeBirdie, drevenú hračku od českej firmy Detoa a pár Montessori pomôcok. Na hranie sme mu zatiaľ nechali dve, o ktoré prejavil najväčší záujem. Ostatné zatiaľ schovám.

V pondelok sme vyrazili k mojim rodičom, kde budeme dva týždne. Čakali nás ďalšie darčeky, poriadna porcia vianočných zákuskov, kapustnica a konečne i oplátky s medom. Gýčovú atmosféru dotváral horiaci krb v ich obývačke, kde si Adamko popálil brušká prstov, takže sme pol dňa chodili chladiť pod vodu.

Ja som sa najviac tešila na MioMat o ktorom som vedela, že ho dostanem. Mamina ma neskutočne prekvapila limitovaným setom piatich hrnčekov Arabia, ktoré vyšli pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Fínska. Každý hrnček je iný, za unikátnym motívom stoja významný fínsky dizajnéri a odrážajú jednotlivé dekády. My sme dostali obdobie 1965-2017. To som naozaj nečakala a vytešujem sa z nich doteraz.

Kniha samozrejme nemohla chýbať, mamina mi vybrala Sníh, oheň, vina a smrt. Keďže pobyt v Budapešti na Vianoce nevyšiel, dostali sme od tatina poukaz na iný termín. Asi využijeme na Adamkove narodeniny. Ponožky boli samozrejme tiež, jedny huňaté, jedny športové. K tomu dve sviečky. Brat mi spravil radosť 50 € poukážkou na Martinus a jelením šperkom. Na kočíku sa bude skvelo vynímať.

V utorok sme sa vybrali navštíviť manželovu rodinu, takže tretie darčekové kolečko. I tam nás veľmi milo prekvapili.  Všetky Adamkove nafotím časom do samostatného článku, určite poslúžia ako inšpirácia. Keďže bolo Štefana, na obed sme mali husu a lokše. Manželovi spravila aj jeho obľúbený zemiakový šalát a zákusky, ktoré doma volajú japončíci.

Adamko bol však z toho všetkého taký rozkukaný, že za celý deň takmer nespal. Uspávala som ho niekoľkokrát, vrátane takmer hodinovej prechádzky po Topoľčanoch. No ani nový šátok nepomôže, keď z jednej strany bijú kostolné zvony a z druhej sídliskové ohňostroje a delobuchy. A aby toho nebolo málo, večer si parádne narazil hlavu, pri oku má modrinu. Som zvedavá, čo si spraví dnes.

Rodinné návštevy budú pokračovať, máme v pláne ešte nejakú turistiku, ísť si s Adamkom zaplávať, prechádzkovať po Piešťanoch, odpočívať, dojedať zákusky (do konca roka), osláviť s oboma rodinami Silvestra a Nový rok, začať s paleo (ja od nového roka), ešte viac odpočívať a prechádzkovať, osláviť babičkine narodeniny a siedmeho sa vrátiť do Brna. No a ten kurz šitia samozrejme, mamina mi požičia stroj, kým dostanem vlastný.

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

 • Odpovedať December s Adamkom | Orvokki's blog 20.1.2018 na 21:34

  […] O našich dokonalo nedokonalých Vianociach som písala tu. […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.