Denník z MD O materstve

December s Adamkom

19.1.2018

December s Adamkom

1.

Ideme do Prahy, vyrážame už o desiatej, to chodí Adamko spať, takže prespí celú cestu. Ubytujeme sa a po obede vyrážame do centra. Navštívime obchod Hugo chodí bos, prejdeme sa po vianočných trhoch, nesmie chýbať trdelník. Za tmy sa vraciame späť na byt a Adamko má za sebou prvú jazdu metrom.

2.

Skoro ráno prichádzajú za nami aj naše maminy. Dôvod návštevy Prahy je, pre nás už tretí, festival mini. Tentokrát v Kotve a článok tu. Po mini opäť na trhy, punč nám nechutil, trdelník áno. Keďže svokra v Prahe nikdy nebola, ukázali sme jej typické turistické pražské miesta v centre. Ľudí je tam naozaj veľa, takže s kočíkom občas zábava, najmä keď sa Adamko vyspinkal a rozhodol sa sledovať, čo sa deje naokolo. Chvála popruhom, nevypadol.

December s Adamkom

3.

A späť do Brna. Večer ma Adamko prekvapí novou schopnosťou. Zhodí Zajka Majka na zem, vylezie naň, postaví sa a dočahuje na veci na stole. Deti sú neskutočne vynaliezavé.

4. pondelok

Adamko má osem mesiacov a tretí zub (ktorý mu objavila pediatrička)! Článok tu. A ja mám meniny, tak oslavujeme spolu. Dostal parádne raňajky, jogurt s čučoriedkou.

Začal si otvárať posuvné dvere na skrini a vyhadzovať odtiaľ veci. A chodítko si spravil z nejakej malej krabice, posúva ju pred sebou. Adam, máš osem mesiacov, na chodenie fakt ešte veľa času!

December s Adamkom

5.

Kúpili sme mu na mini húpaciu dosku od Utukutu, ale Adamko sa radšej húpe s košom na prádlo.

Repa, cuketa, zemiak, ružičkový kel a vajíčko. Zjedol celú misku a ešte chcel pridať. To si musím zapamätať takúto kombináciu.

Adamko začína loziť. Keďže v pančuškách sa mu šmýka, tak mu ich dávam na nejaký čas dolu. Niekedy pár minút, niekedy aj hodinu. A lozíme po byte. Lákam ho na obľúbené hračky, má rád aj riekanky, takže si sadnem obďaleč, čakám naňho. Keď je doma teplejšie, tak mu dám dolu aj bodyčko a je iba v plienke. Chlad ho postaví na štyri a naľahko sa mu lepšie lozí. Dnes už prešiel celý byt, takže som na seba hrdá, že som ho k tomu naviedla. Lozenie považujem pre vývoj veľmi dôležité, takže preskakovať ho nebude.

6.

Adamko prišiel pri dvere, nádherne na mňa pozrel a mimoriadne nenápadne chytil internetový kábel vedúci tesne pri prahu dverí. Samozrejme ho vytiahol a ešte sa pri tom usmieval. Marek kábel večer odstránil, aj tak máme všade WiFi.

Poobede sme zašli do kina, film (Absence blízkosti) nič moc, ale bol iba hodinový, tak to šlo. Po kine manžel skončil v práci, tak sme si zašli na trhy, grilovaný oštiepok, turbomošt a trdelník musia byť. Adamko si medzitým zdriemol v šátku.

December s Adamkom

7.

Plná taška detských vecí a smer nemocnica. Z čoho Adamko vyrástol darujeme nemocnici. Nechala som si len pár krásnych vecí ku ktorým mám srdcový vzťah, väčšina ale poputovala detičkám. Asistentka riaditeľa nemocnice, ktorej som tašku priniesla hovorila, že pôjdu pravdepodobne na popáleninové oddelenie, teraz tam majú nedostatok. A Adamka pochválila, aký je krásny. Tiež sa naňho neviem vynadívať.

Z nemocnice cez cestu pozrieť kolegov do práce. Chvíľku sme ich tam otravovali, dohodla som sa, že moju prácu odložíme až na nový rok, pri Adamkovi to teraz jaksi nejde, treba sa mať pri ňom na pozore a naviac má separačnú úzkosť, takže nemôžem odísť ani do vedľajšej miestnosti.

Poobede bolo veľmi pekne, tak sme sa ešte poprechádzali. A večer sa mi po veeeľmi dlhej dobe podarilo mať vybavené všetky maily a inbox-zero.

8.

Wow, dnes doobeda zaspal už o pol desiatej. Väčšinou uspávam až po desiatej. A to ani nevstával nejak skoro a v noci sa zobudil iba dvakrát. Po spánku som mu dala do ruky uhorku, on odišiel na chodbu a tam ju asi štvrťhodinu jedol. Zatiaľ som mu pripravila obed. O pol dvanástej už znova spal. It’s a kind of magic.

Po obede som s ním spravila nejaké fotky pri mojej knižnici, ale svetlo už nič moc. Asi ho to celkom unavilo, lebo podvečer si dal tretí spánok.

December s Adamkom

9.

Ráno sa zobudil, prešiel ku košu s oblečením (má svoj vlastný v izbičke) a začal veci vyhadzovať von. Asi triedenie na biele a farebné. Pred obedom šup do auta a opäť do Prahy. Ja na blogerskú merendu, Marek zatiaľ kočíkoval po Žižkove. Bolo to fajn, sociálne som sa vyžila, z Albatrosu som dostala knihy a skvelý kalendár s ilustráciami Tomski&Polanski, Zuzana mi priniesla novinku z Garamondu a večer sme sa vrátili späť do Brna. A som veľmi rada, že som osobne spoznala Alžbetu z blogu pampuch.sk.

10.

Keďže sme už dlho nemali úplne voľný deň, na dnes si ordinujeme domasedenie. Spravila som pre rodičov wishlist Adamkových kníh, prala som, balila darčeky. Adamko sa nám zdá nejaký prechladnutý, tak sa nám ani von nechce ísť.

December s Adamkom

11. pondelok

Síce stále vyhráva plazenie, ale čoraz častejšie lezie, už aj sám od seba, bez toho, aby som ho k tomu motivovala. A to je skvelé, pretože táto nová schopnosť ho zabaví. Ja už sa tiež cítim nejaká prechladnutá, hrdlo ma bolí a unavená som. Adamko v noci spánku veľa nedal, to budenie každú hodinu dá docela zabrať. Všetkým.

12.

Adam kašle docela dosť, najmä v noci mal nejakú ťažšiu chvíľku. A ja na tom nie som o nič lepšie. Manžel ide s malým doktorke, máme ju kúsok od domu, už tam nejedenkrát bol, tak moja prítomnosť nie je potrebná. Našťastie nič vážne, asi mal po očkovaní slabšiu imunitu, tak prechladol. A ja od neho. No kvôli kašľu nám odporúčala dávať Hedelix a Fenistil kvapky. Po práci prinesie manžel ešte zvlhčovač vzduchu, aby sa nám lepšie dýchalo.

Medzitým prišla jedálenská stolička, tak ju v priebehu dňa postupne skladám. S popruhmi som celkom bojovala, ale nakoniec úspešne hotovo. Zatiaľ ju odkladáme do izby, než začne sám sedieť.

December s Adamkom

13.

Stále doma, stále obaja chorí, tak trochu nevyspatí a sem tam na seba protivní. Poobede prídu z Badeka farmárske prepravky. Vitamíny teraz potrebujeme ako soľ. Boli v nich parádne mäkké a chutné hrušky, Adamkovi som ani šupku nemusela dávať dolu, pustil sa do nej s odhodlaním a bez problémov si s hruškou poradil.

Keďže nemáme čo na práci, pranie a vešanie prádla nezaberie zas tak veľa času, spravila som Adamkovi ďalšie domáce fotenie. Ale celkom mi to ignoroval a kvôli slabšiemu svetlu sa ani nedali robiť momentky, keď sa hýbal. Musím nejako potrénovať fotenie.

14.

Marek išiel do Bratislavy na Star Wars, takže dnes som na Adamka sama. Už je nám obom lepšie. Konečne. Na poštu som bola zobrať zásielku z Bontia, fotoknihu za obdobie štyri až šesť mesiacov.

Adamko včera nejak divno spadol alebo vrazil, alebo čo ja viem ako sa mu to podarilo, do nohy stola. Dnes má modrinu pod okom aj v strede čela.

Uviazať Adamka v šátke na chrbát je jednoduchšie, ako ho tam dať v nosítku. Som dnes zistila.

December s Adamkom

15.

Už sme nejedny Vianoce strávili mimo domova. Aj tento rok sme mali naplánované, že spolu s mojou rodinou pôjdeme do kúpeľov v Budapešti. Môj tatino pracuje v kúpeľoch a občas sme boli na krátkych dovolenkách v hoteli, ktoré patria pod Danubius. Obľúbili sme si najmä Danubius Health Spa Resort Margitsziget, kam sme si zažiadali aj tento rok. Ráno mi tatino volal, že bohužiaľ tento tok to nevyjde, ani v inom hoteli. Proste neberú. S manželom sme sa dohodli, že teda ostaneme v Brne a na druhý deň pôjdeme na Slovensko. Takže ma čaká pripraviť Vianoce za víkend.

Poobede som odoslala Knižíška a dobalila posledné darčeky, ktoré v priebehu týždňa pochodili. Aspoň túto položku mám odškrtnutú. Večer som si nakúpila a nachystala tri cestá. Manžel mal firemný večierok a Adamko mal veľmi samostatne hravú náladu, tak sa mi len motal pod nohami, ale nevyžadoval veľa mojej pozornosti, tak som toho stihla veľa. A má silno zásuvkové obdobie.

December s Adamkom

16.

Ozdobili sme stromček a niečo málo som už piekla. Linecké sa hneď zjedli, to má za to, že robím tak malé dávky. Keď som dopiekla perníky, došlo mi, prečo sa robia v takom predstihu. Tvrdé sú ako skala a za týždeň odstáť nestihnú. Obavy, že Adamko bude chcieť stromček zhodiť sa nenaplnili, takmer ho nezaujímal.

Poobede išiel Marek kočíkovať a ja som zatiaľ vyupratovala byt. Za hodinu to nebola žiadna sláva, ale zobrala som to dôkladnejšie, ako zvyčajne. Okná až na jar a poličky v kuchynskej linke tak isto. Tesco má rozvozy takmer obsadené, takže si akurát spíšem zoznam a cez týždeň doobeda, kým nebude toľko ľudí, pôjdem nakúpiť. Lososa a tuniaka v Ocean48 som tiež stihla objednať.

Papier zavedený, zjedol polovicu nejakej faktúry.

17.

Doobeda som dopiekla zvyšné cestá,vanilkové rohlíčky, ktoré vyzerajú všelijak, len nie ako rohlíčky a kakaové pracny.

Adamko lozí ako drak. Lozí väčšinu času a ide mu to páradne. Keď sa postaví, dočiahne na tlačidlá na práčke, takže aktívne využívam bezpečnostnú poistku pred nechceným prepnutím programu alebo vypnutím.

Trošku nepríjemne je, že Adamko neskutočne škrípe zubami. No vraj je to v tomto veku bežné, zúbky sú preňho nové, musí si zvyknúť. Ale zvuk je to vážne nepríjemný.

Poobede sme sa vybrali na trojhodinovú prechádzku do centra, tam aj naspäť pešo, máme to tak 4 km. V centre na trhy, samozrejme zástavka v stánku Turbomošt, na grilovaný oštiepok a niečo sladké. Adamkovi sme kúpili ozdobu na stromček, budeme mu zbierať každý rok vždy z mesta, kde strávime Vianoce.

December s Adamkom

18. pondelok

Adamko ma štvrtý zub! A našla som ho ja! Radosť mám z toho najväčšiu, však som mama a už sa patrilo, aby som aspoň jeden zub objavila.

Stromček Adamka stále nezaujíma, občas k nemu príde, snaží sa dočiahnuť ozdoby, ale dlho ho to nebaví a ide sa venovať niečomu zaujímavejšiemu. To máme radosť, aspoň nemusíme stromček nijako brániť.

O tretej sme boli s kamarátkami a ich deťmi v detskej kaviarni. Predtým sme sa ešte zastavili za manželom a na trhoch si dali Turbomošt. Po stretnutí Marek zrovna končil v práci, tak sme zašli ešte na jeden a do Pastificia na večeru. A v Tiger som Adamkovi kúpila malé drevené autíčko. Išla som tam pôvodne pre papuče, ktoré nemali a to autíčko sa mi veľmi páčilo.

19.

Ráno do IKEA, na Slovensku budeme po Vianociach 2 týždne a Adamko by nemal kde spať. V posteli by sa veľmi rozťahoval a naviac ho nemôžem po večernom uspaní nechať bez dozoru, lebo keď sa zobudí, nemá problém spadnúť z postele. A o ôsmej sa mi spávať nechce. Takže matrac, perinku a povliečky, bude pri zemi, lebo nízke postele tam nemajú. V aute po nákupoch zaspal, tak som ho doma len prehodila do kočíka a ešte som dve hodiny trajdala po Královom poli a čítala si knihu.

Adamko obchádza nábytok. Najčastejšie vaňu.

Mrkva, zemiak, karfiol a hrášok. Zjedol celú miska a ešte si vypýtal dodatok. Ešteže som toho spravila viac.

December s Adamkom

20.

Prechádzka pešo do Tesca, polhodina tam, polhodina naspäť. Veľký nákup na Vianoce, lebo Rohlík.cz nemá všetko a Tesco dovoz je obsadený. Adamko sa ku koncu zobudil, tak to dalo celkom zabrať. Ale chválim Scan&Shop službu, pretože som si všetko rovno nahádzala do tašiek, zaplatila a bolo. Marekovi som sa ešte v obchode zastavila pre dve hry na Playstation.

Po ceste som vyzdvihla balík zo samostatne-dite.cz, štyri hračky dostane na meniny, zvyšok sú pomôcky na neskôr. Doma dávam neustále Adamka preč od stromčeka, už ho začal zaujímať a ťahá ho za konáriky. O tretej mi zaspí v nosítku, medzitým prídu farmárske bedýnky. Večer pred záverečnou skočím ešte na poštu, manželovi pre jeden balík, sebe pre druhý.

21.

Neviem čo sa stalo, ale Adamko s pár prestávkami na kojenie spal až do pol desiatej ráno. Nakoľko sme zvyknutí, že vstáva už o šiestej-siedmej, manžel nepotrebuje budík. Tak dnes zaspal.

Pracny dojedené ráno, vanilkové ne-rohlíčky večer. Ale včera som v Sklizeno kúpila hotové cesto na linecké a perníky, tak zajtra bude ďalšia várka vianočných radostí.

Vonku sneží, ale aj tak má prísť ešte niekoľko kuriérov. Prišiel mi Knižíšek, prestieranie z Terve a Česká pošta mi doručila otvorenú obálku. Boli v nej iba dva perníčky. Večer som konečne dopátrala, od koho zásielka bola a čo mi vlastne chýbalo. Hudobné CD Angatar, ktoré som asi pred mesiacom podporila na Startovači.

December s Adamkom

22.

Bolí ma chrbát, pretože keď som o štvrtej prišla za Adamkom, budil sa na kojenie, ostala som spať vedľa neho. A on sa poposúval tak, že zaspal na mne. Tým pádom som sa nemohla hýbať a v nepríjemnej polohe sme spali asi dve hodiny, kým sa zobudil na ďalšie kojenie. Ale je to krásne, keď na mne spinká.

Nejak ho ale noc vyčerpala, pretože cez deň často podriemaval. A celkovo bol nejaký veľmi šťastný a spokojný. Večer si ho naviazal manžel, do šátky, pretože nosítko sa pralo. A zaspal mu. Marek bol z toho nadšený.

23.

Tri hodiny sme sa prechádzali a on celý čas spinkal. 10 km sme nachodili, do centra sa pozreli, posledný Turbomošt v tomto roku si dali.

A inak taká kľudná sobotienka, Adamko sa hral so štipcami, keď som prádlo vešala, manžel hral PS4, večer hrávam s ním, Gran Turismo. Večerná romantika po takmer 12 rokoch vzťahu a jednom dieťati.

24.

Adamko má meniny. Prvé meniny si zaslúžia poriadnu porciu darčekov.

O našich dokonalo nedokonalých Vianociach som písala tu.

December s Adamkom

25. pondelok

Veci zbalené, začala som s tým už cez víkend, dnes ostali len nejaké drobnosti a hurá na Slovensko, kde strávime dva týždne. Vyrážame doobeda, aby Adamko cestu prespal. Bývať budeme u mojich rodičov, kde máme vlastnú izbu, dostatok priestoru na odloženie všetkého. Rodičia naviac majú v obývačke krb, takže atmosféra bude parádna. Akurát Adamko si na ňom stihol okamžite popáliť brušká prstov, takže sme pol dňa chodili chladiť pod vodu.

26.

Dnes sa na celý deň presúvame k manželovým rodičom. Tretie darčekové kolečko. Adamko sa u nich vôbec nevyspí, bola som s ním aj v meste, ale ani nádherný nový merino šátok od Sestrice nepomôže, keď z jednej strany zvonia kostolné zvony a z druhej sídliskové delobuchy. Zaspí až keď sa podvečer vraciame, takže k prababke a tete zájdeme len pozdraviť a oznámiť, že prídeme o pár dní, lebo v aute nám spí dieťa.

27.

Ďalšia rodinná návšteva, tentokrát k mojej babičke a krstným rodičom.

Adamkova obľúbená činnosť v obývačke je vyliezť si na poličku pod konferenčným stolíkom. Keď je tak akurát od gauča, vylezie si aj na ten. Šikovný je ten náš chlapček.

December s Adamkom

28.

Doobeda spinkal vyše polhodiny, poobede spal skoro dve hodiny a keď sme vyrazili podvečer na trhy, tak ešte vyše hodiny si pospal. Tak trochu mu závidím.

U rodičov si užívame vianočnú pohodu, tradičné zákusky, kapustnicu, oplátky s medom.

29.

Sadám si za volant, po veeeeľmi dlhej dobe. Ideme k manželovej babičke a tete na návštevu. Zrovna nádherne nasnežilo. Poobede sme si dali trojhodinovú prechádzku po Piešťanoch, zastavili sa na pizzu v obľúbenom podniku Leierov dvor, kam sme spolu chodili v puberte na rande.

Večer mal Adamko problém zaspať. Náhodou sa mi podarila spraviť na stenu drobná tieňohra a Adamko si ju všimol. Och, to ste mali počuť tú radosť a smiech. Tak sme sa hrali do zbláznenia, Marek mi napovedal, ako sa ukazujú rôzne zvieratá, Adamko všetko sledoval a smial sa. To mi ani nevadilo, že sme šli spať tak neskoro.

December s Adamkom

30.

Adamkova obľúbená hra začína byť peek-a-boo. A je jedno, či schovávame tvár iba do dlane alebo vykukujeme spoza rohu. Preňho je to radosť najväčšia. Konečne sme si dali voľný deň, dnes nikam nejdeme, doma leňošíme.

31.

Adamko má piaty zub.

Silvestra som nejako neprežívala. K mojim rodičom prišli manželovi rodičia. My mládež sme ostali doma a naši rodičia išli do mesta. Nakoniec tam ostali aj na polnočný ohňostroj. Ja som išla o desiatej spať, pretože ja, na rozdiel od nich, budem v noci vstávať niekoľkokrát.

Adamko sa zobudil o jedenástej, pretože to sa tak budí každý večer, potom ho zobudil malý ohňostroj od susedov priamo pred oknami izby a to tretice som ho zobudila ja, keď som si dovolila ho prikryť. Polnoc prespal, trieskaniu a svetlám z ohňostroju navzdory.

December s Adamkom

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.