O materstve Pekné veci

Darčeky k 2. narodeninám

11.5.2019

Od Adamkových druhých narodenín ubehol mesiac a ja sa dostávam k dokončeniu článku o jeho darčekoch. Po mesiaci už viem, ktoré darčeky zožali najväčší úspech a ktoré menší.

My sme sa snažili o čo najmenej darčekov, pretože mi bolo jasné, že sa mu to nazbiera od rodiny. Ale veľmi si cením, že sa každý spýtal a vyberal zo zoznamu vhodných darčekov, takže nakoniec má toho síce veľa, no sú to pekné a kvalitné hračky.

Oslavu mal v sobotu a celý nasledujúci deň som mu nechala hračky na posteli. Chcela som vedieť, ku ktorým ho to viac tiahne. Podľa toho som ich nechala vyložené, niektoré schovala alebo uložila menej na oči. Hračky sa mu snažím obmieňať, nenechávam všetky vyložené na poličke. Dosť pomáha i to, že chodíme často preč a keď sa po týždni vráti, sú preňho ako nové. Viem, že veľa hračiek škodí, preto mu ich s manželom dávame málo, ale tým, že trávime dosť času vonku alebo na cestách, zapájam ho do bežných činností a napríklad celé doobedie strávi so mnou v kuchyni alebo si spolu čítame, tak sa s nimi potom doma naozaj zahrá.

Dizajnové detské kuchynky sa mi páčia a chvíľu som nad jednou uvažovala, ale chýba mi tam kontakt s vodou a hravé varenie. Preto sme sa s manželom rozhodli mu malú kuchynku poskladať na záhrade, kde sa môže hrať s vodou, blatom, konárikmi (článok: Detská kuchynka na záhradu). Na rolové hry sa ale nejaká výbava zíde aj doma a preto som sa potešila drevenému hriankovaču. Pre malých šéfkuchárov existujú desiatky ďalších podobných hračiek, dokonca i chladnička, zmrzlinovač či mixér, takže si viem predstaviť, že o rok-dva ešte pár vecí pribudne. Adamka totiž tvorba hrianok zaujala a s obľubou nám občas len tak prinesie jeho hrianku. Adamkova špecialita je vajíčkovo-medová. Toto je pre mňa prekvapenie, pretože jeho záujem som čakala až neskôr, o pár mesiacov.

Nákladné auto pre autá malo spočiatku väčší úspech u dospelých než u Adamka. Horná časť je sklápateľná a autíčka sedia do bežných drevených koľajníc (Ikea, Lidl, Tesco – Carousel…). Takže Adamko väčšinou vezme autíčka a chodí s nimi po koľajniciach, my dospelí sa zatiaľ hráme s kamiónom. Myslím, že toto auto bude mať veľký úspech aj o rok či dva, ale posledné dni s radosťou sledujem, že Adamko s ním jazdí po izbe. Takže už sa mu dostáva tiež viac pozornosti.

Drevený fotoaparát je značky Little Dutch, kolieskom sa dá točiť a na vrchu sa dá gombík stlačiť. Adamko si ho občas berie na výlet alebo s ním fotí keď zrovna fotím niečo ja. Predtým dosť brával náš fotoaparát, keď ho mal na dosah, teraz, keď už má vlastný, tak s tým prestal. Snáď mu to ešte nejakú dobu vydrží a raz mu na skutočné fotky kúpime nejaký malý, starší no funkčný foťák.

Kolíkovú vkladačku si Adamko vybral sám pár dní pred narodeninami. Boli sme v Place Baby kupovať nové capačky do školičky a on si sadol k tejto hračke, ktorú vyrába chránená dielňa V růžovém sadu. Páči sa mi, že je to užitočná pomôcka na niekoľko rokov, pretože raz môže vymýšľať obrazy alebo skladať písmenká a slová. Zatiaľ aspoň trénuje jemnú motoriku. Je tam celkovo 1428 dierok (34 x 42) a kolíčky sú v šiestich základných farbách.

Zvukové puzzle som zahliadla na jednom blogu. Moja mama Adamkovi nakoniec vybrala rovno troje. Tu sme ale spravili chybu, pretože ako prvé sme mu rozbalili exotické zvieratá. Tie veľmi nepoznal a dosť sa ich bál. Keď sme ale prešli na domáce zvieratá a dopravné prostriedky, ktorých zvuky pozná, už si k puzzle našiel cestu. Dnes ich má všetky tri rozložené na poličke, vie si ich sám zapnúť a hráva sa aj bez mojej prítomnosti. Pochopil, ako fungujú a bavia ho. Zvuky sú celkom reálne, akurát spúšťajú sa pri zakrytí senzora, takže kľudne i prstom alebo zlým dielikom.

Senzorické obdobie zvukov podporíme hudobnými nástrojmi. Zatiaľ len takto, gitara a flauta. Tu má rád spoluprácu s dospelým, dá mu jeden hudobný nástroj, on si vezme druhý a ide sa duet. Už sa i naučil, že struny neťaháme, ale jemne do nich brnkáme a flautu už nemá potrebu zjesť, ale pekne do nej fúka. Dúfam, že to rozvíja aj svaly na tvári.

Nesmeli chýbať knihy. Najväčší úspech má Marta a Jonatán, tú čítame každý deň a vždy pred spaním. Čítanie celkom prežíva, najmä keď sa dážďovky do seba zamotajú, to aby si človek dával pozor na jeho motajúce sa ruky. Občas čítame i Horáčkovú nebojácnu myšku a Jak tukoni zachránili strom. Ostatné knižky len z času na čas vytiahnem a prelistujeme, ale čo sa týka kníh, tam pokojne nakupujem i roky dopredu a mať v detskej izbe knižnicu je pre mňa dôležité.

Magnetky sú radosť, pôvodne ich mal na radiátor, teraz už má i magnetickú nástenku, kde je to predsa len lepšie. Tieto od Djeco sa mi páčia, pretože sa dajú skladať zvieratá podľa predlohy alebo vymýšľať vlastné. Je tam osem postáv a každá je z troch častí. Hlava, telo a nohy. Nech ich nakombinujete ako chcete, sedia k sebe a vytvárajú bláznivé postavičky. Zatiaľ to teda viac baví mňa než Adama, ale občas sa ku mne pridá a vymýšľame, čo poskladáme.

Adam vláčiky miluje. U mojich rodičov má už veľkú zostavu drevených koľajníc z niekoľkých sád. Keďže sa nám v byte uvoľnila jedna miestnosť, tak ju v lete presťahujeme do Brna. Táto sada od Melissa & Doug sedí na bežné koľajnice (Lidl, Ikea…), takže bude mať ešte väčší vlakový park. Dosť sa na to skladanie teším, Adam sa s týmito vláčikmi dokáže hrať denne a dlho. Niekedy chce našu spoločnosť ale často je úplne ponorený do vlastného sveta a nás si vôbec nevšíma.

Toto nádherné zvieratkové puzzle mu poslala kamarátka a on ho vôbec nechce skladať. Ja som z neho roznežnená a on vždy utečie preč a vytiahne iné puzzle. Tak ešte počkám, až ho prestane to prvé baviť a potom mu lesné zvieratká ukážem znova. Dovtedy budem skladať sama.

Loto od Djeco sme začali hrať len pred pár dňami, spočiatku ho vôbec nechcel. Ale teraz už každý deň. Zatiaľ teda nejdeme podľa pravidiel, iba rozložíme kartičky a buď kolieska vyťahuje z krabice a priraďuje, alebo ich máme porozkladané po zemi. Nechce to hrať sám, vždy musím byť pri ňom a niečo mu o zvieratkách rozprávať. Predpokladám, že toto sa ešte rozbehne, časom začneme hrať podľa pravidiel alebo vymyslíme nejaké náučné aktivity. Je tam päť typov zvierat, farma, les, domáce zvieratá, oceán a safari. Na každej kartičke je šesť zvierať.

Ako som už spomínala, Adam miluje vlaky. Preto keď som premýšľala, akú narodeninovú tortu, chcela som, aby mala niečo s vláčikom. Naša známa to vymyslela geniálne a okrem toho, že torta bola dokonalá a zjedla sa celá na oslave, na vrch dala vláčik. Je to obyčajná sada značky Carousel, Adamkovi dala aj koľajnice (sedia k sade z IKEA, Lidl atď.). Adamko bol nadšený z vláčikovej torty, ja z nápadu. Vláčik síce nie je tak kvalitný, ako ostatné drevené čo máme, ale Adamko je rád, že v Brne má zatiaľ aspoň tento malý okruh a hrá sa s ním každý deň. Z jednej strany predstavuje dráha železnicu, z druhej má naznačenú prerušovanú stredovú čiaru, takže ideál aj pre autíčka.

Plastových hračiek Adamko veľa nemá, keď nad tým tak premýšľam, tak asi len Lego Duplo. Teraz k tomu pribudla táto plastová kosačka. Ale chcela som ju preňho dobrovoľne. U mojich krstných rodičov, ktorí majú päť vnúčat, chodí Adamko vždy na dvor, kde majú obyčajnú plastovú kosačku. Rozbitú a nefunkčnú. Adam s ňou chce chodiť po tráve, lenže je naozaj celá rozbitá, takže maximálne chodí s kladivkom okolo nej, hovorí „bobo“ (pokazené) a snaží sa ju opraviť. Tušila som, že jeho vlastná a nepokazená kosačka bude mať úspech. Netušila som, že až taký. Teta mu kúpila kosačku, kde je aj kýblik na vodu a nejaké to tlačidlo. Na záhrade trávime dosť času a spoločne s trampolínou a jeho kuchynkou je to už celý mesiac najobľúbenejšia aktivita. Naviac tento rok sme zatiaľ nekosili, v pláne je to až o mesiac, keď začneme viac grilovať, tak občas sa derie i vysokou trávou.

Našu nízkonákladovú po domácky zbúchanú záhradnú kuchynku som už predstavovala v článku Detská kuchynka na záhradu, takže len fotka a doplnenie, že aj po mesiaci stále baví a je to aktivita kľudne i na hodinu. To proste žiadna dizajnovka v izbe nenahradí, tu je to reálne. Čím viac vody, tým väčšia zábava.

Nakoniec sa Adamko hráva s takmer všetkým, k niečomu si našiel cestu až postupne a jediné čo zatiaľ odmieta, sú puzzle s lesnými zvieratkami. Tým, že sú hračky rôzne, tak sa s nimi vie zahrať, neodsunul na druhú koľaj tie staré a môžem spokojne konštatovať, že rodina i známi dobre vybrali. Ešteže má najbližší sviatok až na Vianoce, ďalšie hračky mu pribúdať nebudú a dosýta sa zahrá s týmito.

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

  • Odpovedať Najobľúbenejšie hračky po druhom roku – Orvokki's blog 26.8.2019 na 18:36

    […] Darčeky k 2. narodeninám […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.