O materstve

“Ako sa má mamina?”

21.2.2017

Zdroj: wellnessjunky.com

Túto otázku dostávam a najmä na začiatku tehotenstva som dostávala, pomerne často. Vždy som mala chuť odpoveď buď „Vlastne ani neviem, už sme spolu pár dní neboli v kontakte“ alebo „Veď sa jej opýtajte, stojí tamto“. Viem, že tá otázka bola pre mňa a nie na moju mamu a viem, že dotyčný ju myslel úprimne. Lenže ja sa v tehotenstve ešte ako matka necítim a už vôbec nie v dobe, kedy to na mne ani nebolo vidieť.

Môžem vám povedať, ako sa cítim ako tehotná, čo sa mení snáď každý týždeň. Jediným spoločným pocitom počas celého obdobia je „Šťastná“. A väčšinou i fascinovaná. Fascinovaná zmenami môjho tela, psychiky, toho, ako si viac cením oddych, voľný čas, snažím sa dávať si pozor alebo naopak rebelantsky ukázať, že tehotenstvo nie je choroba a ja to dokážem. Byť celý deň na nohách, ísť na niekoľkohodinový výlet do kopca alebo upratať celý byť. No, dokážem, ale za cenu absolútneho vyčerpania večer a potom ešte dva dni. O bolestiach chrbta ani nehovorím.

Fascinuje ma, že to čo bolo pre mňa len pár mesiacov dozadu samozrejmosťou, je dnes väčším problémom. Že nespavosť prišla zo dňa na deň, bruško rastie priamo pred očami a malý má toľko sily, až to občas v noci pôsobí, ako by sa chcel prekopať za nami von. Sám, len pomocou nožičiek.

Ale ako matka sa ani zďaleka necítim a nepríde mi správne, keď ma tak niekto osloví. Nie je to fér voči skutočným matkám. Jediný “materský” pocit, ktorý na sebe pozorujem, je strach o malého. Lenže rovnako tak mám i strach o manžela, takže to asi bude láskou.

Hoci mám predstavu, čo má ako matku čaká, realita môže byť iná. Určite bude. Malý si pôjde svojou cestou a nie takou, ako písali v knihe o výchove alebo akou by sme si s manželom priali. Nahodí si vlastný spánkový režim, prekvapí nás svojou povahou i záľubami.

Vôbec netuším, aké to naozaj bude. Mať za niekoho zodpovednosť 24/7, vychovávať ho podľa najlepšieho svedomia a vedomia, poskytnúť mu to najlepšie, viesť ho tak, aby prežil krásny a šťastný život, bol zdravý čí získal tie najlepšie spoločenské návyky. Viem, že to bude ťažké, ale to je tak všetko. Ako sa pritom budem cítiť mi ostane ešte nejakú dobu záhadou.

Viem, že aspoň šesť hodinový spánok sa prepadne na rebríčku denných činností kdesi do neznáma, viem, že ma čakajú chvíle, kedy nebudem vedieť, prečo plače, čo chce, čo sa mi snaží naznačiť alebo čo vlastne hovorí. Toto ale minimálne tušia aj bezdetné páry, takže bez ohľadu na to viem, že skrátka vôbec netuším, aké je to byť matkou a ako sa budem mať.

Tak prečo sa ma to pýtajú, keď ňou ešte nie som?

. . .

Predchádzajúce články:

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.