Adamkova knižnica O knihách

Zvierací cestovatelia

11.4.2019

Vedeli ste, že:

 • Len čo kareta opustí hniezdo, ide do oceánu a čaká ju 12 000 km dlhá cesta?
 • Zvierací cestovatelia v oceánoch vedia cestu výborne určovať vďaka vnímaniu magnetického poľa Zeme?
 • Migračné trasy rybákov súvisia s miestami s vysokou koncentráciou morského chlorofylu?
 • Nepriateľom babôčky nie sú ani tak dravci, ako globálne otepľovanie, strata prirodzeného prostredia a pesticídy?
 • V novembri sa Vianočné ostrovy zafarbia do červena, pretože na pochod sa vydávajú milióny krabov červených?
 • Zebry počas ročnej púti za vodou a jedlom urazia 1 600 km a opíšu obrovský kruh v proti smere hodinových ručičiek.
 • Vráskavec podniká najdlhšiu pút zo všetkých cicavcov a ročne nacestuje až 25 000 km? Pritom sa pohybuje tak presne, že na tisícoch km nevybočí ani o jeden stupeň!
 • V čele slonieho stáda stojí matriarcha so skúsenosťami a „vnútornou mapou“, vďaka ktorým nájde vodu, potravu, ale aj kde číha nebezpečenstvo?
 • Losos urazí proti prúdu i 1 400 km a dokáže prekonať prevýšenie 2 100 metrov!
 • V kolónií plameniakov možno narátať 20 až 200 tisíc párov? Keď prelietavajú krajinou, nemožno si ich nevšimnúť. Úplne totiž zatienia obzor.
 • Najväčšie roje sarančiat dosahujú 50 miliónov jedincov a pokryjú plochu 1 000 km štvorcových?

Kareta obyčajná, rybár dlhochvostý, babôčka smradľavá, krab červený, zebra, sob, vráskavec, slon africký, tučniak dvojpásy, kaloň plavý, losos, lastovička, plameniak ružový a saranča sťahovavé. To je štrnásť živočíchov, ktorí sa prezentujú v knižke Zvířecí cestovatelé.

Autor knižky Quim Tomàs vyštudoval geografiu, pracoval v odvetví dopravy a sníval o kariére pilota. V súčasnosti je vášnivý cestovateľ a svetobežník, a svoje nadšenie pre diaľky a vzdialenosti ukázal aj v podobe detskej knihy o zvieracích cestovateľoch. Ilustrácie vytvoril Julio Antonio Blasco, možno máte doma i knižky Zvířecí doktoři či Zvířecí architekti, na ktorých tiež pracoval.

Každý živočích má svoju farebne zladenú dvojstranu s malým medajlónkom na pravej strane a ako celok je knižka jednoducho rôznofarebná.

Zvířecí cestovatelé najviac oslovia prvostupniarov, ktorí si knižku prečítajú aj bez pomoci rodičov, no i predškoláci sa vďaka obrázkom môžu s pomocou dospelého dozvedieť o úžasných cestovateľských schopnostiach zvierat. O každom sa dozvedia, kde žije, kam cestuje, aké vzdialenosti prekoná i podľa čoho sa orientuje. V záložke je z vnútornej strany Boarding pass a trasa, z vonkajšej strany stručné fakty o živočíchovi.

Takže už len stručne. Pútavé ilustrácie, pútavé informácie, štvorcový formát so špeciálnou záložkou na pravej strane a štrnásť zvieracích cestovateľov. Pomerne presne si spomína, v ktorom období môjho života by ma knižka zaujímala a pomerne presne si viem predstaviť Adamka, ako dorastie do obdobia, kedy bude listovať všetkými detskými encyklopédiami a spoločne knižku niekoľkokrát prečítame.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.