O knihách young adult

Zostaň, kde si, a potom odíď

12.6.2015

Zostan kde si a potom odid

Autor: John Boyne
Názov: Zostaň, kde si, a potom odíď
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 216
Orig. názov: Stay Where You Are and Then Leave
Preklad: Alena Redlingerová

. . .

Pamätáte si na chlapca v pásikavom pyžame? Dojemnú knihu o Brunovi, ktorého otec sa stane veliteľom koncentračného tábora, a kde si malý chlapec, aj napriek zákazu, nájde kamaráta? Či už knižná alebo filmová podoba, obe v nás zanechali taký zvláštny smutný pocit.

Autor John Boyne napísal ďalší román z obdobia vojny. Opäť je určený pre deti, opäť to nebude pekné čítanie a opäť vás dostane.

Hlavný hrdina nového príbehu je Alfie Summerfield. Ten deň mal byť nádherný, pretože mal piate narodeniny. Lenže ten deň bol 28. júl 1914. A ako si istotne pamätáte z hodín dejepisu, vtedy začala 1. svetová vojna. V jeho detských očiach išlo o nudnú a nezaujímavú udalosť, hoci dospelí o inom už mesiace nerozprávali.

Lenže keď jeho ocko dobrovoľne narukuje, Alfie pochopil, že vojna sa týka aj jeho. Nie je to iba otecko, ktorého prítomnosť stratí. Z jeho života zmizne i kamarátka Alena a pán Janáček, ktorý mal obchod s cukríkmi. Mama musí začať chodiť do práce, ľudia už nie sú tak milí a ani o najpriateľskejšom človeku na svete, Joeovi Patienceovi nemohlo doma padnúť ani slovo.

Skrátka to nevyzeralo nijak dobre. A tí čo tvrdili, že vojna do Vianoc skončí, zabudli povedať, do ktorých.

„Musel som,“ povedal napokon. „Chápeš to, mama, však? Musel som.“
„To je koniec!“ zvolala babka Summerfieldová, položila noviny a odvrátila sa od syna. Zahľadela sa z okna na ulicu. Viacerí mladí muži v uniformách, ako bola tá Georgieho, vchádzali do svojich domov. „To je náš koniec!“
A to bolo všetko, čo si Alfie zapamätal z dní okolo svojich piatych narodenín.

Zostaň, kde si, a potom odíď je kniha pre deti a to sa odráža na tom, ako je napísaná. Takže i keď ide o príbeh z obdobia 1. svetovej vojny, je podaný ľudsky a s citom. Čo mu ale nijak neškodí, jeho sila spočíva práve v tom pohľade z detských očí.

Alfiemu odišiel do vojny otec a keď po čase prestanú prichádzať listy z fronty, pochopí, že niečo sa stalo. Na mamine vysvetlenie, že ocko má dôležitú tajnú misiu, je už veľký chalan. Ale odpovedi sa nedočká a tak robí čo môže. Napríklad čistí, štyrikrát do týždňa, na neďalekej vlakovej stanici, topánky. Aby pomohol mame.

Aj keď sa to spočiatku nezdá, najdôležitejším posolstvom knihy je odhodlanie a láska k rodine.  Alfie sa ukáže ako statočný syn, ktorý chce mať svojho ocka doma a spraví pre to všetko, čo je v jeho silách. Mama Margie sa za všetkých okolností snaží ochrániť Alfieho pred následkami vojny. Ocko odchádza s vierou, že si plní svoju povinnosť a chráni svoju rodinu aj krajinu pred nepriateľom.

Príjemné tempo rozprávania, ako i vhodné striedanie období, ma neustáli držali pri knihe. John Boyne píše pútavým jazykom a hoci je téma vážna, stále z nej cítiť nádej. A tak je to správne. Zanechať čitateľa v myšlienkach, nechať príbeh pôsobiť i po dočítaní. Toto sa mu skutočne podarilo a s Alfiem i jeho rodinou sa mi nechcelo rozlúčiť.

Možno by som knihe trošku vytkla naivitu a náhody, ktoré viedli k takému koncu. Ale to je skôr môj dospelácky pohľad a myslím, že pre mladšieho čitateľa je kniha vhodná taká, aká je. Ja už sa v podobných románoch pripravujem na všelijaké katastrofy, takže občas zabúdam, že pre malé dieťa je svojim spôsobom tragédiou i zavretý obchod s cukríkmi.

Zostaň, kde si, a potom odíď odporúčam. Občas je fajn vidieť to aj inak. Napríklad ako dieťa. A nečítať o vojne ako takej, ale o následkoch, ktoré do života bežných rodín priniesla. Naviac John píše naozaj skvelo, takže vás čítanie nebude ani na chvíľku nudiť. A nie je to sfilmované, takže nemáte na výber, musíte si to prečítať.

4/5

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi ďakujem vydavateľstvu Slovart. Chcete si prečítať o ďalších statočných deťoch? Tak to by vás mohli zaujímať JonasAnnemarieWillow, Sára alebo Max.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Mony 10.7.2015 at 13:20

  1. V prvom rade musím povedať, že je to naozaj krásna recenzia 🙂 No a teraz ku knihe samotnej…ešte som ju nečítala, ale zaujala. Mám rada knihy z druhej, či prvej svetovej vojny, pretože sú v nich ukryté vzácne myšlienky a iný pohľad na svet. Aj keď som knihu Chlapec v pásikavom pyžame nečítala, určite to napravím a k tomu si pribalím aj túto 😀 Páči sa mi, že príbeh je z pohľadu malého chlapca, pretože svet očami detí je iný a často si vysvetlia veci inak a neraz i vidia veci, ktoré dospelý prehliadajú…takže už len kvôli tomuto faktu, pohľad malého chlapca, ma zaujal natoľko, že kniha sa zaraďuje medzi knihy, ktoré si raz prečítam. A čo sa týka toho tipu, tak s tématikou 1.sv. vojny je Vojnový kôň od Morpurga (ale film sa mi páčil viac) skvelá voľba, to mi pripomína, že si musím dať re-reading. Potom je tu Chlapec na drevenej debničke od Leona, síce som ju ešte nečítala, ale mám to v úmysle 🙂 A posledný tip je Vykúpená láska od Francine Riversovej…nejedná sa o vojnový román, ale je to kniha môjmu srdcu najbližšia, ktorú každému odporúčam 😀
  2. Tak mňa najviac z knižiek zaujala Eowyn Iveyová – Dcéra snehu…tá by ma veru potešila 🙂
  3. #LetníKnižníHOP
  Ďakujem za krásnu súťaž a som veľmi rada, že som mohla spoznať tvoj blog…prajem príjemné leto 😀

 • Reply “Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?” | Orvokki's blog 5.6.2016 at 09:23

  […] napísať dôveryhodne s uveriteľnými charaktermi. Po knihách Chlapec v pásikavom pyžame a Zostaň, kde si, a potom odíď vychádza v slovenskom preklade ďalšia, trúfam si povedať, že ešte o niečo lepšia, než […]

 • Reply Kdysi… | Orvokki's blog 23.10.2016 at 10:03

  […] vojnu a holokaust je veľa. Naviac veľa z nich je výborných a majú čo povedať aj dospelým. Zostaň, kde si, a potom odíď, Spočítej hvězdy, Medzi odtieňmi sivej, Jsou světla, která nevidíme alebo Chlapec na […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.