Adamkova knižnica O knihách

Zmrzlinárstvo a odvaha Francesca Tirelliho

2.12.2019

Francesco Tirelli mal tak veľmi rád zmrzlinu u svojho strýčka Carla, že keď dospel a presťahoval sa do Budapešti, otvoril si zmrzlinárstvo. Aj keď ho mnohí od toho odhovárali, pretože v tých časoch ľudia chodili do lahôdkárstva, na palacinky, trdelníky, plnené knedlíčky, ale nie na zmrzlinu. Francesco sa ale nenechal odradiť, zmrzlinárstvo otvoril a chodili k nemu aj tí, ktorí tvrdili, že si ju nikdo nekúpi. A chodili za ním aj deti. Napríklad Peter, ktorý našiel každý deň dôvod prejsť okolo zmrzlinárstva Francesca Tirelliho. Ako roky ubiehali, mesto sa zmenilo a ľudia boli čoraz menej radostní. Vládol strach, pretože nastala vojna. Francesco zmrzlinárstvo zatvoril a síce sa tiež bál, no vedel, že je celkom v bezpečí. Bol totiž Talian. Naopak Petrova rodina sa bála veľmi, pretože boli Židia a pre Židov to boli najťažšie časy.

Francesco Tirelli sa rozhodol využiť zatvoreného zmrlinárstva a rodiny ako bola tá Petrova v ňom schovával. Nosil im jedlo, vodu a zachránil ich tak pred neistým osudom. Keď vojna skončila, mohol svoje zmrlinárstvo opäť otvoriť a tešiť sa z toho, koľko životov zachránil. To je totiž viac, než všetky kopčeky zmrzliny na svete. Malý Peter vyrástol, presťahoval sa do Izraela, vyštudoval a mal veľkú rodinu. Autorka knihy Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství Tamar Meirová si zobrala jeho syna.

Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství je citlivá knižka pre predškolákov a malých školákov, ktorá sa síce odohráva aj počas vojny, no viac než o hrôzach vojny je o ochote, obetavosti a priateľstve jednotlivca. Je veľmi jednoduchá, príbeh je určený naozaj malým čitateľom. Vyznieva pozitívne a celý dej sprevádzajú krásne celostránkové ilustrácie Jael Albertovej.

Štyri veci, ktoré ma okamžite zaujali sú.

  • Je inšpirovaná skutočným príbehom.
  • Farebné ladenie, ktoré vystihuje dobu. Veselé farby v bezstarostých rokoch pred vojnou, sivé keď vojna prebiehala až tmavé keď sa židia ukrývali a opäť veselé povojnové.
  • Príbeh o vojne pre vekovú skupinu približne od piatoch rokov. Pretože mi príde dôležité s nimi hovoriť aj o tejto udalosti našej histórie, ale s ohľadom na ich vek ešte nie je možné (a asi ani rozumné) zachádzať do detailov. Čo ale deti v takom veku už chápu je priateľstvo, empatia či ochota pomáhať. Sú im prirodzené. A presne o tom knižka je.
  • A samozrejme je aj o zmrline.

Celkovo sa mi ale páči vyznenie knižky a som rada, že som našla nejakú pre predškolákov, ktorá trochu načrtne aj tieto ťažšie témy. Poznám nejaké knižky pre starších školákov, samozrejme veľa pre teenagerov, ale i deti, ktoré ešte nezačali chodiť do školy vedia mať veľa zvedavých otázok. Takže o dva roky ju budem čítať i spoločne s Adamkom.

Na konci knižky je doslov, ktorá čitateľom prezradí skutočný osud Francesca a Petra. Knihu do češtiny preložila Lenka Bukovská a vydalo ju nakladateľstvo Práh. V slovenčine nevyšla.

Ďakujem nakladateľstvu Práh za knižku na recenziu i do súťaže, ktorá prebehla na mojom Instagrame.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.