humor O knihách

Žiť ďalší sol

3.3.2015

Andy Weir Martan

Autor: Andy Weir
Názov: Marťan
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Ikar
Počet strán: 408
Orig. názov: The Martian
Preklad: Patrick Frank

. . .

Je možné, aby vás bavila kniha plná technických detailov? Je! Andy Weir to dokázal a napísal neskutočnú prvotinu pohybujúcu sa na hranici sci-fi, komédie, drámy, príručky na prežitie a manuálu na zostavenie vesmírneho príbytku.

Život je pozoruhodne húževnatý. Nechce sa im zomrieť o nič viac ako mne.

Tretia misia programu Ares vyzerala nádejné. Ďalší ľudia na Marse. Lenže na SOL 6 sa to pokašľalo. Piesočná búrka o sile 175 km/h znamenala jediné, misia sa musí ukončiť. Členovia posádky postupovali, ako boli naučení. Prešli do habu a odtiaľ k odletovému modulu. Iba Mark také šťastie nemal a anténa, ktorú strhol vietor, zobrala i jeho. Na záchranu veľa času nebolo a posádka po krátkom pátraní musela Mars predčasne opustiť. Hlúpa zhoda náhod spôsobila, že Mark Watney takmer zomrel. Ešte hlúpejšia, že prežil. Lenže posádka i modul boli už dávno preč. On ostal sám. Na Marse. Bez možnosti komunikovať so Zemou. A nezáchráni ho ani misia Ares 4, pretože dovtedy sa mu minú všetky zásoby.

Na Marťana som nečítala jedinú negatívnu recenziu. Boj biológa Watneyho o prežitie na nehostinnej planéte síce na prvý pohľad pôsobí ako napínavá sci-fi dráma, pravdou však je, že je to vlastne ohromne zábavná kniha. Vypísať vtipné monológy, scény či myšlienky hlavného hrdinu by znamenalo prepísať polovicu knihy. Andy Weir okrem toho dokázal zaradiť do deja kvantum technických detailov, a pritom to čitateľa stále baví čítať. Celý čas je to napínavé, pozitívne okamihy striedajú tie negatívne, za každým úspechom číha nejaká pohroma, dni sa vlečú, mesiace ubiehajú a Mark je stále sám na Marse. Aspoňže na USB klúči komandérky Lewisovej objavil seriály zo 70. rokov a disko hudbu.

„Ostal tam trčať. Myslí si, že je celkom sám – že to s ním všetci vzdali. Aký dopad to môže mať na ľudskú psychiku?“
Obrátil sa naspäť k Venkatovi. „Ktovie, na čo práve myslí.“

Marťanský denník: SOL 61
Ako môže Akvaman ovládať veľryby? Sú predsa cicavce! Nedáva to zmysel.

5/5

Takže si pustite ústrednú melódiu Marka Watneyho a začítajte sa do jednej z najlepších kníh.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Aly 8.7.2015 at 22:40

    Táto kniha ma zaujala od prvého okamihu, ako som si prečítala o čom je. Mám rada také dobrodružné knihy. 🙂 Už len nájsť si na ňu čas…
    V prípade výhry by som chcela knihu Dcéra snehu. 🙂 #LetníKnižníHOP

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.