Kardiológ David Říha má všetko, čo si môže želať. Skvelú manželku Alicu a dcéru Kačenku, zmysluplnú prácu, úspešnú kariéru a svoj saxofón. Alternatívnej klinike, ktorú založil sa darí, pacienti sú spokojní a Říhu práca baví i napĺňa. Bohužiaľ žije v krajine, kde sa úspech neodpúšťa a tak sa stane terčom anonymných vyhrážok. V okamihu kedy je ohrozený nielen on sám, ale i jeho najbližší, kliniku opúšťa a s rodinou sa sťahuje do Kanady. Píše sa rok 1998 a presne tam začína úprimný a neveselý príbeh Davida Říhu o odhodlaní postaviť sa opäť na nohy a priblížiť sa k životnému štandardu, aký viedol pred odchodom z rodnej krajiny.
Nový začiatok v novej krajine je pre všetkých náročný. Jeho lekársky diplom a atestáciu mu v Kanade neuznajú a musí sa znovu učiť na skúšky. Angličtinu neovláda na dostatočnej úrovni a bývanie u pani Jamesovej tiež nie je ideálne. Aby s manželkou ušetrili čo najviac na získanie pôžičky na dom, berie i dve práce naraz a sám žije prakticky ako bezdomovec. Dolár po doláre, krôčik po krôčiku sa posúva k vysnívanému cieľu, ktorý je však stále v nedohľadne. To čo spočiatku vyzeralo na pár mesiacov sa naťahuje na roky. Ale on stále nestráca energiu.
Říha zažíva veľa situácii, ktoré by s ním asi nikto nemenili. Či už ide o prespávanie v skladisku a sanitke, neúspech na skúške alebo odlúčenie od rodiny kvôli dvom prácam. Po celý čas som mu držala palce. Vždy keď mu osud do cesty prihodí ďalšiu prekážku, keď niečo opäť nevyšlo, vďaka optimizmu a nádeji ktoré našťastie nestráca som dúfala a podvedome tušila, že to nemôže dopadnúť zle. Nezaslúžil si odchod z rodnej krajiny a nespravodlivý je aj boj o znovuzískanie lekárskej licencie a zakúpenie vlastného domu pre rodinu.
Obdivovala som ho pre trpezlivosť a silu s akou sa so všetkými problémami a prekážkami vyrovnal. Z času na čas sa v knihe objavila dejová línia odohrávajúca sa o niekoľko rokov neskôr. Spočiatku mi dávala akúsi nápovedu, ako sa dej vyvinie, no v konečnom dôsledku ma v tom dobrom slova zmysle pekne prekvapila.
Všetko čo hlavný hrdina a jeho najbližšia rodina v knihe prežívali som autorovi verila. Ani som si nemusela prečítať jeho životopis a tušila som, že ide o príbeh inšpirovaný skutočným životom. A skutočne, Zdeněk Hanka, respektíve Zdeněk Šťastný, ako sa vlastným menom volá, pochádza z ČR, študoval medicínu, ako lekár pracoval a neskôr i prednášal. V roku 1999 sa s rodinou odsťahoval do Kanady, kde sa živol ako robotník v továrni, pouličný predavač, navádzač na letisku či šofér školského autobusu. Popritom si stále dopĺňal vzdelanie z oblasti medicíny, vďaka čomu pracoval aj ako zdravotná sestra v domove pre seniorov a neskôr ako laborant a záchranár. Neviem do akej miery ide o autobiografiu a koľko z príbehu je čistá fikcia. Ale viem, že je to príbeh, ktorý sa môže stať viacerým. Súčasne je to príbeh ľudí, ktorí opustili svoje domovy a začali nový život tisícky kilometrov ďaleko.
Kniha ma zaujala už svojou anotáciou. Na jej čítanie som si našla dostatok času, vedela som, že sa mi nebude chcieť ju odložiť. Autor píše vynikajúcim spôsobom a ani sa nenazdáte a tých približne 200 strán je prečítaných. Partituru pro srdce odporúčam každému, kto si rád prečíta životné príbehy, alebo len potrebuje do svojho vlastného života naliať trochu odhodlania či nádeje. Verím, že v tomto kniha svoju úlohu splní.
Knihu Partitura pro srdce vyšla vo vydavateľstve Medzera v roku 2010, v elektronickej podobe je dostupná za príjemných 82 Kč na wknihy.cz (formát pre Kindle), 212 strán, ISBN 978-80-87148-20-4. Za poskytnutie e-knihy veľmi ďakujem Ivane Paštrnákovej.
1 Comment
[…] staršej Hankovej knihe Partitura pro srdce, sa mi táto zdala slabšia. Avšak ak máte radi úprimné príbehy zo života a o ľudoch, za […]