O knihách

Zápisník milovníčky kníh

17.8.2018

Máte knižný denník? Zápisník na prečítané knihy? Čitateľský zošit? Ja nie. Adamko jeden má, aj keď ho nezapisujem poctivo, ale má ho aspoň nachystaný. Ja si svoje knihy značím na Goodreads.

Pritom diáre mám rada a veľmi rada píšem ručne perom. A teraz sa mi vďaka Presco dostal do rúk štýlový Zápisník milovnice knih. Kabelkový formát 13×21 cm, pevný obal, gumička, jemne ružové farby a samolepky. Zapísať si doň môžete 60 kníh.

Ale vezmem to od úvodu. Zápisník si podpíšeme, vyplníme, aká sme čitateľka, zapíšeme knihy, ktoré nám zmenili život, ktoré máme v pláne prečítať, ktoré chceme darovať a aké najkrajšie kníhkupectva chceme navštíviť.

60 dvojstrán na zápis prečítaných kníh obsahuje bežné informácie ako názov knihy a autora, hodnotenie, dĺžku čítania, formát, priestor na myšlienku, dej a vplyv knihy, zdroj knihy a komu by sme ju odporúčali. Medzi týmito stranami sú sem-tam čitateľské tipy. Ako prečítať aspoň jednu knihu týždenne, prečo začať čítať klasiku, ako sa starať o knihy (vedeli ste, že knihu zamorenú hmyzom stačí zabaliť do sáčiku a dať na dva dni do mrazničky?), ako sa naučiť čítať knihy v cudzom jazyku, podľa čoho si usporiadať knižnicu, kam s knihami, ktoré už nechcete alebo kde je najväčšia radosť si čítať.

Nechýbajú ani knižné tipy a zaujímavosti. Napríklad sa dozviete, ktoré knihy zostávajú najčastejšie nedočítané a môžete si k nim dopísať tú vašu. Po čom siahnuť, keď neviete, čo čítať ďalej. Môžete splniť čitateľskú výzvu pre knihomoľku. Spoznáte päť super webov, najlepšie české knihy, ktoré pozná celý svet, 10 skvelých filmov natočených podľa knihy a knihy ocenené Pulitzerovou cenou.

A tiež si na konci môžete zapísať knihy, ktoré ste požičali. To asi budem využívať najviac, lebo moje knihy putujú a ja už občas ani neviem kadiaľ.

Za zápisníkom stoji novinárka Jana LeBlanc a ilustrátorka Martina Pavlová. Možno poznáte ich stránku Papírová láska. Toto nie je ich prvý zápisník, majú ešte zápisníky radosti, pre bežkyne, nastávajúce maminky, cestovateľky a najnovším prírastkom sú knihomoľky. Áno, cielia na ženy. Svedčia o tom farby aj ilustrácie.

Ešte k tým ilustráciám. Je ich máličko a sú len decentné. Alebo skôr chic. Osobne som ich fanúšikom len tak 50:50. Ak sa to nepreháňa, môže byť. A tu sa to nepreháňa. Takže môže byť.

Jedinú výtku mám snáď iba k tejto vete v radách Jak číst a nikdy neprestat?

Čtete vždycky jen jednu knihu, ať máte jednou za čas pocit, že jste něco uzavřeli a můžete začít něco nového. Mít rozečtených pět kníh je demotivující.

Tak to teda nie. To by som nezvládla. Počet rozčítaných kníh býval u mňa dlhobo nad desať a až s príchodom Adamka som akosi neplánovane zredukovala na cca 5-7. A trochu ma to demotivuje a chýba mi ten obrovský výber žánrov. Občas je proste chuť na niečo náročné, občas humor, občas niečo krátke, občas niečo poučné… no skrátka ja potrebujem mať veľa rozčítaných kníh. Či by ma demotivovala iba jedna kniha popravde netuším, pretože také dačo sa nestalo už pekných pár rokov.

K zápisníku sú aj samolepky, ktoré asi dostane Adamko, pretože ja samolepky nemám rada. Ani washi pásky. No ak si diáre, zošitky a zápisníčky zdobíte, tak sú tam a na Fler si dokonca môžete dokúpiť ďalšie.

Tentokrát to bude bez číselného hodnotenia. Ale nebude chýbať odporúčanie. Takže pre koho? No určite pre všetky knihomoľky a milovníčky zapisovania si (čohokoľvek). Zápisnik milovnice knih je decentný a praktický. Kreatívne duše si ho vyzdobia a upravia podľa predstáv, my ostatné máme aspoň inšpiráciu. A naše (ne)obľúbené knihy si vybavíme aj po rokoch.


Za zápisník k recenzii ďakujem vydavateľstvu Presco Group.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Tery 17.8.2018 at 17:20

  No, a já si takovéhle blbůstky nevyrábím, já si vytvořila takový zápisník sama 🙂 Zabralo mi to 3 hodiny ve photoshopu a teď si jen vždy dotisknu pár stránek 🙂

  • Reply Orvokki 17.8.2018 at 19:40

   To je skvelý nápad. Personalizovaný zápisník, ktorý sa môže meniť podľa potreby. Asi sa už konečne naučím s Photoshopom. 😀

 • Reply Tery 17.8.2018 at 17:21

  Pardon, nekupuji, ne nevyrábím 😀 jsem se přepsala 😀

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.