Adamkova knižnica O knihách

Z Knihozeme priplávala Gerda

23.5.2018

Adrián Macho je slovenský ilustrátor, na Instagrame ho môžete sledovať pod prezývkou @seasidespirit a jeho tvorbu pod značkou Mellow. Adriana inšpiruje prímorské prostredie, dokonca by chcel byť správcom majáku. To sa odráža na celej jeho tvorbe, z ktorej dýchajú moria a oceány. A ak máte doma knižku Zvieratká z abecedy od Ivony Ďuričovej, tak aj tú ilustroval Adrián.

Gerda – Príbeh veľryby vyšla najprv v slovenčine a od zajtra bude tiež český preklad. Na Adriánovom facebooku si môžete prečítať, prečo sa rozhodol pre meno Gerda. Slovenskí čitatelia si totiž určite vybavia knihu Gréta o inej veľrybe, ktorá vyšla pred pár mesiacmi.

Gerdu si obľúbite od prvých strán. Je to sympatická veľryba s nádherným tetovaním. Ilustrácie sú v celej knihe jedným slovom WOW. Po dizajnovej stránke je to naozaj skvost a ja som si za týždeň, čo máme Gerdu doma, listovala knihou nespočetkrát.

Príbeh je pre deti od štyroch-piatich rokov. Na rozdiel od Kostík a Franklina, ktorí vychádzajú v rovnaký deň a o ktorých dnes tiež píšem, je Gerdin príbeh dlhší a rozvinutejší. Čo je občas na škodu, na druhej strane, zmestilo sa do nej niekoľko posolstiev, o ktorých sa môžete s deťmi rozprávať.

Čo ma prekvapilo je rozdelenie na kapitoly. Ale je veľmi nenápadne, postrehla som ho až za polovicou.

Hlavnou témou knihy je rodina. Medzitým sa schovávajú aj menšie, ktoré ale malí čitatelia nemusia postrehnúť. I strata rodiny je popísaná iba obrazom a v texte hlavná príčina uvedená nie je. Takže ak bude knihu čítať staršie dieťa bez rodiča, asi bude mať pár otázok. Čo je len a len dobre, pretože sa o nej dá veľa diskutovať.

Môžete sa rozprávať o súrodencoch, rodičoch, rôznych domovoch, večerných zvykoch, love rýb, strate, strachu, hľadaní, pomoci, odvahe, odhodlaní, zaneprázdnenosti, nezáujme, nečakaných priateľstvách, prekonaní prekážok, hviezdach, stretnutiach… S tým všetkých sa Gerda stretne.

No najmä, už len kvôli ilustráciám by kniha nemala v detskej knižnici chýbať. Pretože tie dokážu rozprávať ďalšie príbehy.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Myšiak Julian – Orvokki's blog 12.6.2019 at 06:45

    […] si spomínate, že minulý rok sme si s Adamkom našli tri knižky pre najmenších čitateľov Gerda, příběh velryby, Kostík hledá přátele a Franklinova létající knihovna (už má aj pokračovanie Franklin a […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.