novinky O knihách

Vyšlo v decembri

1.1.2015

Posledný zoznam knižných noviniek z roku 2014 na ktoré mám zálusk. A pravdepodobne aj posledný celkovo. Môj cieľ do nového roka je totiž výrazne obmedziť nakupovanie kníh (keď sa vám doma nazbiera takmer 400 neprečítaných kníh, je načase s tým niečo spraviť, napríklad Rok neprečítaných kníh). Takže preventívne ani nebudem sledovať, čo nové vychádza.

December ale na nové knihy veľmi bohatý nebol, a nakoniec ma zaujali iba tri knihy. Camilla Läckberg je moja obľúbená severská autorka detektívok, takže na novinku som zvedavá. Od Kena Folletta som dostala k Vianociam trilógiu Storočie, tak by som sa rada časom, až prečítam tých 2552 strán, dostala aj k ďalšej jeho knihe. A Kukuřičný město vyzerá tak správne zvláštna kniha.

. . .

Camilla Lackberg - Strazca majakaCamilla Läckberg – Strážca majáka (Slovart, 376 strán, Fyrvaktaren)

Camilla Läckberg je kráľovnou švédskej krimi. Po šiestich úspešných bestselleroch čitateľom ponúka pokračovanie príbehov s hlavným hrdinom policajným inšpektorom Patrikom Hedströmom. Ten sa po dlhej práceneschopnosti vracia do zamestnania. No len čo sa zjaví v kancelárii, poveria ho novým prípadom. Niekto zozadu do hlavy strelil muža v jeho vlastnom byte. Obeť sa volá Mats Sverin a bol to príjemný a v meste obľúbený ekonomický riaditeľ komunálneho úradu. Patrik mapuje jeho život a postupne sa ukazuje, že sa v ňom skrýva veľa tajomstiev a záhad.

Prečo bezhlavo zutekal z bývalého miesta v Göteborgu a zakotvil vo Fjällbacke? A je to naozaj číra náhoda, že sa do Fjällbacky vrátila aj Annie, jeho láska z mladosti? Dlhé roky sa nekontaktovali, no Annie sa odrazu zjavila so synom na Sivom ostrove neďaleko Fjällbacky, ktorý kedysi obývali celé generácie jej rodiny. Ale aj ostrov má svoje tajomstvá. Tunajší obyvatelia ho prezývajú Ostrov prízrakov a hovorí sa, že na ňom prebývajú mŕtvi, lebo chcú čosi rozpovedať živým.

Ken Follett - Muz s podivnou minulostiKen Follett – Muž s podivnou minulostí (Knižní klub, 349 strán, The Man from St. Petersburg)

Londýn, slunné léto roku 1914. Na plese debutantek má být králi a královně představena půvabná Charlotta. Málokdo ze společenské smetánky tuší, jaká mračna se stahují nad starým kontinentem. Do města přijíždí z Moskvy kníže Alex, aby tu jménem cara uzavřel důležitou smlouvu. Na tajné jednání však přichází nezvaný host – tvrdý a nesmlouvavý anarchista Felix s cílem knížete zabít. Odvážný plán však ztroskotává na nečekaném zvratu – v tom nejnevhodnějším okamžiku potkává Felix ženu, kterou kdysi vášnivě miloval… Dobrodružný román světového bestselleristy Kena Folletta je stejně jako jeho nejnovější prózy (Pád titánů, Zima světa) zasazen do klíčového období moderních dějin a hýří napínavými zápletkami, barvitým dějem i dramatickými rozuzleními.

Andrew Smith - Kukuricni mestoAndrew Smith – Kukuřičný město (Host, 300 strán, Grasshopper Jungle)

Sex, skejty, cigára a kudlanky. Výstřední, originálně absurdní příběh o dospívání a konci světa Šestnáctiletý Austin je posedlý zaznamenáváním událostí. Ve svých svérázných zápiscích vypráví, jak on a jeho nejlepší přítel Robby způsobili konec lidstva, když v malém americkém městečku omylem probudili nezastavitelnou armádu. Armádu obřích kudlanek, které zajímají jen dvě věci: jídlo a sex. Jenže kromě tohohle politováníhodného faux pas trápí Austina horší problém. Je zamilovaný do své přítelkyně Shann, ale možná taky do svého kamaráda Robbyho. Hormony blázní a ničemu nepomáhá, když se ukáže, že nakonec bude na Austinovi, aby zachránil svět. Jaké to je, když je vám šestnáct, honí vás geneticky upravení hmyzáci a přitom milujete dva lidi? To jsou dějiny. To je pravda. Přichází konec světa a nikdo o tom nemá ani tušení. Chápete, ne?

Mohlo by sa Vám páčiť

6 komentárov

 • Odpovedať Ľuboš 1.1.2015 na 13:06

  Hmm, najviac ma asi láka Kukuričné mesto, to by som si veľmi rád prečítal 🙂

  • Odpovedať Orvokki 1.1.2015 na 13:12

   Ja som zrovna včera na Kukuřičný město čítala u niekoho recenziu a iba mi to potvrdilo, že Host vydáva skvelé knihy a je asi úplne jedno po ktorej siahnem, sklamaná nebudem 🙂

   • Odpovedať Ľuboš 1.1.2015 na 14:57

    ja som zatiaľ od Hostu nič nečítal , no veľké množstvo ich kníh ma zaujíma – hlavne detektívky :3

    • Odpovedať Orvokki 1.1.2015 na 19:11

     Tak to musíš tento rok určite napraviť, Host vydáva fantastické knihy. Ja mám od nich asi najviac najobľúbenejších kníh (35 mŕtvých, Achilleova píseň, Čtvrtky v parku, tebou spomínané detektívky, napr. Mons Kallentoft…), a ešte zo Slovartu (detektívky od Tuomainena, Charlieho malé tajomstvá, Kam zmizla Aljaška, Divergencia, Murakami…).

 • Odpovedať Jednorožec Radynka 2.1.2015 na 10:03

  Já bych si strašně moc přála přečíst něco od Kena Folletta. Tak doufám, že se k tomu letos dostanu 😀 A tahle kniha vypadá zajímavě. 🙂

  • Odpovedať Orvokki 2.1.2015 na 11:24

   Ja som na Folletta narazila, pretože mám hrozne rada kapelu Moonspell a spevák Fernando Ribeiro počas nahrávania nového albumu čítal práve tretí diel trilógie Storočie. Takže som doma tak dlho otravovala, že tú sériu chcem, až som ju nakoniec dostala od brata pod stromček. A pustím sa do nej len čo dočítam rozčítané knihy (tých mám asi desať :D).

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.