O knihách young adult

Všetky skvelé miesta v Indiane…

8.3.2016

Vsetky skvele miesta

Autor: Jennifer Niven
Názov: Všetky skvelé miesta
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: YOLI
Počet strán: 344
Orig. názov: All The Bright Places
Preklad: Klára Kruteková

. . .

… a v našich životoch.

On hrá na gitaru, všetci ho majú za čudáka a trpí depresiami. Ona je obľúbená, nevie sa dočkať konca školy a trápi sa nad smrťou svojej sestry. A obaja zrazu stoja na jednej veži, pod sebou šesť poschodí, pripravený skončiť so všetkým. Kto vlastne zachráni koho?

Pokus o ukončenie života skokom z veže spojí život Fincha a Violet. V škole sa hovorí o tom, ako odvážna Violet zachránila toho divného Fincha. Ale pravdu poznajú iba oni dvaja. Hoci sa Violet novému priateľstvu spočiatku bráni, spoločný projekt ju presvedčí, aby Fincha pustila do svojho života viac. Vydajú sa na cestu, kde spoznajú všetky skvelé miesta Indiany, ale i vlastných životov. Spoločne sú stále o krok bližšie k šťastiu i oslobodeniu sa od nálepok okolia. Lenže stačí naozaj tak málo od toho, aby jedného dňa predsa len nespravili ten skok do prázdna?

Je dnešok vhodným dňom na smrť?
To sa pýtam sám seba, keď ráno vstanem. Na tretej hodine, keď sa snažím udržať oči otvorené, zatiaľ čo si pán Schroeder dookola niečo mrmle. Pri večeri, keď podávam ďalej misu so zelenými fazuľkami. V noci, keď nespím, lebo nad tým neustále premýšľam.
Je dnešok ten správny deň?
A ak nie dnešok… tak ktorý deň?

Pustiť sa do témy samovraždy mladých je odvážne na jednej strane, obdivuhodné na druhej. Autorka v závere knihy úprimne hovorí o skúsenosti, ktorá ju doviedla až k myšlienke a napísaniu tejto knihy. Iba to by ale na dobrú knihu nestačilo. Jennifer Nivenovej našťastie nechýba dar písať príjemne a pútavo. Spojením jej talentu, zaujímavej témy a nápadu, ako sa s ňou vysporiadať vznikla dôležitá kniha pre mládež.

Nebudem ale tvrdiť, že vám kniha zmení pohľad na život, ako v nej nájdete desiatky inšpiratívnych citátov a bude mať pozitívny dopad na to, ako žijete. To nie, ale myslím, že to ani nie je jej cieľom. Je to smutný príbeh, pretože čo už je len veselé na tom, keď sa mladí človek rozhodne ukončiť svoj život. Bez ohľadu na to, či to nakoniec spraví, alebo nie.

Ale myslím si, že sú témy, o ktorých by sa malo rozprávať, písať aj čítať stále. A toto je jedna z nich.

Druhá polovica knihy je silnejšia. Violet a Finch sa poznajú stále lepšie, je medzi nimi krásny vzťah, poznáme i prostredie v ktorom vyrastali a žijú. Zoznámili sme sa s ich kamarátmi, nazreli do ich školy a objavili niektoré skvelé miesta v Indiane. Už ste si ich skrátka obľúbili. To, čo sa deje ku koncu knihy sa vám nepáči a chceli by ste, aby to všetko bolo jednoduchšie a krajšie.

Všetky skvelé miesta je dobre napísaný román pre mladých, ale osloví aj starších. Má slabšie miesta, má predvídateľné okamihy, najmä ak ste fanúšik Johna Greena, uhádnete prakticky všetko. Je to dosť veľká kopírka iných žánrových kníh, takže keď narazíte na Okej? Okej., možno dostanete chuť knihu zavrieť a už nikdy neotvoriť.

Aj napriek tomu ale stojí za prečítanie. Možno nie dnes ani zajtra, ale jedného dňa, keď na ňu narazíte, určite ju nenechajte bez povšimnutia.

4/5

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Myanmar 9.3.2016 at 12:05

  Hodně mě zajímá to téma, takže si knihu nejspíš přečtu, na druhé straně od ní až tolik nečekám. Poslední dobou mám trochu dojem že většina YA knih o závažných problémech dospívajících je tak trochu na jedno brdo. Hlavní charaktery nejsou nijak zvlášť uvěřitelné a hlavně celá ta situace bývá nepřirozeně estetická (nevím, jak jinak to vyjádřit, ale uírání a utrpení zkrátka v těch knihách vypadá tak nějak důstojne a poeticky, přitom to tak prostě není).

  Moc pěkná recenze, myslím, že si umím představit, co od knihy mohu čekat 🙂 Děkuju!

  • Reply Orvokki 10.3.2016 at 14:15

   Teraz som si ešte spomenula na jednu dobrú knihu na túto tému, aj keď je určená skôr deťom – Proč? 13x proto. Možno si ju čítala.
   Súhlasím, že tie YA knihy sú si navzájom neskutočne podobné, ale niekedy sa nájde autor, ktorý dokáže vybočiť a napísať aj ohranú tému zaujímavo, až mám pocit, že čítam niečo originálne. No takých je málo.

   No presne si vystihla to neprirodzené estetické umieranie alebo trápenie sa s nejakou chorobou. Je to presný opak od krimi, ktoré rada čítam. Napríklad teraz mám rozčítanú knihu Jerúldelger no a tam je to všetko úprimné, drsné, realistické… Je to pre dospelých, to áno, ale prečo mládeži tiež nepovedať, alebo aspoň nenaznačiť, že občas je to fakt hnusné.

 • Reply Ivana 13.3.2016 at 20:36

  Tahle knížka mi přišla jako jedna z těch zdařilejších YA 🙂 I když je o smutném tématu, má moc příjemnou atmosféru a postavy jsou sympatické. Trochu vybočuje z řady a všeho je v ní tak akorát.

  • Reply Orvokki 14.3.2016 at 08:40

   Ja som predtým čítala z YA kníh čítala Listy do neba a to bolo veľmi slabé. Takže spočiatku som mala obavy, či aj Všetky skvelé miesta nedopadnú podobne, ale našťastie nie. Naozaj ide o podarenejšiu knihu a najmä postavy sú sympatickejšie, presne ako píšeš 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.