O knihách populárne náučné

Vše, co potřebujete vědět o těhotenství a porodu. Péče o novorozence a kojence

19.10.2016

velka-ceska-kniha-o-matce-a-diteti

Autor: MUDr. Taťána Hanáková a kol.
Názov: Velká česká kniha o matce a dítěti
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: CPress
Počet strán: 256

. . .

Po jednoduchej príučke a potvrdenom tehotenskom teste nastal čas na serióznejšiu literatúru. Z množstva odbornejších publikácií a encyklopédií o matke a dieťati som si nakoniec vybrala tú s názvom Velká česká kniha o matce a dítěti. Opäť zohrávali úlohu české reálie, skutočnosť, že na knihe pracovali lekári a samozrejme aj dobré recenzie.

Knihe by som vytkla iba tri veci. Prvou boli drobné pravopisné chyby, myslím, že ešte jedno redakčné čítanie by im predišlo. Druhou boli odporúčané homeopatika, ale to je skôr môj osobný pohľad. Mám voči nim skôr nepriateľský postoj, nevidím ich moc užitočné a v určitých situáciách mi prídu nebezpečné. Jedna vec je, keď si homeopatika vezme niekto s obyčajnou nádchou, ale sú chvíle, kedy verím viac vede. Na konci mi trochu kazili dojem aj reklamy na veci pre deti. Chápem, že knižka by si na seba zarobiť mala a že zrovna takýto formát nie je úplne najlacnejší, no nemyslím si, že reklama cez celú stranu na umelé detské výživy do takejto knihy patrí. Uprostred textu. Keď už, tak skôr na koniec.

Až na tieto tri veci som bola veľmi spokojná a zodpovedala mnohé moje otázky. Napríklad taký pôrod je pre laika celkom desivá predstava a netvrdím, že teraz z neho už obavy nemám, no aspoň už viem, čo ma tam čaká, ako to prebieha, aké sú fázy, aké sú možnosti a tak ďalej.

Okrem prívetivého spracovania, ktoré v odborných publikáciach pre laickú verejnosť, očakávam akosi viac, chválim pútavé čítanie i fotografie. Aj keď zrovna fotografie pôrodu som možno ešte vidieť nemusela. Ani na túto knihu som nepotrebovala veľa času, keď som sa raz začítala, nechcelo sa mi ju odložiť. Takže pár večerov v dobe, kedy ma ešte netrápila únava a nevoľnosti v takej miere, ako pár dní na to a bolo prečítané. Veľká časť je venovaná aj kojeniu, čo si ale dôkladnejšie naštudujem až neskôr. S takým predstihom mi to prišlo ešte zbytočné.

3,8/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.