Autor: Stanislav Češka
Názov: Případ kněze z Bojné – Zločiny na Velké Moravě
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Moba
Počet strán: 280
. . .
Detektívka z obdobia Veľkej Moravy? Odohrávajúca sa v oblasti, neďaleko ktorej som vyrastala? To ma zaujalo.
Príbeh začína v roku 871 vo Veligrade. Dvaja nerozlučný priatelia Slavomír a Erik práve preberajú problémy s Frankami, ktorí prinášajú viac škody, ako úžitku. A bohužiaľ nie všetci sú za to, aby sa vrátili tam, odkiaľ prišli. Našli si veľa sympatizantov aj medzi Slovanmi.
Ich lúpežné nájazdy trápia aj obyvateľov z okolitých krajov a práve v čase, kedy Slavomír s Erikom preberajú možnosť postavenia sa Frankom, prichádza na Veligrad Milota, veliteľ posádky bojnianskych Valoch. Dvojici kamarátov padne vhod, že na Nitravsko nemusia posielať poslov, avšak Mirotova správa o smrti jeho pána ich právom šokuje. A keďže za jeho smrťou je plánovaná vražda, odchádzajú spolu s Mirotom do Bojnej vyšetriť, čo sa vlastne stalo. Vtedy ešte netušili, že neostane iba pri jednej obeti.
„Takže teď po mně chceš, abych jel s tebou na Bojnou a vyšetril Kosorovu vraždu,“ napolo prohlásil a napolo se zeptal Slavomír.
Mirota se omluvným tónem řekl: „Když dovolíš, Slavomíre, nejen to. Kosora zároveň do Bojné zve župany z dalších neobsazených hradišť v naší části Moravského království. Rád by se se všemi poradil o tom, jak se vyspořádat s Franky. Můj pán předpokláda, podle toho, jak tě zná, že podobnými myšlenkami se nejspíš zaobíraš také. Tak si říka, že bychom ve vaší i naší části královtsví mohli boj proti Frankům vést po společné domluvě.“
Případ kněze z Bojné je historická detektívka. Autor ich v sérii Zločiny na Velké Moravě napísal už sedem a na svojom konte má aj mnoho ďalších kníh. Mne však bolo jeho meno až donedávna neznáme. Na tejto knihe ma zaujala Bojná, dedina neďaleko miesta, odkiaľ pochádzam. Neviem ako vy, ale ja sa rada dozviem o histórii môjho okolia.
Bez zbytočných očakávaní som sa pomerne vrhla do čítania. Príbeh vyzeral lákavo a spočiatku i pútavo. Hoci nejde o prvú knihu v sérii, nepocítila som, že by som potrebovala poznať, čo sa udialo v predchádzajúcich knihách. Možno by som vedela viac o živote Erika a Slavomíra, ale na samotný dej to vplyv nemalo. Bojovala som s niečim iným.
Nerobia mi problém severské ani fínske mená a názvy oblastí, ale v tých slovanských som bola stratená. Prvú tretinu som nevedela, kto je kto, plietla som si kladné postavy so zápornými a to, že sa dediny volali inak, ako ich poznám ja zo súčastnosti, mi tiež nijako nepomáhalo. Kým väčšinou sa v priebehu päťdesiatich strán zorientujem, tu som si nebola niektorými postavami istá až do samého konca.
Druhý problém som mala so samotným príbehom. To, čo na začiatku vyzeralo zaujímavo a dokonca i pútavo sa postupne naťahovalo, prichádzalo niekoľko náhod, ktoré mi tam akosi nesadli a pristihla som sa, že knihu po pár kapitolách vždy odkladám, pretože ma čítanie už prestáva baviť. A to sú tam kapitoly veľmi krátke.
Na druhej strane, bavila ma tá vtedajšia komunikácia. Autor sa vyhol staroslovienčine, za to som rada, ale predsa len sa vtedajší spôsob trošku snažil priblížiť aspoň tým, ako spolu medzi sebou hovorili poddaný a šľachta, akú úctu prejavovali kniežaťu Slavomírovi i ako rozprávali cirkevní predstavitelia.
Čo sa pánovi Češkovi tiež veľmi podarilo je vykresliť vtedajšie prostredie. Bojnú poznám, prechádzala som cez ňu nejedenkrát, takže mám o nej svoju predstavu postavenú na tom, ako vyzerá dnes. I tak som sa ale dokázala preniesť do roku 871, kedy tam neboli postavané tehlové domy, kostol bol drevený a hradisko obklopené palisádou. Vlastne ma celkom prekvapilo, aká významná Bojná bývala. Nešetril ani vierohodnými opismi toho, ako sa vtedy obliekali a čo sa podávalo na stole.
Takže zhruba od polovici som bola na vážkach. Na jednej strane zaujímavé prostredie, niektoré postavy a udalosti, na druhej strane zdĺhavosť, všednosť a miestami až fádnosť. Rozhodne neľutujem, že som po knihe siahla, stále si myslím, že je dobré z času na čas prečítať aj niečo iné, než obľúbené žánre. Na druhej strane viem, že do ďalšej Češkovej knihy sa už rozhodne nepustím a je možné, že ani historická detektívka ma nebude lákať.
Pre koho áno? Určite pre babičky a starších čitateľov. Myslím, že im to sadne viac, ako mne. Určite pre tých vášnivých čitateľov, čo chodia do knižnice, nikdy neodídu s menej ako desiatimi knihami, chodia tam niekoľkokrát za mesiac a knihovníčka im vždy aspoň pri jednej povie, že túto knihu už čítali pred siedmimi rokmi a či si ju chcú naozaj požičať. No a samozrejme milovníkom historických detektívok.
Pre koho nie? Každému, kto miluje napätie, akciu a sofistikované vyšetrovacie metódy, ktoré pomáhajú dopadnúť vraha súčasným vyšetrovateľom. Vtedy sa mohli spoliehať iba na siedmy zmysel, rozhovory a pozorné oko. Žiadna patológia, testy DNA ani vyšetrovací tím. Je na tom čosi zaujímavé, ale po čase omrzí.
3,5/5
Za knižku ďakujem kníhkupectvu knihcentrum.sk, kde okrem Případ kněze z Bojné nájdete aj ďalšiu bohatú tvorbu Stanislava Češky.
No Comments