O knihách ženské romány

Vitamíny, medúzy a spomienky

13.2.2018

Autor: Rachel Khongová
Názov: Nazdar, vitamíne
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Plus
Počet strán: 200
Orig. názov: Goodbye, Vitamin
Preklad: Jitka Jeníková

. . .

Rozchod so snúbencom, otcovi diagnostikovali Alzheimera a do toho Vianoce. Takto si to tridsiatnička Ruth rozhodne nepredstavovala. Tak nejak začína knižka Nazdar, vitamíne. Podľa anotácie som očakávala zmes dojatia i smiechu v príbehu o starostlivosti o chorého otca.

V prvom rade nie je dej postavený iba na Alzheimerovi. Nazdar, vitamíne je najmä o rodine, to mi prišlo veľmi krásne, pocitovo lepšie, než prvoplánový román o boji otca s chorobou z pohľadu dcéry. Ako rodina to spolu nevzdávajú, podporujú sa, aj keď nie vždy boli ich vzťahy ideálne. Sonda do rodinných vzťahov to je. A zabúdanie a spomínanie.

Ruth sa na jeden rok odsťahuje k rodičom, aby pomohla a bola prítomná. O celom roku píše denník, ktorý sa tiež mení. Ako sa mení Ruth, ako sa mení rodina i ako sa mení otec. Ako sa menia spomienky. Občas to máme v hlave uložené inak, ako ten druhý.

V druhom rade, kniha nie je vtipná. Aspoň nie tak, ako by sa podľa vety: „Humorný i dojemný příběh o lásce, ztrátě a vzpomínkách v těch nejrůznějších podobách.“ mohlo zdať. Nie je ani dojemná. Ani napínavá, tragická, pútavá či strhujúca. Je to len a len dobre napísaná pohodová kniha. Príjemná a realistická.

Na necelých 200 stránách sa vlastne nič zásadné neudeje, pritom je v nej veľmi veľa. Každá rodina to má, nejakú minulosť, trápenia, tajnosti pred deťmi. No nie vždy z toho musí byť krimidráma. Ak vás práve tieto obyčajné príbehy bavia, náhľady do určitého obdobia, úlomky, ktoré prezradia niečo viac… tak vtedy si knžku Nazdar, vitamíne maximálne užijete.

Ja by som jej dokonca kľudne dala nálepku feel-good román, ale to sa asi úplne nehodí. No naozaj bola svojim tempom a rozprávaním hlavnej hrdinky Ruth veľmi dobre naladená, aj keď je vlastne o neveselých témach. Niektorí autori to skrátka vedia. Napísať jednohubku, ktorá vám budú v hlave rezonovať ešte nejaký čas.

4/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Prečítané leto o chorobe – Orvokki's blog 19.8.2018 at 22:48

    […] Celú moju recenziu si prečítajte tu. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.