napätie O knihách

Viktor A. Ingólfsson – Záhada ostrova Flatey

15.5.2011

Na Ketilsey – jednom ostrove v islandskom fjorde je nájdená mŕtvola. Ostala z nej len kostra, ale identifikácia netrvala dlho. Išlo o dlho pohrešovaného odborníka z Kodane, ktorý na Island cestoval pod falošným menom a o jeho ceste nevedel takmer nikto. Ako sa dostal na ostrov je záhadou pre miestnych aj políciu. Spojitosť však vidia so stredovekým rukopisom Flateyjabók a Flateyskou hádankou o ktoré sa profesor zaujímal. Obzvlášť keď v mestečku Flatey príde k druhému záhadnému úmrtiu na motívy rukopisu.

Dej je rozdelený do dvoch línií. Prvá – obsiahlejšia, nás sprevádza životom na Flatey a vyšetrovaním. Druhá je postupné odkrývanie Flateyskej hádanky. Tieto dve dejové línie sa v druhej polovici knihy stretnú, avšak ďalej opäť pokračujú v svojom tradičnom štýle.

Prvá polovica knihy mi prišla slabšia. Ostrov Flatey nemá veľa obyvateľov, takže v postavách sa dalo rýchlo zorientovať, ale rušivo na mňa spočiatku pôsobila druhá dejová línia ktorej význam je objasnený až neskôr.

V druhej polovici sa už vyšetrovanie viac rozbehlo, dej nabral rýchlejší spád. Začala sa odkrývať minulosť kľúčových postáv ktoré mali až priveľa spoločného a náhoda ich zaviala na ostrov „který je zhruba dva kilometry dlouhý a půl kilometru široký„.

Rozuzlenie prvého úmrtia mi pripomenulo koniec filmu „V2 – Jäätynyt enkeli„. Nedorozumenia sa jednoducho občas stávajú 🙂

Záhada ostrova Flatey je islandská detektívka so zaujímavým nápadom odohrávajúca sa od stredy 1. júna do stredy 8. júna v roku 1960.

Moje hodnotenie: 7/10

Ostrov Flatey sa nachádza približne 450 km od Reykjavíku. Flateyjabók je dôležitý stredoveký islandský rukopis zahŕňajúci 255 napísaných a ilustrovaných pergamentových listov.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 13.12.2015 at 09:43

    […] Záhada ostrova Flatey (Flateyjargáta) – CZ, Moba, 2009* […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.