napätie O knihách

Viktor A. Ingólfsson – Před úsvitem

17.6.2011

Ólafur Jónsson sa skoro ráno vybral poľovať na husi tak ako to mával občas vo zvyku. Tento krát sa však obeťou strelenej zbrane stal on.

Vraždu začína vyšetrovať policajt ázijského pôvodu Birkir Li Hinriksson a policajt nie zrovna atletickej postavy Gunnar Maríuson. Ako prvý podozrivý je sedliak Gudjón ktorý býva na danom pozemku aj keď sa mal už vysťahovať.

Lenže na druhý deň sa na inom mieste nájde mŕtvola Fridrika Fridrikssona a tým sa celé vyšetrovanie zmení. Objavujú sa nové súvislosti, vynárajú nové postavy a ich minulosť a vyšetrovatelia musia hľadať nejaké spojitosti medzi nimi aby odhalili vraha skôr ako vystrelí na ďalšiu obeť.

Po Záhada ostrova Flatey som prečítala ďalšiu zaujímavú islandskú detektívku od Viktora A. Ingólfssona. Začiatku knihy nemám čo vyčítať. Pomerne rýchly úvod, pretože sa nestane len jedna vražda v krátkom časovom úseku a pohotové vyšetrovanie. Autor nás zoznamuje aj so životom jednotlivých postáv a tým vysvetľuje ich konanie.

Záver bol z môjho pohľadu trochu slabší, ale knihe to stále neuberá na kvalite. Páchateľ začne policajtom posielať hádanky a pritom chystá ďalšiu „hru o život“. Majú ho celý čas pod nosom, ale nikto netuší že práve on… a hlavne prečo.

Před úsvitem (orig. Afturelding) je nenáročná detektívka z nádhernej krajiny. Nie je to ten typ ktorý vás pripúta do kresla a vy ju nebudete chcieť odložiť, ale číta sa dobre a má zaujímavú zápletku a rozuzlenie. 8/10

Záver knihy sa odohráva v oblasti lávových polí Dimmuborgir. V Islandčine to tiež znamená „temný hrad“. Podľa tohoto názvu sa pomenovala nórska black metalová kapela Dimmu Borgir.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:15

    […] Před úsvitem (Afturelding) – CZ, Moba, 2008* […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.