Neviem ako u vás, ale u nás na každé Vianoce nechýbajú knihy. Veľa kníh. Knihy si dávame celoročne, k narodeninám i len tak. Knihy sú pre nás bežné i výnimočné. Platí to o tých dospeláckych, ale teraz už aj detských. Z Adama sa mi podarilo vychovať riadneho knihomoľa, ktorý knihy vyžaduje, tvári sa, že ich číta a teší sa z každej novej. Jeho knižnica sa krásne rozrastá a neprejde deň aby sme neprečítali aspoň pár kníh.
Keďže sa blížia Vianoce, podelím sa o veľa knižných tipov. Adam má aktuálne tri roky a osem mesiacov, ale niektoré knihy potešia aj batoľatá a iné si napríklad prečítajú začínajúci čitatelia. Práve obrázkové knižky s pár vetami na strane sú ideálne pre predškolákov/najmenších školákov, ktorý ešte len začínajú čítať a veľa textu na stránke pre nich môže byť náročné. Knihy sú v češtine aj v slovenčine nakoľko oba jazyky sú pre Adama prirodzené a vyrastá medzi nimi od narodenia.
Kvak a Čľup. Máme všetky štyri knihy, dve v češtine a dve v slovenčine. Neprejde deň aby sme neprečítali aspoň jeden krátky príbeh. Keby je to na Adamovi, čítame všetky knihy od začiatku do konca.
- Kvak a Čľup sú spolu
- Kvak a Čľup sú kamaráti
- Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc
- Kvak a Žbluňk se bojí rádi
Od amerického autora Arnolda Lobela sme si obľúbili aj Pána Sovu a Prasátko na útěku. Naopak Sedm pohádek pro malé myšky nás nezaujalo vôbec.
Druhou Adamovou extrémne obľúbenou sériou je Dům myšek. Tá obsahuje už sedem kníh, najnovší diel je Přístav. Knihy nemusíte čítať porade. Tie prvé dve tvoria malé príbehy, ktoré na seba nadväzujú len párkrát, tie ostatné sú už vždy jeden konkrétny príbeh rozdelený do viac kapitol. Akurát Pouť sa dá fajn rozdeliť na dve časti, v prvej si Sam a Julie zarábajú na púť a druhá časť je už priamo na púti. Opäť sú to knihy, ktoré čítame takmer každý deň, vždy podľa času a Adamovej únavy pred spánkom vyberieme vhodný počet prečítaných kapitol.
- Dům myšek
- Sam & Julie v divadle
- Dům myšek: Pouť
- Dům myšek: Cirkus
- Dům myšek: Piknik
- Dům myšek: Slavnost
- Dům myšek: Přístav
Ak je u mňa niečo stávka na istotu, sú to knihy z malého brnenského nakladateľstva Host. Pred rokmi som prepadla ich českej i prekladovej beletrii, posledné roky ale oceňujem aj detskú sekciu. Mám pocit, že čo kniha, to klenot. A to pre všetky vekové kategórie. Z tohtoročných noviniek milujeme najmä príbehy Májina zahrada, Jonáš a Nenáš a komiks pre predškolákov Róza a Sam. Staršie deti, obzvlášť ktoré majú mladšieho brata pobaví knižka Nedráždi bráchu bosou nohou. Z náučných kníh pre deti sú krásne Kdo roste v lese a Kdo roste v parku. Pre školákov fascinovaných Egyptom vyberte Egypt pod lupou. Ak váš predškolák začína prejavovať záujem o počítanie, základy matematiky ľavou zadnou ho naučí knižka Jedna dvě v lese. Spojené s prechádzkou do prírody. Svoje si v Hoste nájdu aj fanúšikovia fantasy a young adult kníh. A ako som už spomínala, aj dospelí, ale to by bolo na samostatný článok.
Ak u vás netrváte striktne na „darčeky nosí Ježiško“, siahnite po knižke Milion bilion vánočních skřítků. Ja ju milujem, baví ma spôsob akým sú škriatkovia podaní, prečo ich nevidíme a prečo nosia darčeky rodičia. Napísala ju fínska autorka a odrážajú sa tam severské tradície, čiže preto škriatkovia. Mimochodom Adam sem tam za mnou príde a pošepká mi do ucha „daj dieťaťu darček“. Z kníh preberá veľa vecí, činností, nápadov na hry, imaginárnych kamarátov, slov i fráz, a toto je jedna z nich. Knižka je naozaj kúzelná, ale uznávam, že v tradičných kresťanských rodinách úplne neprejde. Do pozornosti dávam ešte jednu severskú novinku, ktorá je zameraná na polárnu žiaru. Volá sa Jak liška vymalovala oblohu a je plná pôvobných farieb.
Zo zvukových knižiek sú najnajnajobľúbenejšie knižky s Packom. V tom najnovšom diele sa vydáva do Afriky a s Adamom sme si tak vypočuli ako znejú nástroje sanza, tama, djembe, balafon či kora. Celkovo vydáva Axioma krásne a po zvukovej stránke kvalitné hudobné leporelá.
Medzi ďalšie obľúbené a často čítané knihy patria Neuveriteľný príbeh O obrovskej hruške, Horská cesta a V knihovně je lev. Tú prvú raz náhodne vybral z police a odvtedy ju čítame. Má sto strán, tak si ju radšej rozdeľujem na dvakrát. Tá druhá je krásna, milá a poučná. Čítame ju s Adamom na spoločne, pretože už ju dosť pozná a vie ma tak doplňať. Pri tej poslednej Adama nesmierne zaujímalo, či lev pred vstupom do knižnice použil dezinfekciu. Nuž, i deti vnímajú čo sa deje.
Máme jednu veľmi obľúbenú knižku so zimnou témou. Lyžníci z Plískanic. Adam sa v nej dozvedel o skokanoch na lyžiach po čom nasledovalo pozeranie videí najlepších skokanov na YouTube. A tiež odštartovala Adamovu fascináciu vzducholoďami. Na jednej strane je totiž vzducholoď. A to Adama okamžite zaujalo, nasledovali otázky čo to je, prečo to je, pár videí, Hindenburg a teraz o tom každému rozpráva. Ale knižku si stále rád prečíta celú. Len u vzducholodi sa zdržíme najdlhšie.
Keďže Adam sa začal zaujímať o písmenká, rozširujeme aktivity o grafomotoriku a knihy spojené s písmenkami. Sme ešte len na začiatku, takže tipy prídu až o pár mesiacov, keď budeme mať reálne odskúšané aktivity. Jednu knižku ale musím odporúčať už teraz. Volá sa Dážďovky, je slovenská, čiernobiela, krátka a skrz hmat rozvíja jemnú motoriku. Príbeh je o dážďovkách a každá strana obsahuje rôzne skrútené či smerované čiary s jemnými drážkami. Na konci už deti prstom obťahujú reálne písmena. Kto sa zaujíma o Montessori spôsob učenia písmen bude nadšený ešte viac. I tam sa totiž predškoláci zoznamujú s písmenami najprv skrz hmat napríklad na šmirgľovej abecede.
Stále obľúbené sú veľkoformátové leporelá. Keď nedávno končil v školičke, na rozlúčku dostal od lektoriek Veľká knižka Na dobrú noc pre malých rozprávačov. Nielen že je to naše obľúbené vydavateľstvo Ella&Max, ale naviac je to diel, ktorý sme nemali a ani som o ňom nevedela. Odvtedy ju samozrejme listujeme pravidelne. O máličko populárnejšia je uňho ale verzia Veselé nezmysly. Adam totiž dorástol do veku, kedy ich dokáže nájsť, zabaviť sa nich a poukazovať na ne aj v bežnom živote. Respektíve v iných knihách.
Dovolím si sem pridať aj anglickú knižku. Vlastne trilógiu. Ale len preto, lebo je bez textu. Už som ju určite odporúčala, ale keďže ju považujem za mimoriadne vydarenú a naviac pre široké vekové rozpätie, nesmie chýbať ani tu. Ide o trilógiu Journey od Aarona Beckera. Príbeh si rozprávate podľa toho čo vidíte a po pár mesiacoch viete nájsť detaily, ktoré vaše rozprávanie obohatia. A dieťa sa určite rado pridá, prípadne vám niečo ukáže z iného uhľa pohľadu.
Na Mikuláša dostane Adam namiesto hromady sladkostí knižku František z kompostu. Objavila som ju pred pár dňami pri potulkách v kníhkupectve a okamžite sa mi zapáčila. Na Martinus.sk je dokonca vo výbere najlepších kníh tohto roka.
Čoskoro sa tiež môže tešiť na tri ďalšie knihy ktoré si trúfam odporúčať už teraz. Prvá je novinka od skvelej albatrosáckej redaktorky Lucie. Jej syn miluje traktory a ona mu spoločne s ilustrátorom Martinom Sodomkom vytvorila knižku Traktory. Našťastie si ju nenechala len pre seba. Ja dúfam, že vytvorí aj knihu o vzducholodiach. Druhou knihou, ktorú má objednanú, je Spomaľ a pozoruj, 50 príbehov plných pokoja v uponáhľanom svete. Adam je zvedavé dieťa, ktoré rado pozoruje a ešte radšej sa pýta, tak si to musím uľahčovať knihami. No a poslednou knihou sú Džbány, košíky, medovníky. Na Slovensku viac nie sme ako sme, no chcem aby poznal naše remeslá. Vlastne i ja sa o nich chcem viac dozvedieť. Preto som rada, že takáto knižka pre deti vyšla. Obsahuje 14 ľudových remesiel: kožušníctvo, korytárstvo, gubárstvo, šúpoliasrtvo, háčkovanie, debnárstvo, papučiarstvo, výšivky, modrotlač, drotárstvo, hrnčiarstvo, košikárstvo a medovnikárstvo.
1 Comment
[…] Knižné tipy pre deti ranného predškolského veku som spísala v minulom príspevku Vianočné knižné tipy pre malých predškolákov. […]