O knihách young adult

Veronica Roth – Divergencia

15.12.2012

Divergencia Chicago a dystopická spoločnosť rozdelená do piatich frakcií – Harmónia, Otvorenosť, Informovanosť, Neohrozenosť a Sebazaprenie. Každá z nich predstavuje jednu cnosť a jej členovia žijú podľa zásad tej frakcie, ktorú si v šestnástich rokoch vybrali. Beatrice Priorová práve pred takýmto rozhodnutím stojí. Musí si vybrať, či ostane so svojou rodinou, alebo dá prednosť inej frakcii. Pomôcť s výberom jej má test predpokladov, lenže na ňom sa dozvie, že je Divergentná. A o tom sa nahlas nehovorí.

Beatrice sa na prekvapenie seba i ostatných rozhodne pre Neohrozenosť. A hoci to pokladala za dosť ťažkú skúšku vo svojom živote, to najťažšie má ešte len pred sebou. S novým menom Tris prechádza náročným výcvikom, zisťuje nečakané informácie o svojich blízkych, prekonáva samu seba a na pozadí toho sa na prvý pohľad dokonalá Spoločnosť mení. Bohužiaľ k lepšiemu to nebude.

Premena šedej myšky Beatrice na odvážnu Tris prebieha celkom rýchlo, ale inak to v Neohrozenosti ani nejde. Postúpia len tí najlepší a život na okraji Spoločnosti, bez vzťahu k žiadnej frakcii je horší ako smrť. To si hlavná hrdinka uvedomuje a rovnako tak aj ďalšie postavy. Súťaživosť, nenávisť, agresia, ale aj priateľstvo a láska.

A práve za to posledné menované musím autorku pochváliť, pretože ten vzťah rozvíjala pomaly, nenásilne a prirodzene. Dystopia, young adult a tak trochu sci-fi. Asi tak by som ju zaradila. Neviem či by ma tak bavila o desať rokov, ale teraz som z nej nadšená. Naviac má príbeh ten správný koniec. Na jednej strane otvorený, takže objednávam aj pokračovanie, na druhej strane aspoň niektoré otázky boli zodpovedané a ukončené. A nechýba obálka, ktorú je radosť vystavovať v knižnici.

Kniha je napísaná veľmi pútavo a je to presne ten typ, ktorý chcete čítať bez prestávky. Dystopických románov je v súčasnosti na trhu veľa a myslím že Divergenciu by nemal žiaden fanúšik tohoto žánru vynechať. A u mňa má ešte symbolický význam, pretože ide o v poradí 100. knihu, ktorú som v tomto roku prečítala.

Divergencia je prvý diel z rovnomennej trilógie. Pokračovanie Rezistencia je už na knižných pultoch a záverečný diel má vyjsť v angličtine budúci rok. Vzhľadom na veľký úspech tejto série v našich končinách, dúfam, že na preklad nebudeme musieť dlho čakať.

Autorka Veronica Roth je pomerne mladá spisovateľka (nar. 1988) a Divergencia je jej debut. Veľmi dobrý debut. Knižka sa právom umiestnila na prvom mieste v rebríčku Best Books of 2011 na Goodreads a dostala sa aj do ďalších rebríčkov. Plánované filmové spracovanie má mať premiéru v roku 2014. Popravde, na to sa veľmi teším. Réžiu má pod palcom Neil Burger a Beatrice by mala hrať Shailene Woodley.

P.S. Čítala som aj prvý diel Hier o život, ale ani raz ma nenapadlo tieto dve knihy porovnávať.

Divergenciu (orig. Divergent) zakúpite na stránkach internetového kníhkupectva abcknihy.sk, ktorému zároveň za túto skvelú knihu ďakujem. Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart, 2012, 392 strán, preložila Elena Guričanová, ISBN: 978-80-556030-0-1.

A na záver ešte lákadlo na 2. diel

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Mizuru Kia 29.12.2012 at 21:54

  Krasna recenze..Sta kniha tento rok.? tyyjo..docela zavidiim.. jinak ja uz jednicku cetla..dvojka mi tu strasi uz asi mesic v knihovne a porad s enemuzu dokopat k tomu abych si ji precetla..:D ..desnyy..:D na to jak je prej dobra..:D .. Normalne jsem si nikdy neuvedomila jak je veronika mlada..24 let je supr vek..a docela drsny v tomhle veku vydat takovej bestceler..

  • Reply Orvokki 30.12.2012 at 00:46

   Druhý diel mám objednaný, ale keďže medzi sviatkami by sa ani mne robiť nechcelo, nedivím sa, že ho zatiaľ neodoslali :D. Alebo možno dobre že aj, skúšky sa samé nenapíšu. Ten vek autorky ma tiež prekvapil, ja sama som ročník 1989. Inak tento rok som išla cielene za tým, že tých 100 kníh prekonám. Našťastie som mala prvý polrok a v lete dosť času. Teraz je to už ťažšie, takže ďalšie roky to bude podstatne menej.

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | december | Orvokki's blog 31.12.2012 at 11:03

  […] V poradí 100. kniha, ktorú som v tomto roku prečítala. Recenziu si môžete prečítať tu. […]

 • Reply Jedno rozhodnutie ťa (ne)môže zničiť | Orvokki's blog 19.1.2015 at 09:11

  […] nadväzuje tam, kde skončila Divergencia. Skupina ľudí okolo Tris a Tobiasa nájdu dočasné útočiste v Harmónií, ale s ich […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.