O knihách young adult

Veronica Rossi – Pod vražednou oblohou

7.7.2013

Veronica Rossi - Pod vražednou oblohouSedemnásťročná Aria žije v meste Blaženosť, chránenom pred nebezpečenstvom vonku. Éterové búrky zmenili svet na nepoznanie a väčšina ľudí nedokáže žiť inde, ako v umelo vytvorenom a viac menej virtuálnom svete pod hrubými múrmi.

Incident v jednej poškodenej kupole, kde syn vysokopostaveného konzula Ariu napadol, ju o toto bezpečie pripravil. Aby nemohla svedčiť a povedať pravdu, vyhnali ju do Továrne na smrť. Aria sa tak ocitla sama uprostred ničoho iba v lekárenskom skafandri. Vedela, že to čo vyčíňa na oblohe ju skôr či neskôr zabije. Pokiaľ to skôr nespravia choroby, ktorých sa od začiatku tak moc bála. Nikdy by si nepomyslela, že prežije vďaka divochom a ľudom, ktorými mešťania pohŕdajú.

Stretnutie so Sokolom nezačína moc priateľsky. Ona obviňuje jeho, on ju. Ich životy a svety sú rozdielne a spočiatku sa nesnažia o vzájomné pochopenie. Lenže ak chce Aria zistiť, čo sa stalo s jej matkou Luminou, ak chce Soky ešte niekedy vidieť svojho synovca Pazúrika, no najmä ak chcú obaja v divočine plnej vlkov, kanibalov či éterových búrok prežiť, musia začať spolupracovať.

„Miznú niekedy tie mraky?“ vyzvedala ďalej.
„Celkom? Nie.“
„A čo éter? Nezmizne aspoň na chvíľu?“
„Nikdy, krtica. Éter nikdy nezmizne.“
Pozrela sa naňho. „Spálený svet pod vražednou oblohou.“

Post-apokalyptická trilógia Under the Never Sky je debutom autorky žijúcej v Kalifornii. Napísala príbeh o zničenom svete, prežití pod vyčíňajúcim živlom, láske dvoch mladých ľudí a hľadaní Modrej tíšiny, pravdepodobne poslednom mieste v ktorom majú nádej na prežitie. Námet možno nie úplne originálny, ale rozhodne výborne spracovaný.

Aria žila 17 rokov v prakticky dystopickej spoločnosti. Pár tisíc obyvateľov žijúcich v malom uzavretom priestore hľadalo únik od reality v dokonalom virtuálnom svete, ktorý ovládali cez multioko pripevnené k ich tvári. Geneticky upravené bolo všetko, od jedla až po nich samotných. Aj Ariina matka s genetikou pracuje a kvôli tajnej misii je vyslaná do iného mesta. Medzitým sa však Aria s partiou kamarátov vláme do poškodenej kupoly Agro 6. Udalosti, ktoré sa tam odohrajú vedú k jej vyhosteniu z mesta.

Už v Agro 6 jej záhadný divoch zachránil život, no keď ho stretne teraz, uprostred nehostinnej púšte, vďačnosť necíti. Ani Sokol nie je rád že ju vidí, obviňuje jej ľud z únosu synovca Pazúrika. Lenže keď s niekým strávite týždne a bojujete o prežitie, nenávisť voči sebe je to posledné, čo potrebujete. Vzájomné priateľstvo spočiatku oddaľuje aj skutočnosť, že Soky má mimoriadne vyvinutý čuch a cíti nálady aj emócie. Na druhej strane, Aria zažíva zmeny svojho tela, aké boli v Blaženosti umelo potlačené.

Popravde už som ani nečakala, že ma nejaká young adult kniha ešte tak moc zaujme, ale Pod vražednou oblohou som hltala od prvej až po poslednú stránku. Dystopický svet autorka vykreslila veľmi zaujímavo. Od začiatku síce bolo jasné, kam vzťah Sokola a Arie napreduje, ale to nijak neubralo na pútavosti.

Začiatok nebol nijak nudne naťahovaný, situácie posúvajúce dej aj napätie pribúdali pekne postupne, hlavný hrdinovia sa nesprávali hlúpo, ani raz som nemala chuť preskočiť pár strán, nechýbala akcia, tajomstvá a nečakané momenty. V rámci oddychovej literatúry ma kniha nadmieru prekvapila. Pridajte k tomu spôsob, akým je napísaná, pútavo a bez zbytočných opisov, a jednoducho sa nedá ju neodporúčať. No a pre fanúšikov young-adult a dystopie je to bezpochyby must read.

Knihu Pod vražednou oblohou (orig. Under the Never Sky) vydalo vydavateľstvo Ikar, 2012, 296 strán, preklad Patrick Frank. ISBN 978-80-551-2741-5. Pokračovanie s názvom Putovanie večnou nocou (Through the Ever Night) vychádza už o dva dni.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Knižný bazár | Orvokki's blog 26.2.2016 at 14:42

    […] Rossiová – Pod vražednou oblohou | v […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.