O knihách populárne náučné

Veľmi dobrá kniha o zdraví

13.8.2018

Autor: Margit Slimáková
Názov: Velmi osobní kniha o zdraví
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: BizBooks
Počet strán: 336

V záplave kníh o zdraví je na mieste otázka, či potrebujeme ďalšiu. A priznám sa, že ten prvotný boom okolo knihy dietoložky, bloggerky a propagátorky zdravej výživy Margit Slimákovej ma celkom minul (tak trochu za to môže i dovolenka). Lenže Margit síce nesledujem pravidelne, ale sledujem ju rada. A keď hľadám informácie o niečom zo zdravého stravovania, často idem aj na jej blog a youtube kanál. Obzvlášť rešpektujem jej názory na stravovanie malých detí.

Takže Velmi osobní kniha o zdraví ma začala zaujímať. Čítali ju aj ďalší ľudia, ktorých rada sledujem pre ich rozumný pohľad na stravovanie. Naviac je graficky pekne spracovaná, čo tiež zohralo svoju úlohu.

Vôbec som nečakala, že ma kniha tak chytí, prečítam ju tak rýchlo a nakoniec ju ešte aj budem odporúčať. Väčšina informácií v nej nebola pre mňa žiadnou novinkou. O tom, ako funguje trávenie, ako vplývajú jednotlivé zložky jedla na náš systém mám čo to naštudované, viem čo je to inzulínová rezistencia, prečo je margarín zlý, prečo naopak tuky dobré. V konečnom dôsledku mi teda veľa nového nepriniesla.

Ale keďže sa aktuálne nachádzam v úspešnej fáze znižovania sacharidov v strave a prechádzaniu na low-carb jedálniček, každé povzbudenie, že je to cesta správnym smerom, ma poháňa ďalej.

Obrovským prínosom knihy je zrozumiteľnosť. Margit pracuje s odbornými termínmi a odkazuje na seriózne vedecké štúdie, ale robí to pre bežných smrtelníkov, pútavým jazykom. Čo ocení asi každý je, že nikomu nič nenúti. Nikoho nepresviedča, že iba takto je to správne. Iba poukazuje na fakty. Čo nám škodí, čo nám prospieva. Na rovinu vám povie, čo naše telo potrebuje a čo mu dávame zbytočne. Prezentuje svoj názor založený na rokoch štúdia, rozhovoroch s odborníkmi, praxe a osobných skúseností.

Keďže je to Velmi osobní kniha o zdraví tak nechýba jej vlastný príbeh. Skúsenosti, ako sa k čomu dostala, akým aktivitám sa venuje, prečo s určitými vecami prestala. Vie si priznať chybu a upraviť svoj názor ak získa nové informácie. Hovorí aj o aktivitách Skutečně zdravá škola a Globopol. Celou knihou sa nesú jej odporúčania. Kniha je naozaj osobná, úprimná a uveriteľná.

Margit za roky svojej praxe zistila, že najlepšie je ísť príkladom. A ja jej dávam za pravdu. Ľudí nepresvedčíte tak, že ich budete presviedčať o svojej pravde alebo názoroch. Ak pôjdete príkladom, ukážete druhým, že zdravé jedlo nie je ťažké, že priemyselne spracované potraviny a sladkosti naozaj k životu nepotrebujeme, že bio a lokálne nie sú nadávka, pridajú sa. Netreba robiť razantné kroky zo dňa na deň. Ide to aj krôčik po krôčiku. Postupne, kľudne mesiac či rok.

Nevyhýba sa ani ďalším témam súvisiacich so zdravým a spokojným životom. Práca, prostredie, v ktorom žijeme, kozmetika, ktorú na seba dávame, drogéria, ktorou čistíme našu domácnosť. Pohyb, bez toho by to nešlo. Najväčší priestor má ale jedlo a venuje sa aj tomu pre deti. Tým, že žila roky v zahraničí, vie porovnať. Vie porovnať, že prvé príkrmy sa líšia v rôznych kultúrach. Smutne priznáva, že u nás ešte panujú zastaralé názory ohľadom stravovania kojencov a odporúča, aby rodičia prevzali väčšiu zodpovednosť za zdravie svojich detí.

Rovnako tak navrhuje väčšiu zodpovednosť nás za svoje zdravie, uvádza rôzne formy terapie, ktoré neberie ako náhradu za lekárov, iba ako podporný doplnok. Nevysmieva sa homeopatii ani Bachovkám, dôležitá je naša myseľ, nálada a pocity. Hovorí o superpotravinách, prečo sú fajn i prečo za ne netreba utrácať veľa peňazí.

Uvádza aj príklady z praxe, s čím s stretáva. Hovorí o ľuďoch, ktorí sú chodiace encyklopédie o zdraví, no i tak sú chorí a tuční. Ponúka svoje osvedčené rady, ako začať so zmenou, aké malé zmeny v bežnom živote stačia, než si pohyb či nový jedálniček zautomatizujeme a zaradíme do každodenného programu.

Velmi osobní kniha o zdraví je pre každého. Pre odborníkov i laikov. Pre tých, čo sa už sa zdravo stravujú i pre tých, čo s tým chcú ešte len začať. A je jedno, či ide iba o vyradenie sladených nápojov alebo komplexnú zmenu.

Potvrdené fakta, vyvrátené mýty, jasné informácie, žiadne dlhé opisy, pútavý jazyk, osobné skúsenosti.

Áno, takúto knihu sme na našom trhu naozaj potrebovali. Pretože nepresviedča, iba ponúka inú možnosť. Zdravšiu, jednoduchšiu. Lokálnu a v konečnom dôsledku aj lacnejšiu. Nejde iba o to, koľko zaplatíme za bio vajíčka, ale i o náklady za zdravotnú starostlivosť a dopad na životné prostredie a ekonomiku. Margit berie všetko zo široka, nezameriava sa na jednu tému ale prepája to so všetkým, s čím súvisieť môže. A to je obrovské plus a prínosom.

5/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.