O knihách romány

V siedmom nebi a ešte trochu vyššie

17.2.2016

Vys nez v sedmem nebi

Autor: Griet Op de Beecková
Názov: Výš než v sedmém nebi
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: HOST
Počet strán: 320
Orig. názov: Vele hemels boven de zevende
Preklad: Adéla Elbel

. . .

Anotácia románu Výš než v sedmém nebi nie je príliš pútavá. Vzájomné prepletené príbehy piatich ľudí môžu by zaujímavé, ale nič nenasvedčovalo tomu, že pôjde o výnimočnú knihu. Až na dve veci. Hodnotenie 4,05 z 5 na goodreads a skutočnosť, že u nás knihu román vydáva HOST, čo je prakticky záruka kvality. Takže som si knihu vybrala, začítala sa a…

… a potom už len hľadala každú voľnú chvíľu, aby som ju dočítala.

„A co kdybychom se prostě domluvili, že od teď všichnu dostaneme to, co si zasloužíme?“

Lou má 12 rokov, Eva 36, Elsie 42, Casper 46 a Jos 71. Spája ich rodinné či milenecké puto, ale i zaujímavý príbeh o ich živote. Každý vek prináša nejaké trápenia i radosti a každý z nich má čo povedať. Výš než v sedmém nebi je román pôsobivý v tom, ako je napísaný. Akurát neviem presne, ako to opísať.

Bezpochyby sú to postavy a to všetky do jedného. Bezpochyby sú to dialógy. A bezpochyby je to aj samotný dej.

Netuším, akú mágiu autorka použila, ale napísala obyčajný príbeh mimoriadne neobyčajne. Kniha si vás bezpochyby podmaní. Postavy sú realistické, viete sa s nimi stotožniť a dokážete si predstaviť, že sú to vaši susedia. Alebo vy sami. V ich trápeniach, snoch, tajomstvách i radostiach sa nejeden čitateľ nájde.

Pútavosti nahráva i rozdelenie knihy. Jedenásť kapitol, každá rozdelená do menších úsekov, ktoré sú napísané z pohľadu jednotlivých osôb. I samotné odseky sú oddelené väčšími medzerami. Striedanie postáv má svoj zmysel, každá svojim rozprávaním prezradí niečo nové. Zdanlivo obyčajné udalosti posúvajú príbeh dopredu, odhaľujú tajomstvá a pomaličky ústia – a teraz to bude znie ako klišé – k nečakanému záveru.

Ale ten záver ma naozaj dostal.

„Na myšlenkách je otravné to, že si je nemůžete odmyslet.“

Páči sa mi záver anotácie, že kniha je o živote: „ktorý je strašne nádherný a zároveň nádherne strašný“. Páči sa mi horská dráha emócii, vzťahov, rodinných tragédií a výbuchov. Páči sa mi nádej, ktorú som cítila z každej strany i bezmocnosť, ktorá sa sem-tam snažila predrať na povrch. Páči sa mi celá kniha, od prvej po poslednú stranu. Takže si ju, prosím, prečítajte.

5/5

Za možnosť prečítať si ďalší nádherný román ďakujem internetovému kníhkupectvu knihcentrum.sk.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Rozesivacka 23.2.2016 at 10:14

  Tak na tuto knížku se fakt těším. Nejlepší jsou knihy, kdy po čtení jsem tak plná pocitů, emocí, dojmů, že to nedokáži vyjádřit. Kdy to prostě zafunguje a ani nevíme jak. To mi připomněla tvoje recenze 🙂 Díky za tip.

  • Reply Orvokki 23.2.2016 at 17:25

   Táto kniha presne spadá do tvojho popisu najlepších kníh 🙂
   Ešte sa mi z Hostu zapáčil román o láske Svévole, myslím, že by mohol byť v niečom veľmi podobný, tak som zvedavá.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.