napätie O knihách

Útek, krádež a manželské problémy

17.6.2018

Autor: C. L. Taylor
Názov: Útěk
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Domino
Počet strán: 368
Orig. názov: The Escape
Preklad: Zuzana Pernicová

. . .

Druhou knihou z nakladateľstva Domino, ktorú som na dovolenke prečítala, je psychothriller Útěk od C. L. Taylor. V češtine je to už štvrtá kniha, ktorá autorke vyšla a jej meno mi nie je neznáme, avšak ide o prvú knihu, ktorú som od nej čítala.

Dej je napínavý od prvej strany. Jo ponáhľa do škôlky pre dcérku Elisu, keď jej do cesty vstúpi neznáma Paula. Chcela by len odviesť na jednu ulicu, no na prvý pohľad neznáma žena toho vie o Joinej rodine až príliš veľa. Jo sa pochopiteľne preľakne, ale u manžela Maxa nenachádza oporu. Pritom postupne zisťuje, že Paula má problém s ním a chce od neho niečo, čo jej ukradol. Max síce tvrdí, že Paulu nepozná, no namiesto riešenia problému podkopáva nohy vlastnej manželke.

Využíva jej strach a úzkosť, vie uderiť na jej slabé stránky, ako novinár je zdatný manipulátor a okolie sa snaží presvedčiť, že jeho manželka je chorá a potrebuje pomoc. Najviac ale trpí ich malá dcérka, ktorá v dva a pol roku rozhodne nepotrebuje rodičov, ktorí prechádzajú manželskou krízou. Keď sa k tomu pridá polícia a sociálka, a hrozí odobratie dcérky, myšlienka na útek je na spadnutie.

Okrem toho, že autorka vie, ako pracovať s napätím, tak najviac chválim rozumnú hlavnú hrdinku. Áno, Jo mala svoje ťažkosti, trpela na úzkosť, mala strach. Ale raz je to matka a keď ide o dieťa, vieme sa prekonať a objaviť v sebe nečakanú silu bez ohľadu na to, čo nás trápi. Na deti nám proste nesiahajte. A táto postava sa správala v rámci svojich možností rozumne, premýšľala, aj keď nie každý by jej činy schvaľoval, bila sa za svoju dcéru.

A za to má u mňa obrovské plus, pretože nech je príbeh akokoľvek dobrý, s blbou postavou vás čítanie proste nebaví. Dobrá postava je dôležitá a tu to vyšlo. Veľmi.

Možno o mne viete, že milujem spoiler. A je jedno, či je to vo filme alebo v knihe. U detektívok robím pomerne bežne, že si medzi tretinou až polovicou, skrátka keď začne ísť do tuhého, prečítam koniec a potom sa vrátim a pokračujem v čítaní.

Pre mňa je to známka dobrého a fakt napínavého deja. (Ja viem, je to divné a väčšina ľudí pre to nemá pochopenie.) I Útěk je thrilller, kde som musela koniec poznať skôr. Pretože do tuhého naozaj išlo. A to na tom milujem, vedieť, že to dopadne inak, než ako sa zrovna dej vyvíja.

Hltala som každú stranu a nevedela som sa dočkať rozuzlenia. Niektoré detaily mi unikli, niektoré mi zapadli skôr, ako na ne došlo. Záver bol napínavý, pútavý a ani mi neprišiel prehnaný. C. L. Taylor v poďakovaní spomína, že na knihe Útek robila rešerše tri mesiace a ono je to celkom poznať. Zasiahla viacero tém, aj keď sa v nich nevŕtala do hĺbky, mala dostatočné informácie, aby dej dával hlavu i pätu.

Rozhodne nešlo o poslednú knihu, ktorú som od nej čítala, pretože keď pozerám hodnotenia, tak zrovna Útěk patrí k tým slabšie hodnoteným, pritom mne prišiel skvelý. O to viac sa teším na ďalšie, vraj ešte lepšie knihy od C. L. Taylor. Nemá síce spoločenský presah, ako moje obľúbené severské krimi, no niekedy nepotrebujem premýšľať ešte aj nad problémami spoločnosti a stačí mi čistokrvné napätie. To Úteku nechýba.

4/5

____
Za poskytnutie e-knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Domino.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply A čo ak Dylan stále žije? – Orvokki's blog 14.11.2018 at 12:55

    […] chválim, že sa správala rozumne. Trochu mi pripomínala hrdinku v podobnej knihe Útěk od C. L. Taylor, ktorý som čítala v lete. Bola napísaná veľmi realisticky s prirodzeými […]

  • Reply Strach – Orvokki's blog 11.1.2019 at 14:53

    […] Útěk bolo moje zoznámenie sa s autorkou a keďže ma kniha veľmi bavila, po novinke Strach som siahla s radosťou a veľkými očakávaniami. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.