O knihách young adult

Utečenec, kandidát, syn a zradca. Zoznámte sa so Štyri.

19.2.2015

Veronica Roth Styri

Autor: Veronica Roth
Názov: Štyri
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 306
Orig. názov: Four: A Divergent Story Collection
Preklad: Elena Guričanová

. . .

Tiež máte po dočítaní obľúbenej série taký pocit, že všetko sa skončilo? Nechce sa vám ešte rozlúčiť s postavami, lenže kniha už viac strán nemá a poďakovanie ani informácie od nakladateľa nie sú to, čo si zrovna teraz chcete čítať. A vôbec, aj keď bol príbeh ukončený, vy chcete viac. No a presne to svojim fanúšikom dala Veronica Roth. Zverejnila poviedky, vďaka ktorým ostanete vo svete Divergencie o takmer 300 strán dlhšie.

„Je zvláštne, že tú istú situáciu môžeme zažiť dvakrát, z rôznych uhľov pohľadu.“

Tobias Eaton, alebo Štyri ak chcete, mal byť hlavná postava dystopickej trilógie Divergencia. Ale do autorkinho rozprávania nezapadol tak ako mal, a po tridsiatich stranách vedela, že tadiaľto cesta nevedie. Napriek tomu jeho charakter nezahodila, do série ho zaradila, a ako bonus pre fanúšikov neskôr vydala aj jeho príbeh.

Štyri je zbierka štyroch noviel a troch scén. Scény sú kratučké, poviedky podstatne dlhšie. Dôležité je, že hlavným hrdinom nie je Tris, ale jej inštruktor a neskôr partner Štyri. A tak ako sme mohli sledovať Beatrice od jej iniciačnej skúšky, voľby frakcie a zmeny identity na Tris, teraz prejdú fanúšikovia rovnakú cestu s Tobiasom.

Kniha Štyri, resp. poviedky nemajú snahu príbeh Divergencie rozvinúť. Nechcú priniesť ďalšie tajomstvá, neočakávajte, že sa dozviete niečo úplne nové. Nie. Štyri je doplnenie série, prípadne pripomenutie, ak ste prvý diel čítali dávno. Je to presne to, čo ako fanúšik chcem po dočítaní poslednej knihy. Najmä, keď do filmovej premiéry je ešte ďaleko (Insurgent, v kinách o mesiac!) a fan fiction nevyhľadávam.

Práve preto je moje hodnotenie tak vysoké. Išla som do knihy bez očakávaní, len s tým, že uvidím Divergenciu z pohľadu sympatického Tobiasa. A viete čo? Škoda, že autorka z jeho postavy nakoniec nespravila tu hlavnú. Pretože v jeho podaní sa mi rozprávanie páčilo viac a Tobias pôsobil i viac realisticky. Už to nebol iba ten odvážny a silný inštruktor, ale obyčajný chalan, ktorý to nemal jednoduché a musel na sebe zapracovať, ak nechcel skončiť na dne Jamy. A ktorý mal tiež svoje tajomstvá.

Knihe nechýba nič, čo sme si zamilovali v trilógii. Tie isté postavy, i na Tris príde, pútavý štýl, svižné tempo. Stále ten istý svet, aj keď začne o dva roky skôr, stále ten istý problém, no ešte v zárodku. Nezainteresovaným toho veľa nepovie, fanúšika poteší. Neotvárajte knihu s priveľkými očakávaniami a nebudete sklamaní. Ja som za poviedky veľmi rada a moje predstavy splnila každá jedna.

5/5

Ukážku z druhej poviedky Kandidát si môžete prečítaj presne tu. Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Kam ďalej?

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Katka Milovník knih 26.2.2015 at 19:37

  Já jsem dnes na blog přidala recenzi na Divergenci, která se mi strašně moc líbila! A rozhodně budu pokračovat v četbě této série. Čtyřka je mým oblíbencem a rozhodně si přečtu i knihu Čtyři 🙂 Tobě moc děkuji za poutavou a hezkou recenzi, ráda jsem si ji přečetla 🙂

  • Reply Orvokki 27.2.2015 at 14:22

   Som rada, že sa ti recenzia páčila. Keď dočítaš celú sériu, automaticky budeš chcieť viac, takže verím, že Čtyři prečítaš už čoskoro. Som zvedavá, čo povieš potom na záver trilógie 🙂

 • Reply Súťaž o desať kníh | Orvokki's blog 1.11.2015 at 10:01

  […] Roth – Štyri (v […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.