Autor: Carl-Johan Forssén Ehrlin
Názov: O králíčkovi, který by rád usnul
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Kniha Zlín
Počet strán: 28
Orig. názov: Kaninen som så gärna ville somna
Preklad: Zuzana Pospíšilová
. . .
Napísať o sotva 30 stranovej knihe, ktorá je určená k tomu, aby vaše dieťa zaspalo, je náročné. Takže informácie o tom, aký bohatý jazyk autor používa, či je zápletka dokonalo zamotaná a záver nečakaný, musia ísť stranou. Jazyk je totiž jednoduchý, určený tým najmenším, zápletka je jasná, zajačik i malý poslucháč musia zaspať a záver závisí na tom, ako dobre knihu prečítate. A to je výzva.
Nebudem klamať, po prvom prečítaní som si povedala: „A toto ako fakt funguje?“. Nuž, funguje. Len to nesmiete čítať dospelácky. Potom sa dejú veci. Ale môžete skúsiť knihu prečítať aj manželovi, presne tak, ako autor odporúča. Uvidíte, ako sa pobavíte.
Čím sa knižka O králíčkovi, který by rád usnul líší od bežných rozprávok? Nezačína klasickým Kde bolo tam bolo, ani modernejším variantom. Prvá strana sú pokyny pre predčítača. Dozviete sa, že v texte sú slová a vety, ktoré treba zdôrazniť, naopak iné by ste mali čítať pomaly a kľudne. Občas musíte vykonať nejakú akciu a nejedenkrát bude súčasťou príbehu aj meno dieťaťa. A zívať budete toľkokrát, že spánok príde aj na vás. Dosť možno skôr, ako na dieťa.
Vlastné deti nemám, ale s tými od kamarátok či rodiny som už aké-také skúseností nabrala. A viem, aké náročné je tých malých diablov uspať. Takže s tabletom v ruke som sa rozhodla navštíviť kamarátku s dvoma deťmi a otestovať, ako kniha švédskeho psychoterapeuta Carla-Johana Forssén Ehrlina funguje v praxi.
Pre niekoho, kto už je nejaký ten mesiac v spoločnosti dieťaťa prakticky nonstop, nebol problém začítať sa do knihy požadovaným tempom. Mne to chvíľu trvalo, no postupne som prišla na to, že na deti tieto veci naozaj zaberajú. To, čo sa mne zdalo ako príliš vedecký a psychologický spôsob, ako povedať rozprávku o zajačikovi, mali oni radi. Potrebovali počúvať zívanie, zdôrazňovať niektoré slová, chceli počúvať svoje meno spolu s menom zajačika, chceli byť súčasťou príbehu.
Deti tuším aj potrebujú, aby sa im niektoré veci stále opakovali. Kým mne osobne vadilo, že výzva k spánku bola takmer na každom odstavci, na deťoch som zaznamenala, že sa približujú k spánku každým ďalším zopakovaním. Nespali s poslednou vetou. Ale nemali k tomu ďaleko. Takže misia splnená, mohla som ísť spať aj ja, pretože toľké zívanie je nákazlivé.
Spomínala som, že je aj ilustrovaná? Je! Jednoducho, ale pekne. Aj keď netuším, nakoľko je vhodné ukazovať deťom aj ilustrácie keď chceme, aby ležali v postieľke a snažili sa zaspať.
4/5
Za e-knihu O králíčkovi, který by rád usnul, ktorá pomohla zaspať deťom po celom svete, ďakujem nakladateľstvu Kniha Zlín.
. . .
S Ú Ť A Ž
Chcete knihu vyskúšať na svojej ratolesti? V tom prípade sa zapojte do čitateľského testu, ktorý vymyslelo nakladateľstvo Kniha Zlín. Alebo mi do komentárov napíšte, aké sú vaše najlepšie spôsoby, ako zaspať. Nemusí ísť o uspávanie detí, čo funguje na vás? Čaj, kniha alebo krátka joga? Som zvedavá na vaše rituály.
Súťaž potrvá do 23. 11., kedy kniha vychádza a je pre všetkých s českou alebo slovenskou doručovacou adresou. Papierovú knihu vyhrá jeden z vás.
. . .
Výherca
Knižka O králíčkovi, který by rád usnul poputuje k Danke a jej malej, takmer trojročnej, potvorke. Snáď jej zajačik pomôže zaspať.
4 komentáre
Mam doma coskoro 3-rocnu potvoru, ktoru je uspat dost narocne. Posledne mesiace spekuluje, vymysla, vykrikuje z postielky, no hruza…posledny tyzden skusame pred spanim citat. Paci sa hej to, ziada si citat, no akosi stale neviem najst ten spravny typ knihy. Aktualne citame Bambulku ale ta ju akurat viac rozblazni :-/ takze potom skrabkam, hladkam, motivujem tym, ze treba zavriet unavene ocka a rychlo buvat lebo rano cakaju kamosky v skolke. Co sa tyka mna, ziadny caj, ziadny film, vecer vzdy zakoncim knihou v ruke. Caatokrat sa zacitana presuvam okolo polnoci z obycacky do spalne a tam este pri lampicke docitavam 😀 inak to nejde. Nie raz sa mi potom snivali vselijake somarinky, ale spanok bez citania pred nim proste nejde.
Ja nasim detom citam. Kazdy vecer jednu kapitolu z knih o doktorovi Proktorovi od Nesba. Starsi zaspi… Mladsia vytrvalo pocuva ?
Našej malej slečne ťahá na deviaty mesiac a knihy aktuálne „číta“ hlavne ústami, ale inak má rada, keď jej čítame (z bezpečnej vzdialenosti, samozrejme :D). Vždy zaujato pozerá s doširoka otvorenými očkami… ale uspávací efekt to zatiaľ nemá, možno čítame nesprávne knižky? Ktovie 😀
Ja momentálne veľkú snahu na zaspávanie nepotrebujem, po celom dni s dcérkou som unavená až-až 😀 Jej uspávanie je najlepší uspávací prostriedok aj pre mňa… A za študentských čias na mňa fungovali samozrejme akékoľvek skriptá 😀
Na moje zaspavanie funguje jedine kniha. Knizny ritual si pred spanim neodpustim….. Aj ked niekedy potom citam dlho do noci a spanok prejde 🙂 kniha pred spanim musi byt 🙂