napätie O knihách

Upírka z ulice Ponen

1.5.2015

Marc Pastor Zla zena

Autor: Marc Pastor
Názov: Zlá žena
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 248
Orig. názov: La mala dona
Preklad: Olga Čtvrtníčková, David Utrera Domínguez

. . .

Rok 1911 bol pre chudobné štvrte Barcelony nepríjemný. Z ulíc mizli deti nikoho, prostitútok, ktoré sa báli prehovoriť, požiadať o pomoc. Nikto nič nevidel, nič nepočul. A polícia má dosť svojich problémov, ktorých vyriešenie považuje za dôležitejšie. Nejakú upírku z ulice Ponen, ako sa príšere začalo hovoriť, nechali ďalej vyčíňať.

Iba inšpektor Moisės Corvo nepovažuje nenahlásené prípady za bezvýznamné. S kolegom sa púšťa do odhalenia únosov, čo sa nepáči ani nadriadeným, ani vysokopostaveným v meste a vlastne nikomu. Všetko so všetkým súvisí a únosy malých detí sú pre niekoho veľmi dobrým biznisom.

„Co byste řekl na to, kdybyste za to, že sem přijdete, dáte si něco k pití a budete držet jazyk za zuby, dostával pravidelně zaplaceno?“
„Tak na to bych řekl, že vyjádřit úplatek slovem hobby je velmi elegantní.“

Zo Zlou ženou sme si nepadli hneď do oka. Však ono to ani nie je úplne sympatická dáma. Problém mi spočiatku robilo prostredie, postavy a najmä rozprávač. Resp. rozprávačka. Smrť. Marc Pastor zvolil túto nevšednú formu aby postupne odkrýval vyšetrovanie zločinov, ktoré sú založené na skutočnej udalosti. Na príbehu Enriquety Martí.

Vyšetrovateľ Moisės Corvo je ale chlap na správnom mieste a veľmi rýchlo som si ho obľúbila. A práve jeho postava, jeho vzdor a skutočnosť, že si do práce veľmi nenechá rozprávať, robia dej zaujímavejším a pomohli mi preniesť sa ťažším začiatkom.

Kniha rozhodne nie je pre slabšie povahy. Dej sa odohráva v zhýralom prostredí bohatých, v luxusných nevestincoch, i na najchudobnejších uliciach a cintorínoch. Šialený lekár, ktorý má záľubu v mŕtvych telách a jeho poskok, ktorý mu ich vyhrabáva z hrobov, sú len akýmsi bonusom naviac. Povedzme si to na rovinu, je to brutálny a zvrátený príbeh, ale pre otrlejších čitateľov podaný znesiteľnou formou.

Bez ohľadu na to, či je to naozaj skutočný príbeh, alebo iba ďalšia legenda, ktorej pravda je vlastne niekde úplne inde, Marc Pastor sa inšpiroval a napísal pútavú historický thriller. Asi od polovice, kedy som sa do knihy konečne poriadne ponorila, sa mi až konca dostalo spletité rozprávanie Smrti a jej hranie si s čitateľom i postavami.

Ako celok pôsobí dej neuveriteľne uveriteľne (ja viem, znie to zvláštne) a ja som po dočítaní ešte chvíľu premýšľala, čo som to vlastne prečítala. A aj napriek surovosti to bola vlastne dobrá kniha. Len teda asi nesadne každému.

4/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.