Adamkova knižnica O knihách

Tri knižné tipy z Adamkovej knižnice

2.6.2017

V nejednej príručke o psychomotorickom vývoji dieťaťa sa dočítate, že jedinou a tou najdôležitejšou „hračkou“ novorodenca je jeho mama. Jej blízkosť, hlas a náruč. To nie je tak náročné zaistiť, prvé týždne ste najmä z prvého dieťaťa aj tak paf, nechcete ho nikomu dať a v období šestinedelia máte dovolené odpočívať, a venovať sa len a len bábätku. Lenže ako bábätko rastie, začína mať viac aktívnych chvíľok. Chvíľ, kedy nepapá, nespí, neprebaľujete. Tie chvíle sa natiahnú na hodiny za deň. No bábätko zatiaľ nič nevie, iba sledovať okolie.

Neviem, ako to robia iné maminy, ale ja som začala malému čítať. Básničky a riekanky sa ešte len učím, spievať neviem (no včera sa mi ho podarilo utíšiť asi za 5 minút spievaním dookola vety „hajaj, hajaj, maličký Adamko“, fungovalo to až magicky rýchlo na to aký plač spustil). Viem, že Adamko chce, aby som bola s ním, aby som sa mu venovala, lenže vymyslieť niečo na hodinu-dve dá zabrať.

Preto čítam. Čím viac pracujem s hlasom, tým je spokojnejší. Priama reč je skvelá, zvraty a napínavé chvíle miluje. Ak by ma niekto sledoval, dosť by sa na mne bavil, ale Adamko je spokojný. Spokojné bábätko = spokojná maminka. (Platí to aj naopak.)

Sem-tam vám sem pridám tipy na knižky, ktoré nás oboch bavili najviac, ktoré ma zaujali príbehom alebo ilustráciami. Dnes prvé tri.

Ester Stará a Milan Starý – Každý bulí nad cibulí

Štvorcový formát, na dotyk príjemná obálka, úžasné ilustrácie a ešte úžasnejšie básničky, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Pri čítaní som sa smiala nahlas. Básne sú nie len vtipné, ale i chytré. Každý bulí nad cibulí je hra so slovami. Ukazuje, aká krásna je čeština. Autorka Ester Stará je pedagogička a logopedička, svoje skúsenosti z praxe preniesla do tejto knižky. O ilustrácie sa postaral jej manžel, výtvarník Milan Starý.

Baví ma, že básničky nie sú „na jedno kopyto“. Strieda sa rým, dĺžka i zameranie. Niekedy sú o jedle, niekedy o ľuďoch, inokedy o rôznych situáciach. No pre mňa je najdôležitejšie, že sa dajú čítať hravo, tak, aby Adamka zaujal môj hlas i výraz v tvári. A to Každý bulí nad cibulí dokonalo spĺňa.

Daniel Rušar – Vlk a tma

Ďalšia kniha z nakladateľstva Paseka, ktorá sa mi dostala do rúk, je Vlk a tma. Je to príbeh kratučký, doplnený veľkými ilustráciami. Opäť štvorcový formát. Kniha je určená skôr pre deti, ktoré už dokážu vnímať text, má totiž za úlohu ukázať, že tmy sa netreba báť. K tomu slúži rozprávanie starého vlka, ktoré hovorí dvom malým vĺčatám.

O pár rokov, ak bude mať Adamko strach z tmy, prečítame si knihu spoločne. Teraz si iba užil moje rozprávanie a napodobňovanie dvoch hrajúcich sa vĺčkov, stretnutie so starým vlkom a zoznámenie sa s príbehom o odvahe, ktorá viedla k prekonaniu strachu z tmy.

Aneta Františka Holasová – Lumír včelaří

Manželov dedko bol včelár. Manžel si na svoje detstvo rád spomína, nejedenkrát mi o dedkovi rozprával a spomína i na med a plást, ktorý u nich jedával. Občas mu dokonca taký med kúpim, len sa ťažšie zháňa. Adamko už, žiaľ, takého dedka nezažije, ale myslíme si, že o včelárstve by mal vedieť.

A dozvie sa to aj z nádhernej knižky Lumír včelaří. Detských čitateľov zoznamuje s celým včelím životom. Koľko dní sa dožívajú, ako sa delia, ako žijú, kto má akú úlohu a v neposlednom rade o získavaní a spracovaní medu. Kniha je náučná, takže na čítanie, aké som ja potrebovala, sa úplne nehodí. Nakoniec som si ju dočítala v tichosti sama. Ale v Adamkovej knižnici bude mať čestné miesto, pretože ide o okúzľujúcu knižku s príjemnými ilustráciami a dôležitým posolstvom.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.