O knihách ženské romány

Tracey Garvis Graves – Na ostrově

6.2.2014

Tracey Garvis Graves - Na ostrověTridsaťročná učiteľka Anna odlieta na Maledivy, avšak na dovolenku to nebude. Šesťnásťročný Týdžej kvôli rakovine vymeškal veľa učiva a jeho rodičia rozhodli, že namiesto leta v Chicagu poletia na ostrovy v Indickom oceáne, kde mu Anna pomôže dobehnúť zameškané. Ich spoločný let prebiehal pomerne v poriadku až do posledného osudové spoja, ktorý ich mal zaviesť na cieľový ostrov. Pilot hydroplánu dostane infarkt a Anna s Týdžejom prežijú len zázrakom.

Začne sa rozvíjať novodobý príbeh o prežití. Príbeh o dvoch rozdielnych ľuďoch, ktorých nešťastie zaviedlo na opustený ostrov, kde sa musia naučiť spolu žiť. A prežiť. Občas im síce more vyplaví ich kufor, batoh alebo trosky z lietadla, no zásoby oblečenia či Anninej kozmetiky im neposkytnú to najzákladnejšie. Pitnú vodu a jedlo.

Naviac stále je tu hrozba, že sa Týdžejovi vráti choroba. Nehovoriac o tom, že na ostrove bez lekárskej pomoci môžu ochorieť i z kontaminovanej vody, jedovatých rastlín, všadeprítomných komárov či v dôsledku úrazu získať nepeknú infekciu.

„V květnu se opět vrátil déšť, což nám přineslo trochu úlevy. Ale bouřky byly mnohem častější, a tak jsme nemohli dělat nic jiného než se tísnit uvnitř voru, poslouchat údery hromu a čekat, až ten nečas přejde.“

Román je písaný v prvej osobe striedavo z pohľadu Anny a Týdžeja, čo hodnotím veľmi kladne. Je zaujímavé sledovať, ako to vidí dospelá žena a dospievajúci muž. Dej sa posúva pomerne rýchlo, autorka postupne začne pridávať na časových úsekoch. Z dní sú týždne, z týždňov mesiace až roky. Z teenagera sa stáva mladý muž a ich vzťah sa postupne vyvíja z pomeru žiak-učiteľka na rovnocenných osadníkov ostrova až medzi nimi začne fungovať chémia. Čo sa vzhľadom na dané okolnosti dalo očakávať.

Dej je predvídateľný. Pomerne skoro tušíte, čo sa bude o pár stránkach ďalej. A ono to tak naozaj bude. Občas si autorka vymyslí zaujímavé vsuvky a všedné dni na ostrove obohatí nečakanými zážitkami. Nie všetko sa deje okamžite, predsa len na opustenom ostrove je času dosť. A hoci viete kam to smeruje, nijak to knihe neubližuje a čítanie ma naozaj bavilo. Autorky štýl sa čítal naozaj dobre, sama som bola prekvapená, že som ju dočítala aj napriek obrovskej únave.

Samozrejme, spočiatku je veľa podozrivo situácií, ktoré dvojici pomôžu. I tie náhody sú akési ťažko uveriteľné. Ale je to oddychový román, takže tam neočakávam popis skutočných udalostí a autorke som ochotná odpustiť aj tieto drobné nedostatky.V druhej polovici sa dej zvrtol a nastala emocionálnejšia a dynamickejšia časť. Rovnako tak sa zmenil samotný príbeh. Avšak to už by som veľa prezrádzala.

Na ostrově je dobrá kniha. Skvelý ženský román. Je v ňom exotické prostredie, sympatický hrdinovia, je naozaj pútavo napísaná a to podotýkam ide o prvotinu. Ženy si v nej nájdu city, romantiku a také tie emócie, ktoré občas, niektoré viac, niektoré menej, čítame.

Ale aj napriek všetkému mi tam niečo chýbalo. Mám pocit, že niektoré veci ostali nedoriešené, niektoré autorka len tak odbila. Skrátka, navzdory množstvu pozitívnych faktorov, na goodreads som nemohla hodnotiť inak ako troma hviezdičkami. Som zvedavá, či nakoniec bude aj filmové spracovanie, práva sú už predané. Čo ma však zaujíma viacej, je novela, alebo akýsi prequel Uncharted, ktorá vyšla v angličtine minulý rok a mala by priblížiť, kto je záhadná kostra v jaskyni na ostrove.

Román Na ostrově (orig. On the Island) vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2013, 312 strán, preložil Tomáš Stejskal, ISBN 978-80-249-2180-8.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply madlenka 14.2.2014 at 10:35

  Na začátku to vypadalo super, ale trochu mě odradila ta předvídatelnost a romantická linka… Každopádně díky za tuhle recenzi, o téhle knížce jsem ještě neslyšela a určitě si ji vyhledám!

  • Reply Orvokki 14.2.2014 at 12:33

   Daj potom vedieť, ako sa ti páčila, ak ju prečítaš. Kniha nie je zlá, má pomerne vysoké hodnotenia, aj na goodreads. Taká typická ženská romantika, na to treba mať náladu :). Ja by som si dej vedela predstaviť aj inak.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.