fínska literatúra napätie O knihách

Torsten Pettersson – Dej mi své oči

10.10.2011

Dej mi své oči (Ge mig dina ögon) je príbeh z inak pokojného mestečka Förshalla. V mestskom parku je nájdená mŕtvola mladej ženy. Je nahá, nemá oči a na bruchu má nožom vyryté písmeno A. Intenzívne úsilie polície na čele s vyšetrovateľom Haraldom Lindmarkom nájde pomerne rýchlo podozrivého, ale samozrejme nie všetko je také, ako na prvý pohľad vyzerá.

Kniha je písaná pohľadom viacerých osôb. Sledujeme myšlienky vraha, počíňanie vyšetrovateľa Haralda, schôdze pátracej skupiny, denníky obetí, ale i mladučkej Rusky, ktorá bližšie objasní určité udalosti. Autor sa nevenuje len súčasnosti, ale približuje aj minulosť kľúčových postáv a celkovo do hĺbky odkrýva celé pozadie vrážd. Pretože neostane len pri jednej.

Dej v prvej tretine možno nezaujme tak, ako sa od správnej detektívky očakáva, ale druhá tretina to vynahradí a celý príbeh sa rozbehne rýchlejším tempom a posunie ďalej. Snáď nikoho neodradí autorov štýl písania.

Len na doplnenie. Dej sa síce odohráva vo Fínsku, ale v švédsky hovoriacom mestečku, akých je najmä na juhozápade krajiny mnoho.

V knihe je spomenutá aj doposiaľ nevyriešená vražda pri jazere Bodom v Espoo z roku 1960 (odkiaľ vzala inšpiráciu kapela Children of Bodom, jednak svojím názvom a potom niektorými pesničkami). Tiež je spomenutý film Oldeuboi kórejského režiséra Chan-wook Parka.

Za mňa hodnotenie 8/10.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Fínska literatúra | Orvokki's blog 2.8.2013 at 13:48

    […] Dej mi své oči (Ge mig dina ögon) od Torsten Pettersson […]

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:13

    […] Dej mi své oči (Ge mig dina ögon) – CZ, Argo, 2011* (e-kniha I) […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.