O knihách

Torkil Damhaug – Slepá skvrna

26.5.2013

Torkil Damhaug - Slepá skvrnaSeptember 1996. Dvanásťročný Jo trávi so svojou rodinou dovolenku na Kréte. Jeho matka a nevlastný otec si viac všímajú alkohol než deti a Jo tak musí dohliadnúť aj na mladších súrodencov. Zapáči sa mu dievča Ylva z vedľajšieho apartmánu. Ako získať jej pozornosť mu pomáha záhadný muž s prezývkou Sako. Keď však dievčinu uvidí v objatí iného, v hneve zabije mačku a s vypichnutými očami ju zavesí na jej dvere.

December 2008. Liss, príležitostná modelka študujúca dizajn v Amsterdame sa dozvedá o zmiznutí svojej staršej sestry Mailin. Obavy, či s tým nemá niečo spoločné jej známy Zako ju doženú k vlastnému vyšetrovaniu. Ani po prílete do Osla nemá pocit, že by tamojšia polícia robila maximum pre Mailinino nájdene a v pátraní pokračuje. Čím ďalej tým viac sa ponára do sestrinej práce a výskumu. Spoznáva osoby s ktorými sa Mailin stýkala a postupne objavuje detaily vedúce k pochopeniu toho, čo sa stalo s jej sestrou.

„Kdy?“
„Dnes v noci. Na molu je spousta krve, muselo se to stát přímo tam.“
„Svědci?“
„Čtyři nebo pět racků. Žádný nespolupracuje, nikdo z nich není ochoten vypovídat.“

Už prológ naznačil, že pôjde o zaujímavé čítanie v ktorom hlavnú úlohu bude hrať psychológia postáv a motívom bude zneužívanie. Napínavejšia akcia bude až na konci, dovtedy sa dej sústreďuje na odhaľovanie pozadia zločinu. Sám autor pôsobil ako psychoterapeut, preto snáď nikoho neprekvapí, akú veľkú úlohu tento obor v knihe zohráva. Je sondou do duše ľudí, ktorý si v minulosti prežili trápenie a to ich poznamenalo na celý život.

Okrem prológu a epilógu je dej rozdelený na štyri časti. V prvej sa zoznamujeme s Liss a jej životom v Amsterdame. V druhej časti Liss prilieta do Nórska a pátra po sestre. Zoznamuje sa s jej priateľom i skutočnou prácou svojej sestry. Do tretej časti už zasahuje aj polícia a súdna lekárka Jennifer Plåterudová. Záver je vyvrcholením, prekvapením a objasnením predchádzajúcich 360 strán. Každá časť končí dopisom Saka a čitateľa ešte viac láka, aby s čítaním neprestal.

Určitým udalostiam však chýbalo vysvetlenie či rozuzlenie. Najviac sa to týkalo vzťahu malého Joa a jeho matky. V prológu bolo naznačené možné zneužívanie, avšak ďalej s tým autor nepracoval, hoci práve sexuálne zneužívanie v detstve je podstatným motívom. Väčší priestor mohol autor venovať aj  otcovi sestier a nejasná je aj aférka so Zakom a Mailininými fotkami hneď z úvodu.

Našťastie to sa netýka hlavnej línie. A dokonca aj po odhalení vraha autor hlavnú hrdinku Liss (a samozrejme i čitateľov) ešte prekvapí. Otázky, ktoré som si kládla v prvej polovici knihy, týkajúceho sa prepojenia dvanásťročného Joa, Mailin a kontroverzného hudobníka a moderátora Bergena boli uspokojivo vysvetlené. Autor pútavým spôsobom prepojil udalosti vzdialené od seba 12 rokov.

Slepá skvrna je veľmi dobrý thriller. Má všetko, čo ja osobne od tohoto žánru očakávam. Začiatok, ktorý okamžite zaujme, zaujímavú zápletku, páchateľa, ktorého neidentifikujem v prvej polovici, prekvapivý záver, viaceré dejové línie, ktoré sa prepletú až neskôr, dotýka sa tém, o ktorých sa moc nehovorí. Je to výborne napísaný krimiromán, ktorý skutočne prekonal moje očakávania. Jediná škoda, že autor nechal niektoré udalosti, ktoré sa vyšetrovania či motívu dotýkali, otvorené.

Kniha poteší nielen fanúšikov severských detektívok, témou i spracovaním určite zaujme širší okruh. A ak ste ju odkladali kvôli zlému prekladu, od začiatku mája je na pultoch nové, prepracované vydanie. Ja titul rozhodne odporúčam a teším sa na júl, kedy je plánované vydanie knihy Žhář. Anotácia napovedá, že opäť pôjde o nevšedný príbeh.

Torkil Damhaug (1958) je nórsky spisovateľ, vyštudoval medicínu v Osle a antropológiu a literatúru v Bergene. Pôsobil ako psychoterapeut a psychiater v Akershus a pracoval ako lekár na Lofotoch. V súčasnosti sa venuje písaniu, žije v Lørenskoge. Debutoval v roku 1996 románom Flykt, måne, Slepá skvrna (Døden ved vann) je jeho piata kniha. Zatiaľ najnovší počin je Žhář (Ildmannen), ktorý vyšiel v roku 2011 a získal zaň cenu Riverton. V českom preklade ho vydá Jota už toto leto.

Severskú krimi s názvom Slepá skvrna (orig. Døden ved vann) vydalo nakladateľstvo Jota v papierovej aj elektronickej podobe, 2011, opravené vydanie 2013, 424 strán, preklad Miluše Juříčková a Štěpán Lichorobiec, ISBN 978-80-7462-260-1. Ukážku si môžete prečítať na tejto stránke. Ďakujem nakladateľstvu Jota za poskytnutie knihy, knihu si môžete objednať priamo na ich stránkach.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Torkil Damhaug - Žhář | Orvokki's blog 9.8.2013 at 13:43

  […] Roarom Horvathom a novinárom Danom-Levim. Obaja sa objavili i v prechádzajúcej Damhaugovej krimi Slepá skvrna. Tentokrát sa ale zločiny dotýkajú aj ich osobných […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 29.10.2015 at 20:12

  […] Slepá skvrna (Døden ved vann) – CZ, Jota, 2011 (opravené vydanie 2013) (e-kniha I, II)* […]

 • Reply Súťaž o desať kníh | Orvokki's blog 1.11.2015 at 10:01

  […] Damhaug – Slepá skvrna (v […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.