Adamkova knižnica O knihách

To kura je T-Rex!

19.6.2019

Že sa človek vyvinul z primátov je tak nejak jasné a aj keď je medzitým ešte veľa záhad, nepoznáme všetky evolučné kroky a až na nás ostatné druhy Homo vyhynuli, obecne všetci vieme, že sme z opice. Ale čo ostatné živočíchy? Ako deťom priblížiť evolúciu jednoducho a zrozumiteľne?

To by sa mohlo podariť knižke To kura je T-Rex od Romána Garcia Mora. Študoval biológiu, ale venoval sa aj umeniu. Svoju záľubu sa rozhodol spojiť a začal sa venovať vedeckej ilustrácii. Obzvlášť ho zaujímajú paleontologické rekonštrukcie, možno od neho máte doma knižku Vše o dinosaurech. Grada nedávno vydala (v slovenčine aj v češtine) knižku To kura je T-Rex, ktorá čitateľov od 7-8 rokov zoznámi s evolúciou.

Vsádza na obrázky, ktoré sú na vynikajúcej úrovni, skvelé sú tiež porovnania zvierat s obrysom dieťaťa. Textu je pomerne dosť, ale je jednoduchý, pútavý a písaný k deťom, nie k dospelým. Určite ale chýba konkrétnejšie zaradenie do doby alebo aspoň časová priamka. Vybrané sú najzaujímavejšie druhy, najmä ak je tam vidieť dobrý kontrast premeny. Nie je v tom žiaden systém, kniha dokonca nemá ani obsah.

Začína pôvodom vtákov, pokračujú bežce (nelietavé vtáky), po nich evolúcia koní, šabľozubé šelmy, chobotnantce, obrie vážky, suchozemské krokodíly, nasledujú tri obrie druhy – vombaty, leňochy a pásavce, ku koncu je ešte vlk v ovčej koži, evolúcia veľrýb a na samý záver prehistorické žraloky. Prekvapil ma rozsah, knižka má iba 39 strán. Takže skutočne len na to prvé zoznámenie školáka s evolúciou.

To kura je T-Rex! sa určite uchytí u detí, ktoré zaujíma evolúcia, paleontológia, vývoj živočíchov. Len dinosaurov v nej veľa nehľadajte. Vďaka tomu, že je stručná a zároveň krásne ilustrovaná, tak osloví aj ďalšie deti, možno v nich prebudí záujem, možno si položia veľa zvedavých otázok, istotne im pomôže v škole. Ja ako rodič som sa do nej tiež s radosťou začítala, no ja si pri Adamkovi prechádzam akýmsi druhým obdobím dobrovoľného vzdelávania sa a veľa detských náučných kníh mu kupujem už teraz, s predstihom, viac menej zatiaľ len pre seba.

Za knihu k recenzii ďakujem vydavateľstvu Grada Slovensko – Bambook.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.