napätie O knihách

Thriller s prekvapením v každej kapitole

3.12.2018

Autor: Sharon Bolton
Názov: Už teď jsi mrtvá
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Domino
Počet strán: 424
Orig. názov: Dead Woman Walking
Preklad: Květa Palowská

. . .

Prechádzam zoznam kníh, ktoré som prečítala tento rok a uisťujem sa, že som naozaj lepší thriller nečítala. Už teď jsi mrtvá bola napínavá jazda od prvej po poslednú kapitolu. Bez preháňania jedna z najlepších kníh tohto žánru.

Autorka to na čitateľov vybalí hneď na začiatku. Pokojný let vyhliadkovým balónom nad nádherným rozsiahlym lesom sa zmení na tragédiu. Výletníci sú svedkami zločinu a než stačia nenápadne odletieť preč, vrah ich uvidí. Svedkov naozaj nepotrebuje, skrýva niečo viac.

Neváha, koná a jeho cieľ je jediné. Umlčať všetkých cestujúcich. Aj tú poslednú, ktorá pád balónu prežila a teraz blúdi zmätená a zranená po takmer neobývanej oblasti. Naháňanie začalo, jednoduché to nemá nikto. Vrah, obeť ani polícia. Každý si nesie svoje tajomstvo a zároveň odhodlanie prežiť.

„Ta žena – Jessica Laneová – by měla být mrtvá,“ pronesl.
„Při havárii přišlo o život jedenáct lidí. Laneová nejen přežila, ale navíc odešla po svých. A jde pořád. Takže chci vědět, kam má namířeno. Proč o sobě nedala nikomu vědět. Proč nevyhledá pomoc. Proč se záměrně vyhýbá policii. Chci vědět, před kým utíká. A hlavně ji chci najít!“

Súčasnosť sa strieda s pasážmi z minulosti, ktoré poodhaľujú vzťah dvoch sestier. Každá strana je dôležitá a odporúčam čítať veľmi pozorne. I tak sa s vami autorka pohrá, zmätie vás, zamotá a bude napínať. Úžasne vypracovala zápletku a s čím má u mňa jedno veľké významné plus je zahrnutie niektorých spoločenských problémov. Prezrádzať ale nebudem, pretože ide o naozaj podstatnú časť deja, ktorá by vám skazila prekvapenie. Dej je ale mimoriadne dobre vystavaný.

Sharon Bolton sa podarilo udržať vysokú latku až do samého konca. Nepoľavila, záver neunáhlila, neprehnala, ale parádne vygradovala. Kniha má viac ako štyristo strán a keby ju čítam v pred dvoma-troma rokmi, bez problémov ju zvládnem na jeden záťah. Presne ten typ príbehu, od ktorého sa nechcete odtrhnúť.

Kto je ten muž, ktorý neváha zabiť kohokoľvek, len aby ostalo ukryté tajomstvo? Čo je to za rodinu, že idú cez mŕtvoly? Ako to sama žena, zranená a unavená zvládne, utekať pred prenasledovateľmi aj políciou? Prečo je tak dôležité poznať minulosť oboch sestier? Čo za tajomstvo ešte autorka odhalí?

Vôbec nechápem, že sa ku mne kniha od tak talentovanej spisovateľky dostala až teraz. No teraz už viem, že ďalšiu si nenechám ujsť a po tých minulých sa tiež časom popozerám. Odporúčam všetkým fanúšikom napínavých krimi príbehov. Už teď jsi mrtvá má výborné hodnotenie aj na Goodreads a chválami nešetria i ostatné recenzie, ktoré som čítala. Niečo na tej knihe vážne bude.

5/5

____
Za poskytnutie e-knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Domino.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply IvetaB 4.12.2018 at 07:58

  Na Sharon Bolton mám zálusk, ale ještě jsem se neodhodlala si nějakou knihu vypůjčit v knihovně nebo koupit. Tato je velmi oblíbená, co jsem si všimla z různých recenzí a po této jsem ještě více zvědavá. Miluji gradující thrillery, tak snad se konečně rozhoupu. Moc pěkná recenze 🙂

  • Reply Orvokki 8.12.2018 at 21:37

   Ďakujem. Mňa thriller naozaj prekvapil, napínavý, dobre gradujúci, s výbornou zápletkou. Thrillerov čítam podstatne menej, ako kedysi o to viac som rada, že som mala šťastie na tak dobre napísanú knihu. 🙂

 • Reply Malé veľké klamstvá – Orvokki's blog 26.2.2019 at 07:51

  […] V češtine vyšlo už niekoľko kníh, no ja som sa s ňou zoznámila pred Vianocami s thrillerom Už teď jsi mrtvá. Okamžite som vedela, že jej novinky si nenechám ujsť. Fanúšikov musí mať veľa, pretože […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.